Uncategorized

Mārtiņam Freimanim šodien paliktu 40… 16

Foto – Leta

Pirms sešiem gadiem – 2011. gada 27. janvāra naktī – negaidīta un sāpīga ziņa sasniedza visus mūziķa, aktiera, dzejnieka un televīzijas raidījumu vadītāja Mārtiņa Freimaņa fanus. Viņa sirds bija beigusi pukstēt. 18. janvārī mūziķis elpceļu saslimšanas dēļ tika ievietots Latvijas Infektoloģijas centrā. Kā sākotnējie nāves iemesli tika minēta elpceļu saslimšana, bet vēlāk atklājās, ka Freimanis miris no vispārējas organisma intoksikācijas, kuras galvenais cēlonis bija akūts toksiskais hepatīts. Savu artavu mūziķa nāvē deva arī taukainā hepatoze trešajā stadijā un vāja sirdsdarbība, kas izraisījusi nieru mazspēju, kā arī slapjais pleirīts pēc neizārstētas saaukstēšanās.

Tie, kas pazina Mārtiņu Freimani atzina, ka viņš sevi nekad nav žēlojis un zīmes, ka veselību vajadzētu pārbaudīt, nav ņēmis vērā, jo darāmā allaž bijis pārpārēm. Un tā jau no sākta gala.

Mārtiņš Freimanis piedzima 1977. gada 7. februārī Liepājā, bet bērnību pavadīja Aizputē, kur pabeidza vidusskolu. Vēlāk studēja angļu filoloģiju Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, bet to nepabeidza. Pirms nopietnas mūziķa karjeras uzsākšanas strādāja par angļu valodas skolotāju Liepājas 1. vidusskolā.

Par nozīmīgāko viņa dzīves pavērsienu var uzskatīt pievienošanos Liepājas grupai „Tumsa” 1995. gada beigās, aizstājot Fēliksu Ķiģeli. Mārtiņam tolaik ir tikai 18, bet tas neliedz viņam ātri vien kļūt par grupas līderi un galveno dziesmu autoru. Kopā ar „Tumsu” izdoti seši ierakstu albumi. Ar laiku Mārtiņš Freimanis sāka komponēt arī citiem Latvijas izpildītājiem, izveidojot veiksmīgu un ilgstošu sadarbību gan ar Lauri Reiniku (dziesmas „Sirds sadeg neparasti”, „Es skrienu”, „Es neesmu neprātīgs”, „Pasakā”, „Tik balti” u.c.), gan „Putnu balli” („Spārni un vējš”, „Sapņu pārdevējs” u.c.) un citiem.

2003. gadā Mārtiņš kopā ar Lauri Reiniku un Yanu Kay izveidoja projektu „F.L.Y.”, kas ar dziesmu „Hello From Mars” uzvarēja Latvijas Eirovīzijas nacionālajā atlasē un pārstāvēja Latviju starptautiskā konkursa finālā, kas risinājās Rīgā, iegūstot 24. vietu. Gadu vēlāk Eirovīzijā ar Mārtiņa Freimaņa dziesmu „The War Is Not Over” piedalījās „Putnu balles” dalībnieki Valters un Kaža, ierindojoties 5. vietā. Kopš Latvija piedalās Eirovīzijas dziesmu konkursā, nacionālajā finālā ik gadu ir bijusi vismaz viena Mārtiņa sacerēta dziesma. Arī 2011. gadā – jau pēc viņa aiziešanas ar dziesmu „Hop” startēja grupa „Blitze”. Pēdējos gados Mārtiņš sadarbojās ar daudziem jaunajiem izpildītājiem – Kristīnu Zaharovu, „Kids 4 Rock”, „Blitze”, „PeR” un citiem.

2004. gadā klajā nāca Mārtiņa Freimaņa dzejas krājums „Zālīte truša dvēselei”, kurā apkopoti gan Mārtiņa dzejoļi, gan viņa radītie grupas „Tumsa” dziesmu teksti.

Paralēli mūziķa darbībai pēc veiksmīgas debijas un galvenās lomas 1998. gadā Liepājas teātra izrādē „Kaupēn, man mīļais” Mārtiņu sāka aicināt filmēties. 2005. gadā Freimanis piedalās Arvīda Krieva kinofilmā ,,Man patīk, ka meitene skumst” un vēlāk arī filmā ,,Dancis pa trim”, kas pirmizrādi piedzīvo jau pēc Mārtiņa nāves 2011. gada pavasarī un kur Freimanis spēlēja divas galvenās lomas – Otrā pasaules vācu virsnieku Ginteru Hartvigu un mūsdienu jaunieti Ati. Pa vidu tam visam Mārtiņš pagūst sarakstīt mūziku mūziklam „Autoplanēta”.

Savukārt 2007. gada 15. novembrī Mārtiņš debitē LTV seriālā „Neprāta cena”, kam seko piedalīšanās TV3 seriālā „UgunsGrēks”. Speciāli šiem seriāliem tiek radītas arī to tituldziesmas „Satīties sapīties” un „Un varbūt mēs”.
Pēc Mārtiņa Freimaņa nāves viņa tuvākie draugi un līdzgaitnieki nodibināja „Mārtiņa Freimaņa fondu”, kura mērķis ir uzturēt dzīvu Mārtiņa piemiņu, turpinot viņa iesāktos darbus – gan palīdzot dzīves pabērniem, gan atbalstot jauno mūziķu pirmos soļus mūzikas pasaulē. Savukārt 2015. gadā pirmizrādi piedzīvoja režisora Arvīda Krieva dokumentālā filma „Freimis. Mārtiņš Freimanis”, kas bija iecerēta kā Mārtiņa daiļrades apkopojums un atspoguļojums, kā arī piemiņa pāragri mūžībā aizgājušajam komponistam, dzejniekam, dziedātājam un aktierim, dzīvnieku draugam, bērnu un jauno mūziķu atbalstītājam.

Galerijas nosaukums


LA.lv