×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2018
Drukāt

Martins, Aleksa, Elīze, Keita: valodnieki paziņo vārdus, kuru kalendārā nebūs (33)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

11. aprīlī Valsts valodas centrā notiks Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēde, kas lems par jaunu personvārdu izvēli iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā.

Pirms sēdes komisija publiskojusi vairākus argumentus, kā jaunie vārdi tiks vērtēti, kā arī to, vai kādu no vārdiem plānots no kalendāra izslēgt.

Kalendārvārdu ekspertu komisijas ieskatā arī turpmāk latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā nav iekļaujami personvārdi, kuriem šajā sarakstā jau ir kāds latviskajai vārddošanas tradīcijai vairāk atbilstošs analogs vai kuri uzskatāmi par kāda personvārda formas variantiem: piemēram, Pāvels, Martins, Aleksa, Elīze, Keita un Andželika/Anželika, ja sarakstā attiecīgi ir Pāvils, Mārtiņš, Aleksandra, Elīza, Kate/Katrīne/Katrīna un Angelika.

Šādos gadījumos vārda varianta nesēju skaits nevar būt ne galvenais, ne izšķirošais kritērijs, uzskata VVC.

Eksperti norāda, ka iepriekšminēto vārdu nesējiem ir iespēja svinēt vārdadienu gan tajā dienā, kad vārds ierakstīts paplašinātajā vārdadienu sarakstā, piemēram, Pāvels 29. jūnijā, Martins 10. novembrī, Aleksa 8. novembrī, Elīze 2. septembrī, Keita 25. novembrī, Anželika 31. jūlij), gan 22. maijā – visu neparasto vārdu dienā.

Iepriekšējās Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēdēs no latviešu tradicionālo kalendārvārdu saraksta nav svītrots neviens personvārds, kuram pašlaik Latvijā nav neviena nesēja, piemēram, Ārvalda), šādi personvārdi arī turpmāk saglabājami latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā kā latviskajai vārddošanas tradīcijai atbilstoši un tādēļ ieteicami.

Kritēriji, pēc kuriem pēdējos 10 gadus vadās Kalendārvārdu ekspertu komisija, iesakot jaunus personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā, ir šādi:

vārda cilme – kalendārvārdu izvēlē priekšroka dodama baltu (latviskas vai lietuviskas) cilmes personvārdiem (piemēram, Daivis, Ritums, Audra, Ģedimins), latviešu kultūrā pazīstamiem senģermāņu cilmes vārdiem (piemēram, Ferdinands, Gerhards, Gothards), kuri iepriekš bijuši iekļauti latviešu kalendāros, vai citiem tradicionāliem, daudzām tautām raksturīgiem klasisko valodu (latīņu, grieķu, senebreju u. c.) vārdiem (piemēram, Dominika, Džemma, Odeta);

vārda nozīme (ja to iespējams noteikt) – jāizvairās no vārdiem ar negatīvu vai pārprotamu nozīmi (piemēram, Kails, Stīvs, Alcis);

vārda labskanība jeb eifonija – daudzu dzirdei patīkams skanējums; šis kritērijs cita starpā paredz izvairīties no grūti izrunājamiem vārdiem, piemēram, ar latviešu valodas skaņu sistēmai neraksturīgiem šņāceņu un spraudzeņu savienojumiem;

vārda lietojuma stabilitāte – svarīgi, lai attiecīgais personvārds konkrētajā formā būtu lietots jau izsenis;

vārda tradicionalitāte – par to liecina attiecīgā personvārda iesakņošanās latviešu kultūras tradīcijā;

atbilstība latviskajai vārddošanas tradīcijai
– attiecīgā personvārda izvēle jaundzimušajiem latviešu ģimenēs vairāku gadsimtu gaitā;

tikai papildkritērijs
ir attiecīgā vārda nesēju skaits (pēc Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta sniegtajiem datiem) – optimālais vārda nesēju skaits ir vismaz 25, tomēr atsevišķos gadījumos, ja vārds pilnībā atbilst visiem kritērijiem, to var ieteikt iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā arī ar mazāku nesēju skaitu.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Labi labi

 2. pilnīgi pareizi, mums jau tā ir pārbāzts kalendārs ar atvasinājumiem un visu seriālu varoņu vārdiem

 3. Gadu atpakal sazinajos ar viniem vai nebus ta ka man bernam ieliek vardu ne tadu ka velos…ka berns bija dzimis UK anglu vardu negribeju likt,lai nav ka pase tiek tulkots…tapec liku uzreiz latviski…bet nu cik parbaldot datu bazi un nozimes varda nav. Delinam vardu iedevu Raens,bet visur citur ir rakstits Raiens

 4. Esmu krustmāte Pāvelam, es viņa vecākiem šo vārdu ieteicu, jūtos tik ļoti skumji, ka viņam vairs nebūs savas vārda dienas. JŪTOS VAINĪGA KRUSTDĒLIŅA PRIEKŠĀ….Vai tiešām nav neloģiski izņemt populāros vārdus no kalendāra? Jūtos ļoti apbēdināta, tiešām neviens nespēs apturēt šo vājprātu? Tāpēc jau cilvēki izvēlas populārus vārdus un svin vārda dienas, jo acīmredzot viņi tās vēlās. Ja man ir vienalga ir vārda diena vai nav, ar to rēķinos un lieku retu vārdu. Lūdzu apturiet populāro vārdu izņemšanu no kalendāra, vadoties pēc šādiem kritērijiem. Paldies.

 5. Klotilda Ķērsta Dievkociņa Atbildēt

  Bet man patīk sens vārds – Tautmīlis ! Žēl, ka mūsu augsto valdības vīru vidū nav neviena Tautmīļa… Tāpēc jau mums tā greizi vien iet,jo nav tādu ,kas mīlētu tautu. Ir tikai Pašmīļi.

 6. Ineta Aleksas mamma Atbildēt

  Pilnīgi nepiekrītu, esam takš Eiropā nekad vairs nenaks modē senie latviešu vārdi Egle, Balva uttt🤭! Piekrītu viedoklim ja ir vairāk pa 100 un vairāk vārdiem vienādiem ieliktiem bērniem tā tad tas ir Latviešu vārds vajag mainīt kritērijus nevis limt ka bija pirms 100 gadiem tā lai paliek, viss mainās gan pasaulē gan Latvijā nevajag ieciklēties!! Un Aleksai ar Aleksandru nekāda sakara nav pat ne līdzības kaoēc tad ir vārds kalendārā Aleksis vai tad nav viens un tas pats Aleksandrs 😂😂😂

 7. Tas ir vecu MARASMĀTISKU tantuku kantoris, tāpēc …MURGAINUS vārdus salikuši, bet kuru skaits jau sniedzās pāri 1000-tim tie nu …NAV …

 8. Ļoti atbilstošs attēls pie raksta ar mazo aziātiņu. Tieši tādi kosmopolītiski vecāki arī liek saviem bērniem dīvainus vārdus, jo līdzīgi kā savulaik kārklu vācieši domā, ka tas ir skaisti un “stilīgi” (slavenais Stīvs Gailis).

  Vai ārprātīga vārda došana nevarētu tikt uzskatīta par vardarbību pret bērnu, kas potenciāli var sabojāt visu dzīvi? Es vēl varu pieņemt vārdu Tālmīzis, jo vismaz izklausās latviski un liecina par varēšanu vismaz šajā konkrētajā jomā. Bet mums taču ir arī Daunis, kas strādā Latvijas Universitātē. Ir Mirons, Afrobeks un Keita.

 9. Kur loģika?! Ielikt vārdus, kurš Latvijā ir tikai 1 cilvēkam, bet neielikt tādus, kuri ir vairāk nekā 1000 Latvijas pilsoņu! Vai tad Martiniem tagad jājūtas atstumtiem, jo viņu vecāki nav vēlējušies tos nosaukt par Mārtiņiem? VVC uzskata, ka Mārtiņš ir kaut kas radniecīgs Martinam, bet tās ir pilnīgas muļķības. Pat, ja tā būtu, visur ir izņēmumi un radniecīgos vārdus varētu likt abus kalendārā, ja tie pàrsniedz 1000 Latvijā.

  • Kopumā piekrītu, bet par valodniecības lietām, ja nav sajēgas, gan nevajadzētu spriedelēt. Mārtiņš un Martins ir ne vien radniecīgi, bet pat vienas cilmes vārdi (no latīņu Martinus, kas savukārt sevī ietver romiešu kara dieva Marsa vārdu), un to nebūt nav izdomājis nekāds VVC..

 10. Vajadzētu kaut kā tos neprātīgos vecākus vest pie prāta. Tas apbrīnojami, kā dara pāri saviem bērniem ar sveštautu vai ķēmīgiem vārdiem. Vārdam ir enerģija, kas cilvēkam palīdz vai otrādi.
  Vārda izvēlei jābūt ļoti pārdomātai. Tāpēc arī kalendārā nevajadzētu ievietot tautai neraksturīgus un ķēmīgus vārdus.

 11. Tādai birokrātu kompānijai ar kāju pa pēcpusi, un ja nav ko darīt lietderīgu, tad lai iet parkā lapas grābt! Nezinu par ko vispār viņiem maksā algas, nevajadzīgs kantoris. Apnikuši jau tie bāleliņi ar savu pareizumu un latviskumu – kas man var aizliegt dot savam bērnam vārdu – ja gribu, lieku kaut vai Urugvaja vai Paragvaja!

  • Par to jau runa, ka jūs ar savām Paragvajām un Urugvajām nepadomājiet, kā bērns dzīvos visu mūžu ar tādu vārdu…

  • Kurš tad ir aizliedzis? Neviens nav aizliedzis, tikai nav iekļauts kalendārā. Tad nu gan liela bēda!
   Pat atzīmēšanai lielāka izvēles brīvība – 22.maijs vai jebkura cita diena, kad nu iešāvies prātā šis ‘lieliskais’ personvārds. 😀

  • es arī piekrītu rakstītajam,nav ko likt izkropļotus vārdus,jo katram vārdam ir liela nozīme cilvēka dzīvē,cik ir dzirdēts,kad izaudzis cilvēks nav apmierināts ar savu vārdu.

 12. Kas jādara lai vispār izskatītu iespēju par vārda iekļušanu kalendārā?

  • Jāraksta vēstule uz valsts valodu centru. Mēs tā darījām un Dominiks, kopš 2005. gada ir kalendārā. Bet ko un kā viņi vērtē, nezinu.

  • Nevienam cilvēkam kalendārvārdu ekspertu komisija par šo darbu algu nemaksā. tas ir brīvpratigi piespiedu kārta nolikts un vēlēts amats, par kuru cilvēki nesaņem ne centa. Bet dara šo dartbiņu papildus savam ikdienas algotajam darbam.

  • Arī mēs uzraukstījām vēstuli Valsts valodas centram ar lūgumu iekļaut latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā vārdu Keita, norādījām, ka pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes personvārdu datu bāzes datiem Latvijā to ir 1346.
   Saņēmām atbildi, ka Kalendārvārdu ekspertu komisijas nākamā sēde, kad tiks izvērtēta iespēja un nepieciešamība iekļaut latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā vārdu Keita, paredzēta 2018. gada pavasarī. Pagaidām ieteiktais vārds iekļauts paplašinātajā vārdadienu sarakstā (25. novembrī).
   Nu re, izskatīja uz pieņēma lēmumu, ka vārdam ir analogs, tātad nav nepieciešams iekļaut. Žēl, ka pēc tādiem kritērijiem strādā un vērtē…

 13. Jocīga komisija, jocīgi lēmumi. Visi virsrakstā minētie vārdi ir lieliski, bieži izplatīti un no latviskā viedokļa – labskanīgi. Lietotāju skaits ir galvenais – pamata kritērijs. Tauta zina, kas ir foršs vārds un tos liek arvien vairāk. Skats populārais sportists Martins jau liels izaudzis, bet viņa vārds joprojām nav kalendārā! Kauna lieta. Tāpat Jurātes – abās baltu tautās populārs vārds, bet netiek un netiek likts iekšā kaut kādu absurdu iedomu dēļ. Un vēl: izvāciet no kalendāra parodiju Brīvi, ko iebāzāt 18.novembrī! Un vispār tajā “oficiālajā kalendārā”ir šādi tādi vecvārdi, ko nelieto vairs neviens Latvijā, un arī tos var izņemt pilnīgi droši. Attīstamies un domājam reāli!

 14. Vēl lielāku stulbumu jau nevarēja izdomāt😡

 15. Tad Juus,paargudrie atstaasiet Martinu Dukuru bez sava vaarda svineesanas dienas.Arii manai vienai pazinas meitai ir vaards Keita.Taapat mana viira maasa Cilnija ir palikusi bez vaarda dienas.Vinai vaards tika dots 1938.gadaa ,kad Latvijas kalendaraa tas bija ierakstiits.

 16. Urā: beidzot šitas marasms tiek apturēts. Protams, ka ir Mārtiņi, tos Martinus nemaz normāli nevar izrunāt.

 17. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 18. Nepiekrītu. Skaitam ir jābūt galvenajam kritērijam. Virs 1000 – iekšā kalendārā, zem 10 – ārā. Kaut vai Muhameds. Šī ir lieliska bezmaksas integrācijas iespēja.

 19. ir gan Ārvaldis, vēl mazs, bet jau ir

Draugiem Facebook Twitter Google+