Sports
Basketbols

Māris Siliņš: Solījumus vajadzētu izpildīt0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Čīka/LETA

Šonedēļ ar skaļu brēcienu pēc papildu valsts naudas klajā nāca Latvijas Basketbola savienība (LBS), kuras kasē iztrūkst aptuveni pusmiljons Eiropas čempionāta sievietēm finālturnīra pirmā posma rīkošanai nepieciešamie līdzekļi.

“Ņemot vērā Nacionālā sporta padomes (NSP) lēmumu nepiešķirt līdzekļus Eiropas sieviešu basketbola čempionāta rīkošanai, kā arī Rīgas domes lēmumu sacensību rīkošanu līdz­finansēt tikai 25% apmērā no tāmē paredzētās summas, valde rosina sasaukt LBS padomes ārkārtas sēdi šī jautājuma izskatīšanai, kā arī informēt Starptautisko Basketbola federāciju (FIBA) par apdraudējumiem čempionāta norisei Latvijā,” tika pausts LBS ziņojumā.

Basketbolisti šādu prasītāju sarakstā nav ne pirmie, ne pēdējie.

Vēl Kirova Lipmana uz Rīgu atvestā 2006. gada pasaules hokeja čempionāta priekšdarbos valdība ar papildu naudas lūgumiem tika šantažēta teju pie katra lāpstas dūriena zemē.

Naudu savu sacensību rīkošanai regulāri prasa dažādu sporta veidu pārstāvji ar līdzīgu argumentāciju – Latvijas starptautiskais prestižs, sports kā instruments valsts labklājības veidošanai un līdzjutēju pūļi, kuru šeit iztērētā nauda valstij kopumā nesīs tikai peļņu. Basketbolisti pa kādam starptautiska mēroga pasākumam centušies sarīkot teju katru gadu. Līdz šim ceļš pie valdības bija pa labi iestaigātu taciņu, LBS ģenerālsekretāra Edgara Šnepa pieredze valsts sekretāra vietnieka darbā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) un basketbola lobiji no “Saskaņas” līdz Nacionālajai apvienībai allaž ļāvuši nodrošināt arī politisku atbalstu.

Tiesa, pie jaunās valdības durvis vairs tik viegli neveras, arī ministres Ilgas Šuplinskas mazā sajēga par sporta lietām iet kopsolī ar vēlmi reorganizēt visu, kas veidots iepriekšējās valdības laikā. Protams, IZM var nepildīt iepriekš dotos solījumus, taču tad tiešām būs starptautisks nesmukums.

Lai gan LBS savos aprēķinos ir rupji (varbūt – apzināti?) kļūdījusies, plānotajiem 600 000 eiro klāt prasa vēl 247 000 un draud ar turnīra pārcelšanu, IZM visus mierina – meitenes basketbolu Rīgā spēlēs, LBS celtajai panikai nav pamata.

“IZM ieskatā sieviešu basketbola čempionāta Rīgas apakšgrupas spēļu norises sadārdzinājums radies, LBS nekorekti veicot turnīra izmaksu aprēķinus. Sākotnējā tāmē, kas tika iesniegta IZM un akceptēta Latvijas Nacionālajā sporta padomē, nebija iekļautas vairākas pozīcijas,” teikts ministrijas sagatavotajā paziņojumā. Vienkārši sakot – LBS ir bijis slikti sagatavots mājasdarbs. Šāds ministrijas paziņojums ļauj cerēt, ka dotie solījumi tiks izpildīti un varbūt arī pārpildīti. Visticamāk, šo putru pa visiem izstrēbs un Eiropas čempionāts Rīgā notiks.

Tas noteikti nebūs peļņu nesošs pasākums. Sporta pasaulē, kurā TV reitingi sit jebkādas emocijas, sieviešu basketbols ir maz pamanāma vienība. LBS prezidents Valdis Voins neslēpj, ka ar šo turnīru nevar nopelnīt, arī mainītās ziedojumu likumdošanas dēļ no regulārajiem basketbola atbalstītājiem ierastās summas kasē vairs neripo.

Saistītie raksti
Paliek tikai pievienotā vērtība – mums ir foršas meitenes, un šajā turnīrā sāksies cīņa par Tokijas olimpiskajām ceļazīmēm. Vai tas ir miljona vērts, kas tiks iztērēts šī turnīra sarīkošanai?

Labs jautājums un pietiekams precedents, lai sakārtotu noteikumus un papildu kritērijus vēlmei uzņemt lielus sporta notikumus ar valsts finansiālu līdzdalību. Savukārt LBS neveiksmes sponsoru piesaistīšanā tikai lieku reizi atgādina, ka Danas Reiznieces-Ozolas valdības sagrautās sporta un kultūras ziedojumu sistēmas vietā nav radīta alternatīva, lai bez bažām varētu runāt par miesā un garā veselu jauno paaudzi.

LA.lv