Ekonomika
Bizness

Masīvais kiberuzbrukums Latvijā skāris arī “Būvniecības ABC” veikalus 0

Foto pixabay.com

Masīvajā kiberuzbrukumā ir skartas vairākas nepārtikas veikalu ķēdes Latvijā, un viena no tām ir “Būvniecības ABC”, kur tieši šī iemesla dēļ patlaban nav iespējams norēķināties ar bankas kartēm, vēstīja raidījums “LNT Ziņas sešos”.

Kā raidījumam apliecināja tirdzniecības ķēdes pārstāvis, nekādi sensitīvi dati nav noplūduši.

“Arī mūs vakar ir skāris šis kiberuzbrukums, un īslaicīgi visi datori tika nobloķēti. Uz šo brīdi visas datubāzes jau ir atjaunotas, iekšējā datorsistēma darbojas, atjaunota kases darbība, paši saviem spēkiem esam tikuši galā,” stāstīja “Būvniecības ABC” mārketinga vadītājs Renārs Mihejevs.

Ar līdzīgām problēmām saskārušies šīs pašas ķēdes veikali Igaunijā, kuri trešdien nestrādā.

Līdz šim kiberuzbrukumā visvairāk cietusi Ukraina, kur vīruss ietekmējis pat Černobiļas atomelektrostacijas sistēmu, Kijevas lidostas un Valsts centrālās bankas darbību. Kiberuzbrukumos izmantotas datorsistēmu vājās vietas. Vīruss paralizē datora darbību un pieprasa samaksāt izpirkuma maksu virtuālajā naudā “bitcoin”.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka šifrējošā izspiedējvīrusa “NotPetya” Latvijā skartajiem uzņēmumiem ir filiāles Ukrainā, kas ir viena no uzbrukumā visvairāk cietušajām valstīm, šodien žurnālistiem sacīja Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” vadītāja vietnieks Varis Teivāns.

Teivāns atklāja, ka pašlaik “Cert.lv” zināms par četriem “NotPetya” upuriem Latvijā – trīs uzņēmumiem un vienu privātpersonu. “Uzbrukumā Latvijā skartajiem uzņēmumiem ir filiāles Ukrainā. To, vai inficēšanās avots bijis filiāle Ukrainā, vēl pārbaudām,” sacīja eksperts.

Viņš piebilda, ka visi Latvijā konstatētie inficēšanās gadījumi notikuši ar kaitīgu e-pastu pielikumu palīdzību.

Eksperts arī uzsvēra, ka šajā uzbrukumā izmantojamās ievainojamības nav jaunas un jau vairākus mēnešus tām pieejami “ielāpi”. “No šī bija iespējams izvairīties. Jau nesenais “WannaCry” uzbrukums izskanēja skaļi, bet cilvēki tāpat atrada iemeslu neko lietas labā nedarīt,” atzina Teivāns.

Runājot par uzbrukuma ietekmi uz Latviju, Teivāns sacīja, ka upuru skaits pagaidām ir mazs, tomēr cietušo uzņēmumu darbība traucēta ievērojami. “Vienā no uzņēmumiem biznesa procesi pašlaik pilnībā tiek vadīti ar telefonu palīdzību,” atzina “Cert.lv” pārstāvis.

Eksperts arī skaidroja, ka sākotnēji publiski izskanēja, ka uzbrukumā tiek izmantots iepriekš zināms vīruss “Petya”, tomēr veicot padziļinātu izpēti, kļuva skaidrs, ka tas ir jauns vīruss, kas uzvedas līdzīgi, līdz ar to pašlaik tiek dēvēts par “NotPetya”.

Viņš arī aicināja cilvēkus iepazīties ar sīkāku informāciju par šo šifrējošo vīrusu “Cert.lv” mājaslapā “cert.lv/lv/2017/06/izspiedejviruss-notpetya-pazimes-un-aizsardziba”.

Kā ziņots, hakeri otrdien izvērsuši kārtējo Eiropas mēroga kiberuzbrukumu, kurā līdz šim īpaši smagi cietusi Ukraina. Uzbrukums sākās ap plkst.14 pēc Latvijas laika, un sākotnēji tam bija pakļauti Ukrainas un Krievijas uzņēmumi, bet pēc tam tas sāka izplatīties arī Rietumeiropā.

Saskaņā ar ekspertu atzinumu otrdienas uzbrukumā tiek izmantots izspiedējvīruss “Petya”, kas bloķē lietotāju datorus, pieprasot pārskaitīt 300 ASV dolārus, konvertējot tos virtuālajā valūtā “bitcoin”.

“Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” atzina, ka kiberuzbrukums skāris arī Latviju – cietuši atsevišķi uzņēmumi – vidēja lieluma veikalu ķēdes.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Prognozē nekustamā īpašuma cenu pieaugumu, liecina Mājokļu cenu indikators
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vairumam “Elektrum” klientu rēķinu pieaugums nepārsniegs 3,5 eiro mēnesī
4 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO, VIDEO: Tautiski dziedājumi, mācītāja svētība. Kā atklāja atjaunotos autoceļa posmus?
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Ekonomika
Darbaspēka rezerves izsīkst, tā turpināt nevar – ekonomisti par bezdarbu un nodarbinātību
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
17 tūkstoši zaudējuši cerības atrast darbu Latvijā: jaunākie CSP dati
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Koļegovas brālis skaidro shēmas, kā sadarbojies ar māsu naudas darījumos
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
5 stundas