Barselonas iedzīvotāji un daudzi tūristi nolikuši ziedus un svecītes Lasramblas ielā, pieminot bojāgājušos un paužot apņēmību nepadoties teroristu draudiem.
Barselonas iedzīvotāji un daudzi tūristi nolikuši ziedus un svecītes Lasramblas ielā, pieminot bojāgājušos un paužot apņēmību nepadoties teroristu draudiem.
Foto – AP/LETA

Teroristu kļūme novērsa vēl lielāku traģēdiju 0

Aizvadītās nedēļas nogalē Spānijā divos teroraktos bojā gājuši 14 un ievainoti vairāk nekā simt cilvēku no 34 valstīm, bet teroristu grupa bija plānojusi vēl plašākus uzbrukumus.

Reklāma
Reklāma

Džihādisti plānoja asinspirti

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

“Viņi plānoja vairākus uzbrukumus Barselonā, taču sprādziens Alkanarā to apturēja, jo viņiem vairs nebija sprāgstvielu, kas vajadzīgas vēl plašākiem uzbrukumiem,” paziņojis Katalonijas policijas priekšnieks Hoseps Trapero. Divas dienas pirms uzbrukuma Barselonā kādā mājā Alkanarā notikušajā sprādzienā, kurā viens cilvēks gāja bojā un vēl septiņi tika ievainoti, tika iznīcināta sprāgstviela, ko teroristi bija plānojuši uzbrukumiem, tādēļ tos nācies sarīkot “primitīvākā veidā”, ietriecot automobili cilvēku pūlī, atklāja Trapero. Džihādisti ēkā Alkanarā bija izvietojuši vairāk nekā simt gāzes balonu, kurus plānoja izvietot automobiļos, lai sarīkotu sprādzienu virkni, taču notika priekšlaicīga eksplozija. Citā teroraktā Kambrilsas kūrortā uz dienvidiem no Barselonas, automašīnai ietriecoties pūlī, bojā gājis viens cilvēks un vairāki ievainoti. Kā ziņo Spānijas mediji, džihādistu šūniņa esot plānojusi izvietot sprāgstvielas kādā Barselonas baznīcā.

“Policija ir izjaukusi par teroraktiem Barselonā un Kambrilsā atbildīgo teroristu šūniņu,” paziņojis Spānijas iekšlietu ministrs Huans Soido, taču vietējās varas iestādes atturas steigties ar secinājumiem. “Mēs nevaram teikt, ka izmeklēšana ir pabeigta, kamēr neesam noteikuši atrašanās vietu vai aizturējuši visus tos, kuri, mūsuprāt, ir darbojušies šajā teroristu šūniņā,” norādīja par iekšlietām atbildīgais Katalonijas ministrs Žoakims Forns. Teroristu šūniņā bijuši vismaz 12 cilvēki, daudzi no tiem imigranti no Marokas. Spānijas policija identificējusi trīs no četriem teroristiem, kurus nošāva drošībnieks pēc uzbrukuma Kambrilsas pilsētā. Viens no viņiem mediju ziņās minēts kā “galvenais aizdomās turētais” Barselonā sarīkotajā teroraktā. Pēc Katalonijas apgabala policijas datiem, nošautie teroristi ir 17 gadus vecais Musa Ukabirs, 18 gadus vecais Saīds Āllā un 24 gadus vecais Mohameds Hišami, kas visi bija Marokas pilsoņi. Policija joprojām meklē 22 gadus veco Junesu Abujākubu, kurš varētu būt vadījis auto, kas ietriecās cilvēkos Barselonā. Meklēšanā izsludināts arī Ripolas pilsētas mošejas imams Abdelbaki Sati, kura kareivīgās runas par vēršanos pret “neticīgajiem” varētu būt radikalizējušas gados jaunos musulmaņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā raksta Spānijas avīze “El Pais”, terorakta īstenotāji Barselonā un tie, kas dažas stundas vēlāk veica otru uzbrukumu simts kilometrus uz dienvidiem esošajā Kambrilsā, ir no vienas teroristu šūniņas, kurā kopumā bijuši 12 cilvēki. Saistībā ar Spānijā notikušajiem teroraktiem ir aizturēti trīs Marokas un viens Spānijas pilsonis. Atbildību par Barselonā un Kambrilsā sarīkotajiem teroraktiem uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.

ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) pirms diviem mēnešiem ir brīdinājusi Katalonijas policijas vadību par varbūtēju teroristu uzbrukumu Lasramblas promenādē Barselonā, raksta spāņu izdevums “El Periodico”. Pēc uzbrukumiem Parīzē, Londonā, Berlīnē un Briselē ASV pretterorisma eksperti uzskatīja, ka islāmistu teroristi varētu plānot uzbrukumu tūristu iecienītajā Spānijas pilsētā. Pēc CIP brīdinājuma tika veikti īpaši drošības pasākumi pie kataloniešu arhitekta Antonio Gaudi veidotās Svētās Ģimenes baznīcas, kas ir viens no visplašāk pazīstamajiem Barselonas simboliem, taču Lasramblas ielā drošība netika pastiprināta.

Itālija izraida marokāņus

Itālija izraidījusi divus Marokas un vienu Sīrijas pilsoni drošības apsvērumu dēļ, pastiprinoties bažām par terorismu pēc jauniem teroraktiem Barselonā un citviet Eiropā. Potenciāli bīstamu islāmistu skaits, kurus Itālija kopš 2015. gada janvāra izraidījusi, pieaudzis līdz 202 cilvēkiem. Par izraidīšanu tika paziņots pēc jaunajiem teroraktiem un džihādistu grupējuma “Islāma valsts” brīdinājuma, ka Itālija ir nākamā tā uzbrukumu sarakstā. Administratīvas izraidīšanas, kuras nav pārsūdzamas, ir viens no galvenajiem pasākumiem Itālijas stratēģijā, kuras mērķis ir novērst džihādistu uzbrukumus, kādi līdz šim notikuši citās Eiropas valstīs, bet ne Itālijā.

Viens no izraidītajiem ārzemniekiem ir 38 gadus vecs marokānis, kurš bija radikalizējies, izciešot cietumsodu par viegliem noziegumiem. Viņa statuss tika mainīts no vidēja uz augstu risku, kad viņš un citi cietumnieki bija redzēti līksmojam par Stokholmā aprīlī ar kravas automašīnu sarīkoto uzbrukumu, kurā nogalināti pieci cilvēki. Izraidītais sīrietis, kurš arī darbojies, izmantojot neīstu tunisieša identitāti, 2015. gadā tika aizturēts par līdzdalību nelegālā imigrācijā un viņam tika noteikts mājas arests patvēruma meklētāju centrā Itālijas dienvidos. Šajā centrā viņš tika pieķerts līksmojot par maijā notikušo Mančestras teror-aktu, kurā tika nogalināti 22 cilvēki, tostarp daudzi bērni. Šis aizdomās turētais, kura vecums netika izpausts, bija izvairījies no diviem iepriekšējiem izraidīšanas rīkojumiem 2011. gadā. Starp izraidītajiem ir arī 31 gadu vecs marokānis, kura paustais atbalsts “Islāma valstij” tika uzskatīts par saistītu ar psihiatrisku traucējumu, kura dēļ viņš bija pakļauts obligātai ārstēšanai pēc aizturēšanas par zādzību. Iekšlietu ministrija paziņoja, ka visi trīs ar gaisa transportu ir nogādāti savās izcelsmes valstīs.

Reklāma
Reklāma

Arī Francijas varas ie-stādes paredz sistemātiski deportēt tos, kuriem nebūs piešķirts patvērums vai arī tiesības atrasties Francijā, kā arī atgriezt atpakaļ tos, kas patvērumu jau lūguši citā Eiropas Savienības dalībvalstī. Somijā vakar ar klusuma brīdi pieminēja divas sievietes, kuras Turku pilsētā uzbrukumā ar nazi nogalināja patvēruma meklētājs no Marokas.

Sicīlijas apgabala administrācija nolēmusi uzstādīt barjeras, kas novērstu automašīnu piekļuvi sešām gājēju zonām Palermo pilsētā. Papildu barjeras tiks novietotas arī potenciāli apdraudētās vietās Milānā valsts ziemeļos, nolemts reģionālo drošības amatpersonu sanāksmē. Romas prefektūra apstiprinājusi apsardzes darbinieku skaita palielināšanu galvenajos tūrisma objektos un paziņojusi, ka pastiprināti novēros kravas automašīnas, kas pārvietojas pa Romas ielām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.