Foto – Shutterstock

Mauriņa draudzene pļaujmašīna: kā izvēlēties 0

Zāle pēc lietus aug kā traka, un sākas mūžīgā cīņa vasaras garumā. Jo labāki sabiedrotie, jo lielākas cerības uz uzvaru. Tāpēc vērts pārdomāt, ar kādu pļaujamo šogad frizēt skaisto mauriņu.

Reklāma
Reklāma

Cik liela ir pļaujamā platība?

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas

Tas ir pirmais jautājums, ko pircējam uzdos pārdevējs, skaidro dārza tehnikas eksperts Mārtiņš Jaudzems. Pavisam mazam piemājas laukumiņam derēs gan mehāniskās jeb stumjamās, gan elektriskās. Jo lielāka teritorija, jo nopietnāks pļaujamais vajadzīgs. Elektriskās ir vieglas, ērti lietojamas, bet vads traucē, rada bīstamību. Turklāt Latvijā ir ļoti maz sausu un saulainu dienu, kas atbilst elektrodrošības noteikumiem un īstajam zāles pļaušanas brīdim. Elektriskajām pļaujmašīnām parasti ir 32–34 cm pļaušanas platums. Ar benzīnu darbināmajām mauriņa pļaujmašīnām ir 40–56 cm plata pļaušanas josla. Tās piemērotas lielāku mauriņu cirpšanai. Populārākās ir pļaujmašīnas, kas tiek galā ar 53 cm platu joslu.

Taupīt spēku vai naudu?

Jo lielāks laukums jāpļauj, jo vairāk priekšrocību pašgājējām pļaujmašīnām. Šāda ekstra ir ar benzīnu darbināmajiem modeļiem, kam pļaušanas platums ir 46–56 cm. Nospiežot gaitas kloķi, tā dodas uzbrukumā zālītei ar 3,5 km/h lielu ātrumu. Ja pļāvējs tik ātri nespēj sekot līdzi vai pļaujamā vieta ir sarežģīta, noderēs jaunums – modeļi ar maināmiem ātrumiem. Tiem var noregulēt darba gaitu līdz 4 km/h, pielāgojot saviem soļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Motors – jo jaudīgāks, jo labāk, ir pārliecināts speciālists. Ar jaudīgāku pļaujmašīnu darbs ritēs ātrāk un kvalitatīvāk. Ja tas darbosies ar jaudas rezervi, motors kalpos ilgāk.

Ko darīt ar zāli?

Lauku māju teritorijām ir atšķirīgas prasības. Savējām Mārtiņš pats izvēlējies modeli MTD-G46MO. Īstu darba zirgu, kas zāli sasmalcina un kam piecu kalpošanas gadu laikā vajadzējis tikai eļļu nomainīt un nazi uzasināt. Aptuvenā cena – 260 eiro.

Lietderīgi būtu iegādāties modeli, kas spēj zāli smalcināt un kam var arī pielikt grozu tās savākšanai. Dārza parādes daļā pļāvums nonāk grozā un nav jāsagrābj, bet tālākajās vietās var atstāt sasmalcinātu. Nopļautā zāle ir lieliska mulča krūmiem, kokiem, zemenēm, tā noder arī kompostam. Taču zāles savākšana grozā stipri palēnina darba procesu. Ja zāle garāka un biezāka, grozs jātukšo ik pa brītiņam.

Kuri riteņi labāki?

Eksperts iesaka noskaidrot, vai riteņi ir stiprināti uz tā sauktajām buksēm vai lodīšu gultņiem. Uz buksēm stiprinātos pēc dažiem gadiem būs arvien grūtāk stumt, jo stiprinājumi izdils, taču šie modeļi ir lētāki. Pat desmit gadu labi ripos tie, kuru stiprinājumam lietoti lodīšu gultņi, bet šie pļaujamie ir dārgāki.

Pļaušanas augstumu visērtāk regulēt ar centrālo sviru. Dažiem modeļiem var atsevišķi regulēt priekšējo un aizmugurējo riteņu asi. Vēl citiem tas iespējams katram ritenim atsevišķi. Visneērtāk lietot to, kam riteņi ar skrūvi jāpārmontē, lai mainītu pļaušanas augstumu.

Ko vēl pārbaudīt pērkot?

Svarīga ir arī tā sauktā pļaušanas panna, kurā stiprināti riteņi un pļaušanas nazis. Izvēloties pļaujamo der pastumdīt. Ja viss turas stabili, stingri – viss kārtībā. Pret koroziju drošas ir alumīnija pannas, bet tās ir samērā trauslas. Liktenīgais akmentiņš, atsities pret nazi, alumīniju var traumēt.

Reklāma
Reklāma

Lai panna un citas detaļas nerūsētu, tās jātur tīras. Dažiem modeļiem ir labs aprīkojums – pļaušanas mehānismā iestrādāts uzgalis, kam var pievienot dārza šļūteni un to izskalot.

Daži ar benzīnu darbināmo pļaujmašīnu modeļi ir aprīkoti ar starteri. Tos var viegli iedarbināt, pagriežot atslēgu gluži kā automašīnā. Taču šāds papildaprīkojums sadārdzina modeļa cenu.

Dārza tehnikas eksperts stāsta, ka, izvēloties tehniku mauriņa kopšanai, var orientēties arī pēc cenas, jo tā parasti atbilst kvalitātei. Vislētākie varianti derēs pavisam mazām platībām, nereti kalpos tikai vienu sezonu.

Varbūt izvēlēties traktoriņu?

Ja pļaujamā platība ir lielāka par 1500 kvadrātmetru, piemērotāks ir dārza traktoriņš.

Inženieris mehāniķis Juris Levitass iesaka izvēlēties zāles pļaujamo ar divām vadības svirām, tā sauktos nulles pagrieziena pļāvējus, kas citur pasaulē jau izkonkurējuši klasiskos traktoriņus ar stūri. Traktoriņš ir viegli vadāms, var ērti appļaut krūmus, puķu dobes, pat apbraukt apkārt kokam. Lielākais svars ir aizmugurē, tāpēc iespējams izmantot slīpās, mitrās vietās.

Šo pļaujamo var aprīkot ar mulčas nažiem, savācējgrozu, mazu piekabīti, sniega pūtēju. Rudenī var safrēzēt kritušās lapas, padarot tās ērti savācamas un noderīgas kompostam un mulčēšanai.

Atkarībā no standartaprīkojuma traktoriņa cena ir no 3500 līdz 10 000 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.