×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. maijs, 2014
Drukāt

Mauriņa kopšanas mehanizācija

603_12_CC53SPB_B40_0911_04

Mitrajā un siltajā laikā viss zaļais aug, un tas savukārt liek domāt par zāliena kopšanu. Šajā darbā galvenais ir zāles pļāvējs, kas mūsdienās var būt gan mauriņa robots, gan mazs traktoriņš.

Piemērots modelis


Šo specifisko tehniku vajag iegādāties specializētos veikalos, kur zinoši pārdevēji sniegs izsmeļošas konsultācijas gan par konkrētajiem mērķiem piemērotāko modeli, gan ekspluatācijas un apkopju niansēm. Turklāt jāpievērš uzmanība garantijas saistībām un servisam, kur veikt apkopi vai remontu. Speciālisti uzsver, ka būtisks priekšnoteikums ilgstošai un uzticamai tehnikas kalpošanai ir regulāras rūpes. Vismaz reizi gadā sezonas beigās dārza tehnikai obligāti jāveic kārtīga apkope.

Konkrētajām vajadzībām atbilstīgas tehnikas jauda un aprīkojums arī ir gana svarīgi faktori. Reizēm cilvēkam nav vajadzīgs tik ražīgs zāles pļāvēja modelis, kā noskatīts, bet citreiz ar mazjaudīgu pļāvēju plānots sakopt pārāk lielu platību.

Mauriņa traktori 


Tātad mauriņa kopšanai nepieciešama pļaujmašīna. Mazākām platībām piemērotākais ir parastais stumjamais pļāvējs ar elektrisko vai benzīna motoru. Mūsdienīgu un neparastu ierīci uz gaisa spilvena piedāvā “Husqvarna”. Tas darbojas ar benzīna motoru, taču zem pļāvēja izvietotais gaisa spilvens ļauj pļāvēju ļoti viegli pārvietot, turklāt iespējams pļaut lielā slīpumā.

Sākot no aptuveni 500 kvadrātmetru vienlaidu platības, jāsāk domāt par pašgājējām pļaujmašīnām, kas krietni atvieglo darbu. Savukārt labi aprīkots pašgājējs var maksāt tik daudz, ka varbūt jāapsver doma par minitraktora iegādi.

Ja pļaujamā platība ir virs 2000 kvadrāt­metru, nepieciešams mauriņa traktors vai raideris. Ražīgāks un komfortablāks ir tā sauktais raideris, kas ir mazs traktoriņš ar priekšā novietotu pļāvēju. Salīdzinot ar minitraktoru, raiderim ir labākas manevrēšanas spējas, jo pārvietojoties tas vidū lokās, bet priekšā novietotais pļāvējs ļauj labāk sekot darba procesam. Tiesa, raideri parasti ir dārgāki par līdzvērtīgi aprīkotiem mauriņa traktoriem. Raiderim mēdz būt arī visu riteņu piedziņa, kas ir svarīgi, strādājot nelīdzenā vidē.

Gan raideris, gan mauriņa traktors var būt aprīkots arī ar zāles smalcinātāju un savācēju. Minitraktoram pļāvējs atrodas pa vidu, un tas atvieglo zāles savākšanu.

Izmešana uz sāniem tiek izmantota ātrai lielu platību, kā arī garas zāles pļaušanai. Funkcija ir ļoti jaudīga, taču izmestā zāles masa neizskatās labi un var bojāt mauriņu.

Mulčēšanā pļaušanas iekārtas izmešanas atvere ir slēgta un nopļautās zāles stiebri tiek sīki sasmalcināti. Šādi var mēslot zālienu un radīt zemes virsmai mitru pārklājumu. Tas īpaši noder sausā gadalaikā, kad mitrs pārklājums pasargā augu saknes no izžūšanas. Daudziem minitraktoriem mulčēšanas ierīci iespējams iegādāties kā papildu aprīkojumu, savukārt dažiem pieejamas abas funkcijas – izmešana un mulčēšana.

Savākšanas procesā nopļautā zāle tiek uzkrāta speciālā savācējmaisā. Rotējošie pļaušanas asmeņi zem griešanas iekārtas rada vilkmi, tāpēc, izmantojot šo metodi, tiek novākti arī gruži – čiekuri, skujas, sīki zariņi un citi. Pļaujmašīnu ar savācēju vēl var izmantot rudenī nokritušo sauso lapu savākšanai – efekts šādā gadījumā ir divkāršs, jo asmeņi lapas arī sasmalcina.

Jāpiebilst, ka gan raiderus, gan minitraktorus iespējams izmantot ne tikai zāles pļaušanai. Tiem ir pieejams arī dažāds papildu aprīkojums – piekabes, birstes, sniega lāpstas un citas ierīces.

Samērā vienkāršs modelis ir MTD Yard Machine, kas maksā 1599 eiro.

Viens no iecienītākajiem pazīstamās firmas “Husqvarna” minitraktoriem ir LT 154. Tas ir klasisks mauriņa traktors par 1888 eiro, tam ir zāles izmešana uz sāniem un mehāniskā transmisija. Komplektā ietilpst arī piekabe.

Populārs modelis ir Cub Cadet CC 717 HG par 2210 eiro. Tas aprīkots ar hidrostatisko pārnesumkārbu un rokas vadību.

Labi aprīkots un visai pieprasīts ir Cub Cadet CC 1018 AN par 2675 eiro. Tam komplektā ir nopļautās zāles savācējgrozs. Šis modelis aprīkots ar pļaušanas mehānisma mazgāšanas uzgali. Šis noderīgais papildelements palīdz ērti atbrīvoties no nopļautās zāles atliekām. Atliek vien pievienot uzgalim šļūteni un iedarbināt asmeņus. Vēl šim modelim ir četri kopējošie ritenīši gludākam pļāvumam un displejs. Vēl iespējams pļaut atpakaļgaitā.

Pļāvējs – robots
plaveeji-CCrobots

Pēdējos gados parādījušies un ievērību pamazām iegūst tā sauktie pļāvēji – roboti. Tās ir modernas ierīces, kas darbojas pilnīgi autonomi, proti, noteiktā teritorijā regulāri pielīdzina mauriņu. Kad robotiņa akumulatori izlādējušies, tas pats piebrauc pie bāzes stacijas un uzlādējas. Protams, šāds mūsdienīgs aparāts ir diezgan dārgs, taču ikdienas steigā aizņemtiem ļaudīm tas ir visai praktisks mauriņa pļāvējs. Tiesa, robots var strādāt tikai iekoptā un pietiekami gludā mauriņā, toties pilnīgi autonomi kaut vai visu vasaru. Tam nekaitē ne lietus, ne saule, bet visus šķēršļus robots pats pamana un apbrauc.

Mašīna izskaitļo optimālos darba maršrutus, neatstājot bez ievērības nevienu sektoru un nekur lieki nebraukājot.

Pēc robota iegādes parasti ierodas speciālisti, kuri ar īpašu auklu norobežo darba platību, kā arī ieprogrammē pļāvēja darbību. Ir iespējams ieprogrammēt tā darbības laiku noteiktās diennakts stundās. Ja robotu kāds paceļ, tas automātiski nobloķējas, un ierīces iedarbināšanai jāievada kods.

Mazākie robotiņi paredzēti 500 kvadrātmetru platībai, savukārt jaudīgākajiem pa spēkam ir 3000 kvadrātmetru.

Robotam nav nepieciešama īpaša apkope. Reizēm to vajadzētu ar birstīti notīrīt, kā arī aptuveni reizi sezonā nomainīt pļaušanas asmenīšus. Tie ir ļoti vienkārši darbi, kurus katrs var paveikt paša spēkiem, turklāt asmenīši nav dārgi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+