×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Marka Rotko darbu iedvesmots, tapis projekts “Rothko in Jazz”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijā tapis audiovizuāls projekts “Rothko in Jazz”, kuram iedvesma rasta mākslinieka Marka Rotko darbos, aģentūrai BNS pastāstīja “Rīgas ritmu” projektu vadītāja Lelde Zaķe.

Projekts īstenots vairākos posmos. Tā muzikālās tēmas radījuši desmit ievērojami latviešu komponisti – Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls. Vēlāk šīs tēmas apdarījuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki. Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči – Keita Rotko Prizela un Kristofers Rotko. Tas iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā.

Paredzēts, ka projekta pirmatskaņojums norisināsies 29. aprīlī, Vašingtonā, ASV. Programmu plānots izdot arī CD formātā un prezentēt šā gada rudenī.

Projekta pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. “Rothko in Jazz” programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par “dvēseļu stāvokļu portretējumiem”. Visi muzikāli apspēlētie darbi tapuši laika posmā no 1945. līdz 1969. gadam, kas ir vēlīnais abstraktā ekspresionisma posms mākslinieka daiļradē.

Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, programmas atskaņošanas laikā koncertā plānots projicēt attiecīgos Marka Rotko darbus uz lielformāta ekrāna. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+