×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. janvāris, 2014
Drukāt

Gadiem kopju māti. Vai šo laiku ieskaitīs darba stāžā?

Foto - LETAFoto - LETA

Mana māte ir guloša 1. grupas invalīde, viņai ir 81 gads. Es kopju māti, algotu darbu nestrādāju. Vai šos gadus ieskaitīs manā darba stāžā, un kur man vērsties, lai to nokārtotu? Ar otru meitu, manu māsu, māte noslēgusi uztura līgumu.
 Līga Rīgā

Nē, laiku, kad kopjat māti, sociālās apdrošināšanas (jeb darba) stāžā diemžēl neieskaitīs. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) paskaidroja, ka darba stāžā ieskaita laiku, par kuru tiek maksātas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Piemēram, darba stāžā ieskaita laiku, kad māte saņem bērna 
invalīda kopšanas pabalstu (līdz 18 gadu 
vecumam), jo tagad valsts par viņu veic šīs 
iemaksas.

Tiklīdz invalīds ir pieaudzis, invalīda kopšanas pabalstu, ja tāds pienākas veselības stāvokļa dēļ, izmaksā viņam pašam. Valsts par šī pabalsta saņēmēju sociālās apdrošināšanas iemaksas neveic, tātad šis laiks darba stāžā neietilpst – ne kopējam, ne pašam invalīdam.

Cita lieta, ja jūs būtu noformēta kā invalīda asistente, kas palīdz invalīdam veikt aktivitātes ārpus mājas. Ja pašvaldības sociālais dienests jūs būtu reģistrējis kā darba ņēmēju un maksātu par jums obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, šo laiku iekļautu jūsu darba stāžā.

Ko var ieteikt šajā situācijā? Viens no variantiem varētu būt reģistrēties kā pašnodarbinātajai un maksāt par sevi sociālās apdrošināšanas iemaksas. Otrkārt, pieredze liecina, ka, kopjot gulošu slimnieku, parasti nav vajadzības sēdēt viņam klāt visu dienu un dažas stundas var izbrīvēt. Varbūt varat atrast kādu darbu ar nepilnu darba laiku? Piemēram, kaut vai mest pastkastītēs reklāmas (dzirdēts, ka par to maksā aptuveni 42 eiro jeb Ls 30 mēnesī).

Treškārt, ja jūsu māsa atbilstoši noslēgtajam uztura līgumam ir uztura devēja jūsu mātei, acīmredzot viņai par māti ir jārūpējas. Tad jums izbrīvēsies laiks, lai varētu strādāt un nopelnīt lielāku pensiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+