×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
13. augusts, 2017
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Vai “šajos ģeopolitiskajos apstākļos” latviski būtu jārunā tikai čukstus? (46)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Guntis Ščerbinskis

Jo tālākā pagātnē atkāpjas Latvijas padomju rusifikācijas laiki, valstsgriba latviešu valodas pozīciju stiprināšanā kļūst aizvien bālāka. Tas ir ne tikai skumjš, bet satraucošs konstatējums, jo runa ir par nelielu valodu, kurai jāiztur divu lielu plašā pasaulē, tostarp Latvijā, pašpietiekamu svešvalodu konkurence.

Kopš valstiskās neatkarības atgūšanas trūcis gudras apņēmības veidot tālredzīgu valodas politiku. Sabiedrības integrācija uz latviešu valodas pamata bijis tikai deklaratīvs ieraksts valdības dokumentos, bet realitāti politiķi vai nu negribēja redzēt, vai izlikās neredzam. Daudziem acis atvēra 2012. gada referendums par otras valsts valodas ieviešanu. Tas mobilizēja sabiedrību, un šķita, ka dos arī nepieciešamo impulsu varas aprindās. Diemžēl kopš tā laika valstsgriba stiprināt latviešu valodas lomu tiek pastāvīgi un mērķtiecīgi drupināta. Visspilgtāk pašlaik to redzam pašvaldību varas līmenī. Iespējams, tas ir kā pilotprojekts, lai nākotnē šādu nostāju ievazātu arī valsts līmenī.

Jau ierasti jebkuru pussolīti valsts valodas stiprināšanas virzienā norej sabiedrībā zināmi, tostarp kaimiņvalsts finansēti un diriģēti, aktīvisti. Nu šim korim piedzied arī pašvaldību vadītāji. Un tad jau tas iegūst citu – bīstamu – svaru.

Viens no tiem ir kādreizējais Augstākās padomes deputāts, kurš savulaik balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, iIggadējais Ventspils saimnieks Aivars Lembergs. Viņš pievienojies tiem bļāvējiem, kuri kritizē valdības lēmumu par eksāmenu kārtošanu latviešu valodā. Kas tad nu? Latvijas valsts izglītības politikas kontekstā šis taču ir tik loģisks un likumsakarīgs solis! Ņemot vērā gan mazākumtautību mācību programmas mērķus, gan realitāti, kad krievu valodā eksāmenus izvēlas kārtot tik niecīgs skolēnu skaits, drīzāk būtu absurdi, ka šāda lēmuma nav. Tas pašvaldības vadītājam netraucē iet prokrievisko aktīvistu iestaigātu ceļu, sējot bailes par katastrofālām sekām, kādas varot rasties pēc šī lēmuma. Pie “pašreizējās nestabilās ģeopolitiskās situācijas” šādu lēmumu, lūk, kāds varēšot izmantot ļaunprātīgi, lai destabilizētu situāciju Latvijā. Sekojot tādai loģikai, ātri vien varam nonākt pie secinājuma, ka latviski nedrīkst runāt vai drīkst runāt tikai čukstus.

Izklausās pārspīlēti, tomēr nav tālu no patiesības. Piemēram, Lemberga kolēģis citā pašvaldībā – Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs – tā jau rīkojas. Kā liecina Latgales reģionālās televīzijas reportāža, jūlija izskaņā publiskā pasākumā pie Rēzeknes Aļošas, atzīmējot padomju laikā glorificēto pilsētas atbrīvošanas dienu, skanēja tikai un vienīgi krievu valoda. Vienā valodā uzrunas teica kā Rēzeknes domes vadītājs, tā Krievijas ģenerālkonsulāta atašejs. Protams, Valsts valodas likuma pārkāpums. Iespējams, sekos kāda administratīvā lieta, kāds naudassods. Bet būtībā jau nekas nemainīsies. To redzam Bartaševiča partijas biedra Nila Ušakova piemērā, kurš visas valsts valodas sargu sankcijas veiksmīgi pārvērš klaunādē un publiskajā saziņā netraucēti turpina mērķtiecīgu divvalodības kultivēšanu.

Labi zināms, ka krievu valodas pozīciju stiprināšanā aiz Krievzemes robežām netrūkst ne virzītāju, ne aizstāvju pašā Krievijā. To pulks aug arī Latvijā. Pēdējās desmitgadēs latviešu valodai tāpat kā jebkurai citai nelielai valodai nelabvēlīgus apstākļus diktējis gan tirgus, gan vispārējā globalizācija. Tomēr latviešu valodai līdzās tam vēl nācies izturēt pastāvīgu politisko spiedienu no ārpuses, tostarp uzturētu Latvijas iekšienē. Ja tam vēl pievienojas ietekme vietējās varas aprindās, bez patiesi spēcīga advokāta latviešu valodai neiztikt. Stiprināt jūtami noplakušo valstsgribu šajā jomā vispirms būtu Valsts prezidenta pienākums.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Jā,tā jau ir .Sirds sāp,bet kamēr Latviešu vairākums nesapratīs ka jāiet ir uz vēlēšanām,tikmēr nekas nemainīsies.Vispār man liekas ka Cimdars tāpat saskaitīs balsis kā tiem zagļiem un skepkavām vajadzēs.Es eju balsot par to parjiju,ko es uz šo brīdi uzskatu par labāko JKP.Es tikai gribu nomierināt savu sirdsapziņu,Neaizgājis es jau esu Latviešus nodevis un tāpēc nelamā Latviešus,tie mēsli,kas pateicoties Tavam slinkumam,tie lemj nākošos četrus gadus Tavu un Tavu bērnu likteni.Lembergs taču ir maskavas krancis,viņam,ģimenei un vēl dažiem,kas ir pie siles tie dzīvo zaļi.Viņš,kā senāk vosiks gaida no maskavas pavēles,pēc tam to vosiku tie saimnieki izmeta pa logu,kad vairs nebij viņiem vajadzīgs,lembergu sagaida tāds pats liktenis. Lembergam pierē ir viena zagļa rieva un viņš domā kā zaglis.Biju es Rēzeknē pie aļošas,kad viņi atzīmēja 9.maija Latvijas okupāciju un biju vienu gadu Daugavpilī 9.maijā scenāriji vienādi.Tie ir okupanti un viņu izdzimteņi un viņu mērķis ir graut Latviju no iekšpuses,viņi vienkārši tādi ir mēsli un tas viņiem ir jau asinīs.Vienkārši mūsu prezidentiem ir vajadzīgi mugurkauli.Pagaidām tādu nav.Kad Vaira bija prezidente,kalvītis ministru prezidents putinam paspēlēja kārtīs Abrenu,pat pa telivizoru bij redzams kā kalvītis skrēja bučot roku putinam,kaut gan visi stāvēja atdodami godu,bet ko var gribēt no cūku fermas nākušam …..Ušakovs atkal ir pusžīds un tā banda ir bagāta,jo viņus finansē ebreji.Es neticu ka Latvieši par viņu balso,bet nauda dara brīnumus un laikam esam tik maz Latviešu Rīgā palikuši ka nav vairāk kam balsot,vai arīCimdars skaita nepareizi balsis.Galvaspilsētā Rīgā pamatnācija ir mazākumā,nekur pasaulē tā nav ,ka galvaspilsētā ir mazākumā pamatnācija.Vai tad Prezidentiem ir jāreklamē apakšveļa ????????????????????????Varbūt viņiem jāpaliek par prezidentiem un jāpilda ir prezidenta pienākumus.

 2. Nav ko rieties, te ir jānoskaidro, kas ir kas!Redziet visā pasaulē ir zināma ,,Internacionālisma definīcija” un mums kā internacionālistiem ir jāvadās pēc tās,.;,,Internacionālisms ir visu tautu neatkarības, brīvības un vienlīdzības aizstāvēšana,tautu sadarbība un draudzība,cīņā pret šovinismu un rasismu, pret imperiālistisko agresiju un visāda veida nacionālo apspiestību, palīdzība un atbalsts visām tautām,kas cīnās par savu neatkarību, cīņā par mieru un demokrātiju.” PSRS laikā tas viss tika ignorēts, pasludināja krievu valodu visām tautam par valsts valodu, kura rezultāta tika pārkrievotas visas tautas,jo visas tautu pārstāvju pārvietošanas rezultatā tika atklāti sabradātas nacionālās tautas.Internacionālisma definīcijā pasaka pavisam citu, ka ir aizliegts jebkāda nacionālā apspiestība.Visā pasaulē to ievēro, vienīgi krievija tas ir pārvērsts par mazo tautu iznīcināšanas ieroci un tā tas arī šodien turpinājās.Būtībā internacionālisma definicija nosaka,ka katram cilvēkam, kas atstāj savu nacionālo tertoriju un vēlās dzīvot pie citas tautas ir jāasimilejās šajā tautā, lai spētu būt ,kā līdzīgs starp līdzigajiem un varētu integrēties šajā vidē.Visuma un Dabas attīstība ir pierādījusi, kanākošā dzīvā būtne aiz cilvēka būs Pasaules sabiedrības daudztautu, daudzšūnu augsti attīstītais organisms, kurā katra tauta būs tās dzīvās šūnas, kā jau jebkurā dzīvā organismā tās atrodas katra savā vietā, kurā pati Daba šo dzīvo šūnu ir radījusi,jo pasaules Daba ir daudzveidīga, katra tauta ir ieaudzināta šajā vidē un prot kalpot pēc tās vajadzībām. Kāpēc notiek šie pārpratumi sabiedrībā? Tāpēc,ka patreiz dzimst pasaules dzīvais organisms un tai ir vajadzīga sava valoda, kura nav kādas tautas valoda, lai varētu veidot vienotu sabiedrību, bet nacionālās valodas ir nepieciešamas,lai pasaules sabiedrības dzīvais organisms nepārvērstos par vienšūnu organismu,kāds kādreiz peldēja pasaules pirmātnējā ķīmiskajā okeānā.To no mums pieprasa sabiedrības un zinātnes attīstība.Vai mums gribās vai negribās ir jāatbrīvojas no mistiskā uzskata, ka kāda tauta valdīs pār pasauli, ja nevēlamies aiziet tur, kur aizgāja iepriekšējās civilizācijas.

 3. Nav ko rieties, te ir jānoskaidro, kas ir kas!Redziet visā pasaulē ir zināma ,,Internacionālisma definīcija” un mums kā internacionālistiem ir jāvadās pēc tās,.;,,Internacionālisms ir visu tautu neatkarības, brīvības un vienlīdzības aizstāvēšana,tautu sadarbība un draudzība,cīņā pret šovinismu un rasismu, pret imperiālistisko agresiju un visāda veida nacionālo apspiestību, palīdzība un atbalsts visām tautām,kas cīnās par savu neatkarību, cīņā par mieru un demokrātiju.” PSRS laikā tas viss tika ignorēts, pasludināja krievu valodu visām tautam par valsts valodu, kura rezultāta tika pārkrievotas visas tautas,jo visas tautu pārstāvju pārvietošanas rezultatā tika atklāti sabradātas nacionālās tautas.Internacionālisma definīcijā pasaka pavisam citu, ka ir aizliegts jebkāda nacionālā apspiestība.Visā pasaulē to ievēro, vienīgi krievija tas ir pārvērsts par mazo tautu iznīcināšanas ieroci un tā tas arī šodien turpinājās.Būtībā internacionālisma definicija nosaka,ka katram cilvēkam, kas atstāj savu nacionālo tertoriju un vēlās dzīvot pie citas tautas ir jāasimilejās šajā tautā, lai spētu būt ,kā līdzīgs starp līdzigajiem un varētu integrēties šajā vidē.Visuma un Dabas attīstība ir pierādījusi, kanākošā dzīvā būtne aiz cilvēka būs Pasaules sabiedrības daudztautu, daudzšūnu augsti attīstītais organisms, kurā katra tauta būs tās dzīvās šūnas, kā jau jebkurā dzīvā organismā tās atrodas katra savā vietā, kurā pati Daba šo dzīvo šūnu ir radījusi,jo pasaules Daba ir daudzveidīga, katra tauta ir ieaudzināta šajā vidē un prot kalpot pēc tās vajadzībām. Kāpēc notiek šie pārpratumi sabiedrībā? Tāpēc,ka patreiz dzimst pasaules dzīvais organisms un tai ir vajadzīga sava valoda, kura nav kādas tautas valoda, lai varētu veidot vienotu sabiedrību, bet nacionālās valodas ir nepieciešamas,lai pasaules sabiedrības dzīvais organisms nepārvērstos par vienšūnu organismu,kāds kādreiz peldēja pasaules pirmātnējā ķīmiskajā okeānā.To no mums pieprasa sabiedrības un zinātnes attīstība.Vai mums gribās vai negribās ir jāatbrīvojas no mistiskā uzskata, ka kāda tauta valdīs pār pasauli, ja nevēlamies aiziet tur, kur aizgāja iepriekšējās civilizācijas.

 4. Мой комментарий удалили в очередной раз, но я ещё раз повторю, не об этом должен волноваться автор, ну совсем не об этом. Можно сколько угодно молиться на свой язык, причитать и охать, вопить о его защите и всё прочее. Но истина заключается в том, что язык будет жить до тех пор, пока живы люди, которые на нём говорят и думают! Вот о чём надо волноваться и переживать! Ваши же демографы об этом уже кричат во весь голос, но вы их не слушаете. Нападая на другой язык, усложняя и утяжеляя жизнь другим людям, вы свой язык не спасёте! Вызовёте только его откровенное неприятие. Нужен вам такой эффект?

  Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 5. Rīgā darba vietās sarunvaloda ir tikai krievu!

 6. Runāt Baltijas valstīs neseno okupantu valodā ir klajs krievu nacisms. Latvisku Latviju var nodrošināt tikai Nacionālā Apvienība.

  • Ну ты и дурак, однако. Язык то в чём виноват?! Как такие как ты, представляют латышскую Латвию без латышей, а?! Против демографии не попрёшь! Прекрати уже воровать чужие ники, дружочек!

 7. Cik es saprotu,tad kirilicas grafists ir no NA…par demogrāfiju nokreņķējies tāpat kā Parādnieks,tātad viņš nav kautkāds naciks no putinfiliāles-saskaņas!

  • Tu saproti nepareizi, ..

  • Прекрати уже воровать чужие ники, дружочек!

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 8. Okupacijas seku likvidesanu, un Latvijas Valsts nodeveju sodisanu par Latvijas Valsts un tautas nodevibu, sadarbiba ar ar kremla cekistu ordam,nekavejoties !

 9. Lūdzu portāla vadību un arī “grafists.” nodrošināt viņa rakstītajam sinhroni blakus tekstu valsts valodā, t. i. latviešu valodā kā to prasa likums. Ja tas netiek nodrošināts tad prasu šo tekstu kirilicā dzēst. Tulkošanas izmaksas, protams sedz “grafists.” Latvijā kā ES dalībniecei būtu pieļaujama angļu valodas netulkošana.

  • ej, izguli dzērumu

  • Перечитайте закон о государственном языке! Там нет ни слова про интернет. И интернет Латвии не принадлежит. Если хотите, можете считать меня иностранным предприятием или даже государством. Вот им по закону можно общаться на иностранном языке.

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 10. Krieviju okupējuši ķīnieši. Divi krievi klusu sarunājas krieviski …

 11. Latviešu lapā ir vajadzīgi komentāri svešvalodā? Nav vajadzīgi!

  • Прекрати воровать чужие ники, сука!

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 12. Runā pats par sevi. Mēs visi tādi neesam.

 13. Te viens arī raksta bulgāru vai baltkrievu valodā,latviski rakstīt nespēj !

  • Могу, но не хочу! Прекрати уже воровать чужие ники, дружочек!

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 14. okupācijas laikā tā arī bija Atbildēt

  Skaidri atceros kā vēl tūlīt pēc okupācijas beigām, latvieši tramvajos un vilcienos baidījās normālā balsī runāt latviski.

 15. ejiet galigi dirst ja es parvaldu krievu valodu kapec man nerunat bet kad jus gudrisi vaukskiet anglu mele tad tas ie prima jus nozelojamie nacionaliki pidari vairak nekas

 16. No mums- katra- ir atkarīgs, vai krievvalodīgie runās latviski. NEKAD,NEKAD, NEKAD nerunājiet ar krievvalodīgo viņa mēlē, bet tikai valsts valodā!!! Kāds kauns ir mūsdienās dzirdēt, kā latvietis mežģās, runājot viņu mēlē. Pārņem kauna sajūta…Mēs paši rokam kapu savai valodai, tautai un valstij…

  • Ну напугали, не говорите, господи! Можете даже рот себе зашить! Не о том переживать надо, не о том.

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 17. Latvieti,nekautrejies runat sava,latviesu valoda,nekautrejies but Latvijas patriots! Tava vieta to neviens nedaris.

  • Nāvi krievnacistam Putleram !

   • А если вот так в ответ: смерть латышским нацистам! Что, понравится вам такой ответ?! Господа цензоры, если вы считаете, что такие комментарии допустимы и достойны публикации, значит – допустимы точно такие же зеркальные ответы! Если вы этот комментарий не удалите, я его скопирую и пошлю в российское посольство. Пусть примут меры.

    Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 18. Vova lindermans noorganizeja referendumu. Atnesa gatavu uzvaru . Bet sitie kremla pakalpini -kangari . Nobijas no uzvaras nekur pat nepiemin . Bez patagas neprotam dzivot .KAUNS!

  • greizo spoguļu karaļvalsts ! Atbildēt

   Lindermanam par pret valsti vērstu darbošanos nekas !
   Grantiņam par valsts aizstāvību – salauza roku !

  • Referendumu noorganizēja Vienotība, lai saglabātu varu. Rezultāts tāpat bija skaidrs, vajadzēja kārtējo reizi pamatīgu Krievi nāk! Vovu Lindermani varēja aizturēt par narkotiku glabāšanu vai huligānismu dzērumā, un nekāda referenduma nebūtu.

 19. Un bez šā mēs nezinājām, ka lembis ir pi$pis?

 20. Nožēlojami, traki nožēlojami, ka jau tik ilgi esot neatkarīgai valstij, joprojām esam spiesti lietot svešas valsts valodu. Gļēvie politiķi!!!!!!!

 21. Grafists klāt ATKAL! Uzbāzīga nācija! NEKAUNĪGA! PRASTA!
  TU VARĒTU MAN PIEMAKSĀT, lai es ganītos NESAUKTS tavos laikrakstos!? Tas uz mani NEATTIECAS! Nezinu, kurš te lasa tavus murgus? TU TAČU NEVIENU NEPĀRMĀCĪSI!

  • Man nav tik būtiski, ka Jūs lasītu manu viedokli, tizls cik tas tomēr ir. Galvenais ir pierast pie kirilicas latviešu ziņu portālā un reaģējot uz maniem skribelējumiem apliecināt to, ko savulaik rakstija viens ārzemju portāls: ka visi Latvijas iedzīvotāji prot krievu valodu un liela daļa arī latviešu.

   • Ой, и вы туда же! Ну не хотите – не реагируйте, это же так легко. Никаких «таких» целей я не преследую, просто мне так легче писать. Иначе я не буду успевать за цензорами – он постоянно всё удаляют. А так, я свами могу и на государственном, но я же не на работе. А знание многих языков – это сила. Да, и не воруйте чужие ники!

  • Ой, да вы лучше себя пожалейте! Это же вы вымираете, не я. В 1935 году вас было 1,467 мил. человек, в 1959 – 1,298 мил. человек, в 1989 – 1,388 мил. человек, а в 2011 году уже всего 1,284 мил. человек, уже меньше, чем в довоенной Латвии. А сейчас ещё меньше, и это, если верить официальной статистике. Так что, сами решайте, относится это к вам или не относится. Мало того, что вы сами идёте ко дну, так вы и нас за компанию хотите утопить! И то, что модераторы постоянно удаляют мои комментарии, наплевав на конституцию своей страны, сам этот факт ну никак не отменяет. Язык будет жить, пока есть люди, которые на нём говорят! Не станет таких людей – не будет и языка!

   Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны! Что господа, продолжаем веселиться?! Отличная игра в «свободу слова», я пишу, вы – удаляете. И плевать на конституцию!

 22. Godājamais žurnālist! Vējoņa pieminēšana rakstā pilnīgil lieka, ja šim “prezidentam” valodas jautājumamā arī būtu savs viedoklis, ietāties pret maizes tēva viedokli viņs neuzdrošinātos.

 23. Un vēl es gribu piebilst, ka man patīk grauzt semočkas, spļaut uz ielas, lamāties sabiedriskā vietā, dzert denatūru un brīvdienā uzvelku izejamo ağidas treniņtērpu un turpinu ložņāt pa atkritumu konteineriem…

 24. Paldies Guntim Ščerbinskim par ļoti aktuālo patieso rakstu! Sevišķi aktuālas ir rindas: “Tomēr latviešu valodai līdzās tam vēl nācies izturēt pastāvīgu politisko spiedienu no ārpuses, tostarp uzturētu Latvijas iekšienē. Ja tam vēl pievienojas ietekme vietējās varas aprindās, bez patiesi spēcīga advokāta latviešu valodai neiztikt. Stiprināt jūtami noplakušo valstsgribu šajā jomā vispirms būtu Valsts prezidenta pienākums.” Piebilstot vēl ka latvieši ir atzīti par visvairāk pašiznīcinošāko nāciju pasaulē. Nekur ES nav tādu iztapoņu ja kāds saka – davaiķe. Lielie ir tikai lieli tāpēc ka mēs esam uz ceļiem. Vēlēsim īstenus patriotus!

 25. prosķiķe jūs arī, bet nevajag manipulēt at faktiem. Jā, Latvijā samazinās iedzīvotāju skaits. Bet, nevis latviešu skaits “stremiķeļņo” samazinās, bet tieši krievu skaits samazinās visstraujāk. Otrs. Ja Latvija, kura 1940.g.bija vienā līmenī ar Dāniju un dažās jomās pat pārspēja, netiktu “atbrīvota”, un visās jomās netiktu ieviesta padomju kultūra (t.sk. – darba, morāles, uzvedības, domāšanas u.t.t.), tad mēs šodien arī dzīvotu kā Šveicē! Punkts!

 26. Nekāda atmoda nav bijusi,ir bijis tikai komunistu iniacēts varas sagrābšanas process,kuram paralēli nīkulīgi koriģēta neatkarības tēma.

 27. Bēdīgi, ka ir latvieši, kuri kaunās runāt latviesu valodā un noniecina to,piekāpjoties krievu valodas lietotajiem. Rodas jautājums, vai Atmoda vispār bijusi.Gribējām tikt vaļā no Krievijas ietekmes, bet ta vietā, lai attīstītu nacionālo valsti, mūsu ietekmīgie cilvēki tam uzgriež muguru un veicina okupācijas režīma atgriešnos.Tie ir visādi lembergi un kangaru kalni, kuri apsēduši Saskaņu.

  • Tos “ietekmīgos cilvēkus” jau “lielais brālis” iefīrēja amatos vēl pirms t.s. “atmodas”.
   Uz barikādēm stāvētājus nostādīja muļķu lomā !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+