×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. novembris, 2014
Drukāt

Kur iegādāties un kā stādīt mārrutkus? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kur var iegādaties mārrutku stādus? Kad tie jāstāda?” B. OZOLIŅA

– Vislabāk stādīt pēc iespējas agri pavasarī, no 10. aprīļa līdz mēneša vidum. Var arī rudenī, siltā ziemā – pat janvāra beigās, februārī, jo mārrutkiem auk­stums neskādē, bet tad stādījumos saaug daudz nezāļu, – stāsta zemnieku saimniecības “Riemeri” saimnieks Andrejs Lipenis, kurš apkopj aptuveni 1 ha lielu mārrutku platību.

Mārrutkiem vispiemērotākās ir labi iekoptas, dziļi uzirdinātas mālsmilts vai smilšmāla augsnes (pH 5,5–6,5). Neder smaga mālzeme, jo tādā saknes izaug koksnainas, savukārt skābā smilts augsnē tās var melnēt. Mārrutkus pavairo ar spraudeņiem, ko iegūst no viengadīgām saknēm.

Stāda iepriekš izdzītās vagās. Spraudeņus zemē liek tikpat dziļi kā kartupeļus, izvieto guļus, 5 cm attālumā citu no cita, ar apakšējo, resno galu uz vienu pusi (apakšējā daļā izaugs saknes, no kurām daļu atkal varēs izmantot kā stādmateriālu nākamajam gadam).

Ražu novāc neilgi pirms zemes sasalšanas – oktobra beigās vai novembrī. No lielajām saknēm atdala sānsaknītes. Stādīšanai derēs 0,7–1 cm resnas un 15–20 cm garas saknes (jo garākas, jo labāk). No hektāra parasti var iegūt aptuveni 4 t realizējamās produkcijas un 1–1,2 t stādmateriāla.

Spraudeņus Andrejs Lipenis iesaka sasiet buntītēs pa 3–4 kg un pierakt uz lauka rindās. Nav ieteicams stādmateriālu uzglabāt pagrabā, jo mitrumā spraudeņi pelē, līdz pavasarim var būt ļoti lieli zudumi.

Lai iegūtu kvalitatīvas, lielas saknes, ko rīvēt un pildīt burciņās, mārrutkus ieteicams stādīt un izrakt ik gadu.

Stādmateriāla iegāde

• Par mārrutku stādu iegādi var interesēties pie mārrutku audzētāja un SIA ‘’Rosība” valdes priekšsēdētāja Frīda Dimiņa (mob. tālr. 29484195), kuram zemnieki pārstrādei piegādā lielās mārrutku saknes kopā ar sānsaknītēm.

• Nākamgad pavasarī pie mārrutku audzētāja A. Lipeņa (Krimuldas pagastā, mob. tālr. 26100688) varēs iegādāties apmēram 15 cm garas saknes, kas resnākas par zīmuļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai mārutki augtu bez žuburošanās, svarīgi pirms stādīšanas mārutka stādam pāriet pāri ar kokvilnas cimdu, lupatiņu un nobraucīt mazās piesaknītes, tad mārutkam veidosies skaista sakne. Pie norakšanas nebūs tik daudz žuburota.Tādu sakni saimniecēm ērtāk sagatavot.
    Dzīvoju savā laikā blakus kolhoza “Zelta zvaigzne” konservu ceham, kur mārutkus rudeņos iepirka un pārstrādāja. Zemnieki pirms lika sakni zemē nobraucīja.
    No tautas ticējumiem – novāc mārutkus parasti mēnesī, kura nosaukumā ir ‘r’ burts, tad tā nav koksnaina un ir viegli pārstrādājama. Cita laikā vecmāmiņa ieteica mums izmantot mārutku lapas.

Draugiem Facebook Twitter Google+