×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Masalas arī Latvijā

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Ja tuvākajā laikā ir plānots ceļojums, vajadzētu pārliecināties, vai ir veikta vakcinācija pret masalām, jo daudzās Eiropas valstīs ir masalu uzliesmojumi.

Arī Latvijā martā un aprīlī astoņi cilvēki saslimuši ar masalām. Kā informē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktore Inga Šmate, viens no šiem saslimušajiem ir bērns, kuram vēl nebija pienācis vakcinācijas laiks, bet pārējie saslimušie ir pieaugušie, no kuriem lielākā daļa pret masalām nav vakcinēti vai arī kuru vakcinācijas statuss nav zināms. Saslimušo vidū ir arī veselības aprūpes darbinieki, kuri bijuši kontaktā ar masalu pacientiem.

Pēc Pasaules veselības organizācijas (PVO) datiem, 2013. gadā 36 Eiropas reģiona valstīs kopā reģistrēti 31 617 masalu gadījumi, visvairāk Gruzijā (7830), Turcijā (7404), Ukrainā (3308), Nīderlandē (2499), Itālijā (2216), Lielbritānijā (1900), Vācijā (1773) un Rumānijā (1074).

Saslimšana ar masalām apdraud tos iedzīvotājus, kuri nav vakcinējušies vai bērnībā nav pārslimojuši masalas, jo, saskaroties ar vīrusu, gandrīz visi neimūnie cilvēki saslimst, norāda I. Šmate.

Latvijā pirmo poti pret masalām bērns saņem 12 – 15 mēnešu vecumā, un revakcinācija tiek veikta septiņu gadu vecumā. Vakcinācijas kalendāra ietvaros par valsts budžeta līdzekļiem bērnus potē ar kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu. Maksimālai aizsardzībai nepieciešamas divas vakcīnas devas.

Lielākā daļa bērnu, kuri atbilstoši vecumam saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu, no saslimšanas un smagām komplikācijām ir pasargāti, jo pēc masalu potes pilnvērtīga imunitāte veidojas 95 – 99% gadījumu. 2013. gadā pirmo poti pret masalām saņēmuši 95,7% bērnu.

Pieaugušajiem, kuri nav vakcinējušies vai nav izslimojuši masalas, ieteicams vērsties pie sava ģimenes ārsta un pārrunāt vakcinācijas iespējamību.

Grūtniecēm saslimšana ar masalām ir ļoti bīstama, jo tā var izraisīt augļa bojāeju vai priekšlaicīgas dzemdības. Tādēļ, ja grūtniece novēro masalām līdzīgus simptomus – iesnas, klepu, drudzi, nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Uzziņa


* Masalu simptomi parasti parādās 10. – 12. dienā pēc inficēšanās, tie sākotnēji atgādina saaukstēšanos – pēkšņs sākums ar iesnām, klepu un drudzi. Acis kļūst sarkanas un jutīgas pret gaismu. Slimībai progresējot, parasti no 3. līdz 7. slimības dienai, ķermeņa temperatūra var sasniegt 39 – 41°C, un parādās sarkani izsitumi, kas ilgst no četrām līdz septiņām dienām. Izsitumi sākotnēji parādās uz sejas un pēc tam izplatās pa visu ķermeni. Uz smaganām un vaigu iekšpuses var parādīties mazi balti plankumiņi (Koplika plankumi). Pēc masalu izslimošanas veidojas noturīga imunitāte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+