Publicitātes foto

Masku festivāls šoziem risināsies Madonā 0

Pēc nepilna mēneša, no 19. līdz 21. februārim, Madonas novadā risināsies jau XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls, LA.lv uzzināja Latvijas Folkloras biedrībā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Festivāla programmā paredzēta masku tēlu izstāde, konference, dažādas izrādes iekštelpās un ārā, masku skate, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes.

Festivāla norises notiks Madonas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī novada pagastu lauku sētās, bet noslēgumā ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa svinēšanu Madonas Priežu kalnā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Festivālā piedalīsies vairāk kā 15 masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, kā arī viesi no Lietuvas, bet masku gājienā aicināti piedalīties arī Madonas iedzīvotāji.

Maskošanās tradīcijas ir viens no nemateriālās kultūras mantojuma savdabīgākajiem un interesantākajiem izpausmes veidiem, kam arī laikmetīgajā kultūrvidē ir pievērsta īpaša uzmanība. Maskošanās tradīcijas nāk no tāliem laikiem un ir nozīmīgas joprojām, arī 21. gadsimta cilvēku sabiedrībā. Maskas ļauj sazināties ar senču un dabas gariem, saistot redzamo, reālo un maģisko pasauli. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.

Arī latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir ļoti nozīmīga vieta. Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, maskoto izdarības un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 – čigāni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, Starptautiskie masku tradīciju festivāli ik gadu notiek dažādās Latvijas vietās. Daudz kas no maskošanās tradīcijas pēdējos gados jau apgūts un atgūts, rekonstruējot dažādas maskoto grupu darbības no teicēju pierakstiem un arhīvu materiāliem. Bet daudz ir arī vēl nezināmā, meklējamā un pētāmā.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Madonas novada pašvaldību. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.