Foto – Anda Krauze

Mārtiņrozes – rakt vai nerakt? 0

“Kā īsti ir – vai mārtiņrozes rudenī ir jāizrok vai nav? Esmu visādus viedokļus dzirdējis, arī ieteikumu atstāt dārzā, tikai kārtīgi piesegt. Ja tā var darīt, tad ko labāk izmantot piesegšanai?”
 Jāzeps Šķesters Vidrižos

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Konsultēja krizantēmu selekcionāre Lauma Ozoliņa.

Parasti mārtiņrozes uz lauka zied līdz novembrim, jo pacieš īslaicīgu temperatūras pazemināšanos līdz -4 °C.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārā labi ziemojošām (parasti agri ziedošām, gaismas un temperatūras ziņā pieticīgām) šķirnēm, piemēram, ‘Svētvakars’, ‘Pasaciņa’, ‘Ausma’, ‘Alba’, ‘Umka’ dzinumus pēc noziedēšanas nogriež 10 – 15 cm augstumā, augus atstāj ziemot turpat, kur tie auguši. Cerus apber ar sausu kūdru vai zāģskaidām un, salam sākoties, papildus piesedz ar skujkoku zariem, ruberoīdu vai kādu citu materiālu, kas nelaiž cauri ūdeni. Aprīlī ziemas piesegumu pakāpeniski noņem.

To šķirņu mārtiņrozes, kas laukā nepārziemo, izrok, stāda kastēs vai citos traukos un pārziemina vēsā telpā vai pagrabā +4…+6 °C temperatūrā. Jāraugās, lai pagrabs nebūtu pārlieku mitrs, citādi augi var sapūt.

Ja mārtiņrožu nav daudz, neizziedējušos cerus var iepodot un nest istabā. Pēc noziedēšanas apgriež līdz 15 cm augstumam. Ziemošanas laikā augi šad tad jāaplaista. Februāra beigās, marta sākumā pakāpeniski pieradina pie dienas gaismas +10 °C temperatūrā. Pēc nedēļas vai divām, kad augi salapojuši, temperatūru pamazām paaugstina, augus sāk laistīt un mēslot. Pēc pavasara salnām mārtiņrozes iestāda dārzā.

Tradicionāli audzējot, vidēji agrās šķirnes uzzied oktobrī, vēlās – novembrī un decembrī, kad jau gaidāms sals un sniegs. Dienas garums būtu krizantēmām (īsās dienas augiem) piemērots, bet uz lauka pietrūkst siltuma, lai tās spētu uzziedēt. Tādēļ rudeņos, salnām tuvojoties, vidēji un vēlu ziedošo šķirņu stādus izrok un pārvieto (sastāda) siltumnīcās. Šis darbs jāveic laikus, kamēr pumpuri vēl nelieli (0,5 – 1 cm diametrā). Pārstādot ar lielākiem ziedpumpuriem, var veidoties kropli ziedi. Pēc iestādīšanas augsni uztur mitru (lej retāk, bet pamatīgāk), taču augus nerasina. Kad mārtiņrozes noziedējušas, stublājus nogriež. Siltumnīcā augi arī bez pieseguma pārziemo krietni labāk nekā uz lauka. Pavasarī mārtiņrozes stāda dārzā. Tā kā siltumnīca jāatbrīvo diezgan agri, naktis vēl ir vēsas un augus nepieciešams piesegt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.