Foto: REUTERS/Scanpix/LETA

Maskavā izslēdz opozīciju 0

Krievijas demokrātiskās opozīcijas kandidāti sola šonedēļ turpināt protesta demonstrācijas pret opozicionāru izslēgšanu no šoruden gaidāmo Maskavas pilsētas pašvaldību vēlēšanu kandidātu sarakstiem. Šodien Maskavas pilsētas vēlēšanu komisijai jāpublisko galīgais apstiprināto kandidātu saraksts.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Maskavas pilsētas domes vēlēšanas notiks 8. septembrī, un, tā kā runa ir par galvaspilsētu, vēlēšanu iznākumam tiek piešķirta liela uzmanība, jo ne mazums iedzīvotāju saskata tajā iespēju parādīt noraidošu attieksmi pret valstī valdošo režīmu.

Savukārt valdošās aprindas Krievijā tajās redz instrumentu, kā leģitimizēt un saglabātu savu varu. Novērotāju ieskatā, šobrīd tiek darīts viss, lai nepieļautu opozīcijas kandidātu nokļūšanu līdz vēlēšanām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz vakardienai Maskavas vēlēšanu komisijā dokumentus bija iesnieguši kopumā 290 kandidāti, kuri pretendēs uz 45 deputātu vietām. Reģistrācija līdz šim atteikta kopumā 27 deputātiem. Viņu vidū daudzi Krievijā pazīstami opozicionāri.

Zināmākais no tiem ir Iļja Jašins, šobrīd Maskavas Kras­noseļskas rajona deputātu padomes priekšsēdētājs. Viņa izredzes vērtēja visai augstu, taču pirmdien dalību vēlēšanās atteica arī Jašinam.

Proti, daudzi tā sauktie ārpussistēmas opozicionāri uzstājas kā neatkarīgi kandidāti; saskaņā ar likumu viņiem, lai kandidētu, jāsavāc vismaz 3% sava vēlēšanu apgabala vēlētāju parakstu, kas ir apmēram 4500–5000 parakstu. Taču Maskavas vēlēšanu komisija 11,4% jeb 566 no Jašina izvirzīšanai savāktajiem parakstiem atzinusi par spēkā neesošiem, pie pieļaujamā maksimuma 10%.

“Viņi izbrāķēja manis savāktos parakstus un neļāva man apstrīdēt viņu lēmumu, atteicās izskatīt visus uzrādītos iebildumus. Mēs tos gatavojām trīs dienas, savācām trīs biezas mapes, kurās ir arī pilsoņu apstiprinājumi, ka tie ir viņi, kas tur parakstījušies, viņu pasu kopijas,” ziņu vietnei RBK skaidroja Jašins. Politiķim būtu pieticis pierādīt kaut 133 izbrāķēto parakstu, bet tāda iespēja netika dota. Komisijā apgalvo, ka atbalstītāju sarakstos esot daudz tādu, kuru vārdi un tēvavārdi neatbilstot iedzīvotāju reģistram.

Opozicionāriem ir aizdomas, ka parakstu atbilstības pārbaudītāji apzināti ievada sistēmā nepareizus personu datus. Turklāt vēlēšanu komisija atradusi vēl vienu formālu ieganstu, lai atteiktu Jašinam – publikācijās sava Krasnoseļskas rajona pašvaldības vietnē viņš pieminējis sižetus personīgajā “YouTube” kanālā. Ar to pietika, lai secinātu, ka Jašins ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli un administratīvo resursu, kaut varas partiju pārstāvjiem pārkāpumi šajā ziņā ir daudz nopietnāki.

Reklāma
Reklāma

Jašins paziņojis, ka “bez cīņas nepadosies”. Līdzīgu pozīciju ieņem arī pārējie no vēlēšanām atstumtie Vladimira Putina režīma kritiķi. Starp tiem, kam atteikta reģistrācija, ir bijušais Krievijas Valsts domes deputāts Dmitrijs Gudkovs, pazīstamā opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitnieki Ļubova Soboļa un Ivans Ždanovs, partijas “Jabloko” pārstāvji Sergejs Mitrohins un Jeļena Rusakova. Tajā pašā laikā pašreizējai Maskavas pašvaldībai tuvajiem kandidātiem nekādas grūtības nav radušās.

To nav arī kandidātiem no Krievijas Komunistiskās partijas, Krievijas Liberāldemokrātu partijas un partijas “Taisnīgā Krievija”. Navaļnija līdzgaitniecei, Korupcijas apkarošanas fonda juristei Soboļai Maskavas vēlēšanu komisija par nederīgiem atzinusi vairāk nekā 700 no 4940 viņas atbalstītāju parakstiem.

“Viņi nozog šīs vēlēšanas, viņi nozog mūsu nākotni,” komentējusi Soboļa. Opozīcija jau agrāk sūdzējās par manipulācijām, kas notiek ar parakstu lapām pēc to iesniegšanas vēlēšanu komisijās. Tās “noklīst” vai arī no iesniegtajiem dokumentiem pēkšņi pazūd kvīts par nodevas nomaksu, lai pēc tam atkal parādītos, bet jau ar citu datumu, kas ļauj komisijai atteikt kandidēšanu. Paralēli internetā un medijos izplata anonīmas baumas, ka opozīcija savu atbalstītāju parakstus falsificējot, ka daļa personu, kas parakstījušās, īstenībā jau mirušas un tamlīdzīgi.

Alekseja Navaļnija štāba pārstāvji paziņojuši, ka līdz 19. jūlijam ik vakaru pilsētā rīkos protesta akcijas, bet 20. jūlijā notiks lielāka demonstrācija. Pirmais nesankcionētais protesta mītiņš Maskavas centrā notika svētdien, un uz to pulcējās ap 2000 dalībnieku.

Policija mēģināja mītiņotājus izklīdināt un veica 25 personu aizturēšanu, turklāt aizturēšanas notika brutāli, kas izraisīja vēl lielāku sašutumu. Tāpat pirmdienas vakarā Trubnajas laukumā Maskavā notika protesta akcija, kurā piedalījās ap tūkstotis cilvēku, kamēr atbalsts sociālajos tīklos bija daudz lielāks. Protestētāji pieprasa nekavēt opozīcijas kandidātu piedalīšanos galvaspilsētas domes vēlēšanās.

Tikmēr Maskavas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Valentins Gorbunovs paziņojis, ka opozīcija neesot gatava “konstruktīvai sarunai”, bet gribot tik “mītiņus”. Jašins un citi rīkojot “provokācijas”.

Par vēlēšanu sagatavošanu atbildīgās amatpersonas pārmet “daļai kandidātu”, ka tie nevis cenšoties pienācīgi sagatavot dokumentus, bet “atklāti un apzināti nodarbojas ar sabiedriskās domas manipulēšanu”. Vācijas medijs “Deutsche Welle” prognozē, ka opozīcijas politiķiem tomēr maz cerību tikt pielaistiem balotēties Maskavas vēlēšanās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.