×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
13. septembris, 2012
Drukāt

Mazais cilvēks Dailes teātrī

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Septembrī pirmizrādi piedzīvos viens no Dailes teātra jaunās sezonas repertuāra stūrakmeņiem – bulgāru teātra slavenības, režisora Aleksandra Morfova iestudētā traģikomēdija “Finita la comedia!”. Uz Dailes teātra skatuves režisors sola uzvest “mazo cilvēku”, izvest viņu un mūs cauri ellei, lai atgādinātu – dzīve ir skaista!


 

Bulgārs Aleksandrs Morfovs ir režisors, kinoaktieris, scenārists, pēc dabas īsts kosmopolīts. Režisors mīl iestudēt klasiķus, atzīstot – mūsdienas neesot viņa mīļākais vēstures periods. “Negribu rakņāties miskastē. Man nav interesanti iestudēt izrādes par bomžiem, labāk atrast mani satraucošas problēmas klasiskā darbā,” teic A. Morfovs.

Arī lugu “Finita la comedia!” tās autors, krievu padomju laika dramaturgs Nikolajs Erdmans, rakstījis visai sen, pagājušā gadsimta pirmajā pusē. Autora dzīves laikā tā nekad nav tikusi publicēta vai uzvesta, jo pasludināta par “tukšu un kaitīgu”. Konstantīns Staņislavskis savulaik salīdzinājis Erdmanu ar Gogoli, bet šo lugu – ar Gogoļa slaveno “Revidentu”.

A. Morfovs uzsver – iestudējot lugu Rīgā, pievērsīšoties “mazā cilvēka” tēmai, attīrot lugas saturu no pirmskara laika politiskajiem un sociālistiskajiem piemaisījumiem. “Mazais cilvēks ir tas, kuru mūsdienās sen aizmirsušas visas valdības – gan mūsu, gan jūsu,” skaidro A. Morfovs. “Viņš netiek līdzi mūsdienu dzīves prasībām un padara sev galu.”

 

Izrādes režisors vēlas atgādināt – par spīti ellei zemes virsū dzīve ir skaista, un izrādi veidojot par to, kā iespējams dzīvot šajā pasaulē arī tad, ja esi bezdarbnieks un tavai dzīvei nav nekādas perspektīvas.

 

“Noskatījos vairākas Dailes teātra izrādes, un redzētais mani ļoti iespaidoja. Teātrim ir ļoti laba organizācija, man iepatikās cilvēki un, protams, aktieri,” “Latvijas Avīzei” atklāj bulgāru režisors. “Izrādē galvenās lomas spēlē ļoti labi triju dažādu paaudžu aktieri: no vidējās paaudzes – Artūrs Skrastiņš, vecākās – aktrise Lidija Pupure un jaunā aktrise Dārta Daneviča.”

Izrādei, ko autors iecerējis kā komēdiju, režisors izraudzījies paradoksālu nosaukumu, kas nozīmē tieši pretējo, proti, komēdijas beigas.

“Runa ir par to, ka reizēm pienāk brīži, kad komēdija ir cauri. Tad tu sajūti visu dzīves nežēlību visā tās varenībā. Tomēr jāiziet cauri ellei, lai saprastu, cik brīnišķīga ir šī dzīve, lai no jauna iedzīvotos komēdijā.

 

Tiem, kas skatās no malas, pa trepēm krītoša vecmāmiņa šķiet smieklīga. Vecmāmiņai tā ir traģēdija. Mūsu gadījumā ir tieši tā – kāds krīt pa kāpnēm, bet kāds no malas smejas. Gribam pievērst uzmanību abām pusēm.”

 

Piesakot jauno sezonu, Dailes teātra galvenais režisors Dž. Dž. Džilindžers uzsver – turpmāk teātris apzināti piesaistīšot augsta līmeņa ārzemju režisorus. “Aleksandrs Morfovs ir Eiropā pazīstams un atzīts režisors, kurš pie mums rādīs, ko māk, un, ticiet man, viņš māk daudz. No šādas sadarbības mēs teātrī iegūstam daudz – citu pieredzi, citu skatījumu uz teātri, citu metodi. Padarot dzīvi interesantāku sev, ceram to darīt interesantāku arī skatītājiem.”

 

Varbūt noder!!

Aleksandrs Morfovs beidzis Sofijas Teātra un kinomākslas nacionālo akadēmiju kā teātra (1989) un kinorežisors (1994). No 1993. gada strādā Bulgārijas Ivana Vazova Nacionālajā teātrī. No 2000. līdz 2002. gadam ir šā teātra mākslinieciskais vadītājs. 2003. – 2007. ir viesrežisors Sanktpēterburgas V. F. Komisarževskas akadēmiskajā dramatiskajā teātrī. No 2006. gada atgriežas Bulgārijas Ivana Vazova Nacionālajā teātrī kā tā mākslinieciskais vadītājs.

Prēmijas: Bulgārijas teātra prēmija “Askeer”, Bulgārijas teātra kritiķu prēmija, Bulgārijas teātra savienības balva, Sofijas prēmija, kā arī virkne Krievijas teātra balvu, festivāla “Zelta maska” skatītāju balva (izrāde “Lidojot pāri dzeguzes ligzdai (Aptumsums)”, 2007). A. Morfovs ir scenārija autors un režisors vairākām filmām un arī pats nospēlējis vadošās lomas virknē kinofilmu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+