×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. maijs, 2015
Drukāt

Maskavā lems “Mistral” likteni

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Nesaņemot “Mistral” kuģus, Krievija plāno pati būvēt helikopteru bāzes kuģus. “Krievija tos neņems, tas ir skaidrs fakts. Pašreiz norisinās diskusijas par kompensācijas summu, kādu Krievija varētu atgūt,” paziņojis Krievijas Militārās rūpniecības komisijas priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Bočkarjovs, komentējot Francijā uzbūvētos un Krievijai paredzētos “Mistral” klases helikopteru bāzes kuģus, kurus Parīze atteicās piegādāt Krievijai pēc Maskavas izvērstās karadarbības Ukrainas austrumu apgabalos.

2011. gadā Parīze un Maskava noslēdza līgumu par to, ka Francija uzbūvēs un pārdos Krievijai divus “Mistral” klases karakuģus “Sevastopole” un “Vladivostoka”, par kuriem Kremlis frančiem samaksās 1,1 miljardu eiro. Tiesa, pēc tam, kad Krievija izvērsa karadarbību Ukrainas austrumos, Francijas prezidents Fransuā Olands paziņoja, ka pašreiz nav tādi apstākļi, lai Maskavai piegādātu jaudīgos desantkuģus. Sākotnēji Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji piedraudēja, ka Franciju sūdzēs tiesā, ja tā nepildīs savas līgumsaistības, taču tagad Maskava uzstāj uz to, lai Parīze vai nu piegādā kuģus, vai atmaksā tās tēriņus. Krievijas laikraksts “Kommersant” ziņo, ka Francija piedāvājusi segt Krievijai 785 miljonus eiro par līguma laušanu. Taču Krievija uzstāj uz to, lai Francija ne tikai atdod par kuģiem jau samaksātos vairāk nekā 892 miljonus eiro, bet arī sedz tēriņus, kuri Maskavai radušies, organizējot kuģa apkalpes apmācības un uz kuģa izvietojamo helikopteru “Ka-52K” izstrādi. Tāpat Maskava uzstāj uz to, lai franči paši sedz kuģu demontāžas izmaksas. Starptautiskās ziņu aģentūras, atsaucoties uz avotiem Krievijas militārajās aprindās, informē, ka šonedēļ Maskavā ieradīsies galvenais līguma sarunvedis no Francijas Luī Gutjērs. Viņš ar saviem Krievijas kolēģiem ir iecerējis runāt par atmaksājamo summu un jau uzbūvēto kuģu tālāko likteni. Krievijas medijiem Bočkarjovs prognozējis “ļoti smagas sarunas” ar Francijas pārstāvi.

Starptautiskajos medijos arī izskanējušas ziņas, ka Francija meklē jaunu pircēju kuģiem, lai samazinātu summu, kuru tai no budžeta līdzekļiem vajadzētu atmaksāt Krievijai. Kā iespējamie varianti tiek minēti Kanāda un Ķīna. Tikmēr Bočkarjovs sarunā ar Krievijas ziņu aģentūru “Interfax” sacījis, ka Krievija, nesaņemot no Francijas cerētos kuģus, varētu pati būvēt helikopteru bāzes karakuģus. “Esam ieplānojuši šādu kuģu būvniecību. Pagaidām tiek veidotas skices,” paziņoja Bočkarjovs, piebilstot, ka plānotie kuģi būs “citas klases” un ka “nav jēgas kopēt “Mistral””.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+