×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Kam pievērst vērību, pērkot jaunu zāles pļāvēju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Stumjamā pļaujmašīna ar benzīna dzinēju, bez groza, ar mulčēšanas (sasmalcināšanas) funkciju un riteņi ar gultņiem; Cub Cadet – CC 46 MB cena 270 € (akcijas cena maijā un jūnijā).

“Mauriņa pļaujmašīna jau pērn šķita savu laiku nokalpojusi. Kam būtu jāpievērš lielākā vērība, pērkot jaunu zāles pļāvēju?” Ieva Skrīveros

Katras piemājas saimniecības apstākļi ir ļoti individuāli, un tas, kas der vienam kaimiņam, otram var izrādīties nepiemērots, spriež Mārtiņš Jaudzems, projekta “Dārza tehnikas eksperti” vadītājs. Izvēloties pļaujmašīnu, jāņem vērā gan zāliena platība un reljefs, gan daudzi citi aspekti. Nelielam piemājas mauriņam der vienkāršāka un mazjaudīgāka ierīce. Lielai platībai nepieciešama jaudīgāka tehnika ar kvalitatīvākām detaļām, kas var izturēt prāvāku slodzi.

Ar elektrisko vai benzīna motoru


Parastās stumjamās pļaujmašīnas iedala pēc to dzinēja veida – ar elektrisko vai benzīna motoru. Elektrisko plusi ir klusa darbība, vienkārša, lēta apkope un ekspluatācija. Ja neskaita elementāru apkopšanu un tīrīšanu, vienīgais nopietnais darbs ir naža asināšana. Būtiskākie mīnusi ir saistīti ar elektrības kabeli, kas, pirmkārt, ierobežo pļāvēja darbības attālumu, radot arī manevrēšanas grūtības, un, otrkārt, izvirza lielākas drošības prasības. Taču elektriskās pļaujmašīnas ir vieglākas, darbs prasa mazāku fizisko piepūli.

Pļaujmašīnām ar benzīna motoru nav tādu neērtību, taču vajadzīga degviela un dzinējam – apkope. Raugoties pēc lētākā segmenta pļāvējiem, uzmanība jāpievērš roktura regulēšanai un nolocīšanai (var ērtāk strādāt un parocīgāk glabāt un pārvadāt) un pļaušanas augstuma mainīšanai. Motora jauda ir būtiskāka augstākas klases pļaujmašīnām.

Pļaujmašīnu korpusi var būt gan no plastmasas, gan metāla. Baidīties no plastmasas nav pamata, jo šie korpusi ir gana izturīgi un pat kalpo ilgāk nekā šķietami pamatīgākie no metāla.

Viens no svarīgiem kritērijiem, izvēloties piemērotāko mauriņa mašīnu, ir pļaušanas platums. Jo tas lielāks, jo darbu var paveikt ātrāk. Tāpat jāskatās, ar kādām funkcijām konkrētais modelis aprīkots – vai pļaujmašīna savāc nopļauto zāli, izmet to uz aizmuguri vai sāniem vai arī mulčē. Mulčēšanas jeb smalcināšanas funkcija ir vairāk piemērota biežai sausa zāliena kopšanai, kad nopļautā un sasmalcinātā masa paliek mauriņā, veidojot dabisko mēslojumu. Savukārt bez smalcinātāja ir vieglāk nopļaut garāku, sulīgāku zāli. Gandrīz visām pļaujmašīnām ir zāles savācējgrozi.

Ir arī universāli modeļi, kurus var pārslēgt no parastā uz smalcināšanas režīmu, kā arī mainīt nopļautās zāles izvadīšanas virzienu.

Kad noder pašgājējs 


Sākot no aptuveni 700–800 kvadrātmetru vienlaidu platības, var sākt domāt par pļaujmašīnām – pašgājējiem, kas krietni atvieglo darbu. Vienkāršākie šāda tipa modeļi neatšķiras no parastajiem stumjamajiem – tiem papildus ir tikai riteņu piedziņa. Dažiem ir vairāki ātrumi, arī elektriskais starteris. Pašgājēja funkcija ieteicama modeļiem ar savācējgrozu, lai piepildīto vieglāk nogādātu līdz komposta vietai. Pieejami arī modeļi ar vairāku ātrumu piedziņu un asmens bremžu sajūgu, kas vajadzības gadījumā apstādina asmeni, neapturot dzinēju. Tas ir parocīgi, ja jāiztukšo grozs vai mašīna jāpārstumj pāri grants celiņam.

Ir vērts pievērst uzmanību arī dažām tehniskām funkcijām, kas palīdz darbu paveikt ātrāk un vienkāršāk.

• Liels zāles savācējgrozs – retāk jāiztukšo, var ietaupīt laiku.

• Jaudīgs dzinējs – ļauj darbu izdarīt ātrāk, paildzinot pļaujmašīnas kalpošanas laiku.

• Riteņi ar gultņiem – palīdz vieglāk stumt pļaujmašīnu.

• Lieli aizmugurējie riteņi – vieglāk tiek pāri nelīdzenām vietām un bedrītēm.

• Pašgājējs – lielās un nelīdzenās platībās pļaušana ir daudz vienkāršāka un vieglāka. Modeļi ar maināmu ātrumu pielāgojas lietotāja kustības ātrumam.

• Elektrostarts – iedarbināšana ar vienu atslēgas pagriezienu. Ātri, ērti un vienkārši!

• Augstuma iestatīšana – šī funkcija ļauj viegli pielāgot pļaujmašīnu dažāda garuma zālienam.

Kvalitatīvas mauriņa pļaujmašīnas nav lētas, bet tas ir ieguldījums ilgam laikam. Tāpēc svarīgi to iegādāties specializētos dārza tehnikas veikalos, kur zinoši pārdevēji atbildēs uz visiem jautājumiem, iesakot piemērotākos modeļus. Jāpievērš uzmanība arī garantijas saistībām un servisam, kur veikt apkopi vai remontu.

Iesakām ieskatīties 


www.darzatehnikaseksperti.lv, 
kur var atrast pieredzējušu tehnikas tirgotāju kontaktinformāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+