Martā Baltijā elektrības tirgus cenas samazinājušās par 18% 0

Martā Baltijā elektroenerģijas cenas samazinājušās par 17% līdz 19%, liecina Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržas “Nord Pool Spot” (“Nord Pool”) un Lietuvas enerģijas biržas “Baltpool” informācija.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

“Nord Pool” Igaunijas apgabalā martā elektroenerģijas tūlītējo darījumu jeb “spot” vidējā cena bija 39,21 eiro (27 lati) par megavatstundu (MWh), kas ir par 19,1% mazāk nekā februārī, kad vidējā cena bija 48,47 eiro (33 lati) par MWh. Savukārt “Baltpool” vidējā mēneša cena bija 43,38 eiro (30 lati) par MWh, kas ir par 17,4% mazāk nekā februārī, kad tā bija 52,54 eiro (36 lati) par MWh.

AS “Latvenergo” tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns kompānijas energoblogā cenu samazinājumu skaidro ar augstāku apkārtējā gaisa temperatūru, kas kausēja uzkrājušos sniegu un ledu un palielināja elektroenerģijas ražošanu hidroelektrostacijās (HES) gan Ziemeļvalstīs, gan Baltijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemeļvalstīs, kur uzkrātais ūdens līmenis hidroelektrostaciju rezervuāros bija būtiski virs normālā, elektroenerģijas cenas tirgū martā bija vidēji 30 eiro (20,8 lati) par MWh jeb par 25% zemāka nekā Baltijā.

Siltais laiks, sniega kušana un augstāks ūdens līmenis Ziemeļvalstu HES rezervuāros jau kopš februāra vidus rada spiedienu uz elektroenerģijas nākotnes cenām. Paaugstinātais ūdens līmenis liek HES ar mazākiem rezervuāriem ražot elektroenerģiju, neņemot vērā cenas tirgū, lai izvairītos no ūdens pārgāšanas. Rezultātā īpaši tuvāko mēnešu elektroenerģijas nākotnes darījumu cenas strauji samazinājās, skaidro Junghāns.

Ilgāka termiņa – nākamo gadu – elektroenerģijas nākotnes darījumu cenas īstermiņa ūdens situācija neietekmēja, tomēr tās samazināja oglekļa dioksīda (CO2) emisijas kvotu cenu pazeminājums. Patlaban vairāki vienlaicīgi faktori samazinājuši elektroenerģijas nākotnes darījumu cenas. HES ražošanas apmērs ir paaugstināts, Zviedrijā darbojas ap 82% no atomelektrostaciju jaudām, CO2 emisijas kvotu cenas ir zemas. Šo iemeslu dēļ “Latvenergo” uzskata, ka patlaban elektroenerģijas nākotnes cenas ir saprātīgi izcenotas un patērētājiem ir piemērots brīdis fiksēt elektroenerģijas iepirkuma cenu nākotnē.

Kā ziņots, februārī Baltijā elektroenerģijas tirgus cenas bija pieaugušas par 18%-22%.