×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. maijs, 2015
Drukāt

Mazā ģēnija ceļš

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Žans-Pjērs Ženē uz mūžiem var būt pateicīgs „Amēlijai”, kas viņu padarīja par pasaules kinorežijas spīdekli. Taču viņš nav vienīgais, kurš iekritis lamatās, kuras apzīmogo kāda konkrēta filma, un tas lāča pakalpojumu izdarījis viņa pagaidām jaunākajai filmai „T. S. Spiveta neticamie piedzīvojumi”.

Reifam Larsenam vēl nebija 30 gadu, kad viņš jau kļuva par miljonāru, jo kompānija „Penguin Press”, pārtrumpojot deviņas citas izdevniecības, par viņa debijas romānu „T. S. Spiveta neticamie piedzīvojumi” pasniedza čeku, kurā aiz vieninieka bija glīti savirknējušās vēl arī sešas nulles. Stāsts par 12 gadus veco puišeli – Žana-Pjēra Ženē filmā Spivets kļuvis par diviem gadiem jaunāks – no vientulīga Montanas rančo aizkustināja lasītāju sirdis, bet grāmatas iekšlapās paslēptie paša autora zīmējumi, skices, shēmas un kartes vēlreiz pārliecināja, ka viņš krīt un stāv ar Spivetu, un jau drīz šo aizrautību novērtēja arī kinematogrāfisti.

Un tā: mazais Spivets ir ģēnijs, taču nevienu citu, izņemot pašu puišeli, šis fakts nekādā veidā neiespaido. Viņa māte ir aizņemta ar izzudušas kukaiņu sugas novērošanu, tēvs-drūms kovbojs savu uzmanību velta vienīgi otram dēlam, māsa sapņo par Mis Amerikas kroni, bet skolotājs regulāri liek noprast, ka pietiek viņam ar gudrībām mētāties – tā esot vēl nedzirdēta bezkaunība. Bet tad atklājas, ka Spiveta jaunākais izgudrojums saņēmis prestižā Smitsona institūta balvu un viņš uzaicināts to saņemt, tāpēc puika dodas ceļā, ar vilcienu pa zaķi šķērsodams visu Ameriku.

Vizuālā estētika ir lieliska, un operators Tomass Hardmeijers par klasisku un pastkartei līdzīgo Amerikas ainavu saņēmis franču ekvivalentu „Oskaram” jeb „Cēzaru” (nominācijas tika arī filmas māksliniecei un kostīmu autorei), kas 3D versijā iegūst vēl papildu plašumu. Bet filmas varoņi nostājas blakus Vesa Andersona dīvaino tipāžu kolorītajai parādei, road-movie nosacītību papildinot arī ar trāpīgiem apkārtējo nesaprastā brīnumbērna Spiveta novērojumiem. Savukārt tie šo maģiskā reālisma kinopiemēru padara vēl ironiskāku un komiskāku.

UZZIŅA:

„T. S. Spiveta neticamie piedzīvojumi”/”The Young and Prodigious T.S. Spivet”

Francija, Kanāda, Austrālija, 2013.

Režisors: Žans-Pjērs Ženē

Lomās: Kails Ketlets, Helēna Bonema Kārtere, Džūdija Deivisa, Kalums Kīts Renijs, Dominiks Piņons

No 22. maija „Cinamon”, „Multikino”, „K Suns”, „Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+