×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Māsas veronikas – vērtīgie ārstniecības augi (2)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

“Vēstulei pievienoju kaltētu augu. Ar to pilni lauki! Kā sauc šo puķīti, kas maijā ziedēja ziliem ziediņiem? Vai tā ir derīga ārstniecībā?”
 B. Zariņa Madonas novadā

 

Spriežot pēc herbārija, jūs interesējaties par birztalas veroniku (Veronica chamaedrys), ko sauc arī par dumbrāja veroniku. Taču kā ārstniecības augs vērtīgāka ir tās māsa – ārstniecības veronika (Veronica officinalis), ko sauc arī par zemteku. Tā ir krietni retāk sastopama.

Pirmā (atsūtītā) ir lielāka auguma, stāva vai pacila, ar lapiņām īsā kātiņā. Tā patiešām aug dažādās vietās – no nezālienēm un ceļmalām līdz pat mežiem un mēreni mitrām, auglīgām pļavām un zied no maija līdz pat oktobrim. Otrā veronika ir zemāka, druknāka un ložņājoša, lapiņas piestiprinātas gandrīz pie paša stublāja. Parasti nelielas, blīvas un klājeniskas audzes sastopamas sausos priežu mežos, mežmalās un izcirtumos, kā arī smilšainās ceļmalās. Tā zied īsāku laiku – no jūnija līdz augustam.

 

Tos lieto, ja ir apetītes trūkums vai izdalās par maz gremošanas sulas, kā arī asins tīrīšanai, ja ir augoņi. Izmanto nieru, urīnpūšļa un hronisku ādas slimību ārstēšanai un organisma vielmaiņas uzlabošanai.

 

Vēl ir arī garlapu, avota, upmalas veronika…

Fitoterapeits Arturs Tereško mierina, ka visi šie pēc izskata atšķirīgie augi ir ar līdzīgu ārstniecisku nozīmi. Tos lieto, ja ir apetītes trūkums vai izdalās par maz gremošanas sulas, kā arī asins tīrīšanai, ja ir augoņi. Izmanto nieru, urīnpūšļa un hronisku ādas slimību ārstēšanai un organisma vielmaiņas uzlabošanai. Kad vēl neesot bijis izgudrots serums pret čūsku kodieniem, veronika izmantota kā pretinde, jo tā samazina tūsku un sāpes.

Vāc veronikas lakstus ziedēšanas sākumā vai pilnziedā.

Ja gribas uzlabot apetīti, divas tējkarotes sausas drogas aplej ar divām glāzēm verdoša ūdens un ļauj divas stundas ievilkties. Ja ir augšējo elpceļu iekaisums, sauss klepus, aizsmakums, tuberkuloze, bronhiālā astma, gastrīts, čūla un reimatisma vai podagras izraisītas sāpes, lieto pa pusglāzei četras reizes dienā pirms ēšanas. Reimatisma un podagras gadījumā ieteicamas arī 2 – 3 tējkarotes svaiga auga sulas no rīta tukšā dūšā.

Veronikas sula un saspiestas lapas noder, ja ir svaigas brūces, apdegumi un audu iekaisumi. Starp citu, ne tikai cilvēkiem, bet arī govīm, īpaši vasarā, kad lopiņiem rodas brūces uz tesmeņa.

Ārīgi lietojams veronikas lakstu eļļas izvilkums, 50 g drogas aplejot ar 50 ml augu eļļas. To 14 dienas atstāj siltā vietā ievilkties, palaikam saskalojot. Nokāš un lieto ādas plaisu, brūču, saules apdegumu dziedēšanai.

Peldes ar lakstu uzlējuma piedevu mazina ādas niezi.

Farmācijas doktore Vija Eniņa piebilst, ka šādos veidos lietojama ārstniecības, birztalu un garlapu veronika, bet avota un upmalas veronikas svaigās lapas pavasarī izmanto salātos kā asins tīrīšanas līdzekli.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. ļoti labs augs.

Draugiem Facebook Twitter Google+