Sports
Hokejs

Maskava 9. maijā – iespaidīgākā parāde un Staļins par 100 eiro 0

foto: AFP/LETA

Latvijas hokeja izlase pirmdien pasaules čempionātā 16.15 tiksies ar Krievijas valstsvienību. Maskavā šodien ar lielu vērienu tiek atzīmēta uzvaras diena.

9. maijs Krievijā ir īpaša diena, kurai Maskava gatavojās turpat mēneša garumā. Armijas parāde bija iespaidīgākā vēsturē – ar aptuveni 14 tūkstoš karavīru piedalīšanos, kaujas tehniku, lidmašīnām. Pat pērn uz Otrā Pasaules kara beigu 70. gadskārtu esot bijusi piezemētāka. Sarkanais laukums cilvēkiem bija slēgts jau iepriekš un iekšā tika vien cilvēki ar ielūgumiem – veterāni, militāristi, politiskā elite. Daudzas centra metro stacijas ir slēgtas vai ar ierobežotu darbību, bet tajās, kas atvērtas, veidojās lieli cilvēku pūļi un pamatīga ambrāža. Jaunieši salīduši uz kravas automašīnām, kas sadzītas, lai norobežotu satiksmi un gājēju plūsmu, uz tiltiem – lai tikai redzētu kaut mazu daļu parādes. Ļaudis pulcējās pat vietās, kur nav cerību redzēt neko. Neviens vien parādi vēroja video tiešraidē mobilajos telefonos.

Saistītie raksti

Tika tirgoti suvenīri ar PSRS vadoņa Josifa Staļina attēlu, piemēram, krūzīte – ap septiņiem eiro, pie sienas piekaramais šķīvis – tuvu simtam! Bet preces ar Vladimira Putina ģīmetni gan nemanīju. Daudziem galvās tā saucamās pilotkas, kuras piedāvāja pa trim eiro, karodziņi ar 9. maija simboliku. Pārsteidzoši, bet georga lentītes tikai pusei, varbūt pat mazāk cilvēku. Lai gan likās, ka bez tām nekur.

Lielākā daļa gados jauni cilvēki, ģimenes ar bērniem. Neredzēju nevienu, kas apkrāvies ar ordeņiem, arī automašīna ar plīvojošiem karogiem ceļā gadījās tikai viena. Kopējā sajūta palika, ka 9. maijā Rīgā krievi daudz uzsvērtāk demonstrē savu ideoloģisko piederību Krievijai, kamēr Maskavā cilvēkiem tas nav nepieciešams.

LA.lv