×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. septembris, 2016
Drukāt

Mazais princis Leļļu teātrī pasauli izzina smilšu zīmējumos

Foto - Matīss PurmalisFoto - Matīss Purmalis

23. septembrī Latvijas Leļļu teātra Mazajā zālē pirmizrādi piedzīvos šīs sezonas pirmais jauniestudējums – Antuāna de Sent–Ekziperī stāsts “Mazais princis”. Izrāde paredzēta gan bērniem no piecu gadu vecuma un pieaugušajiem, kuri vēlas kopā ar savām atvasēm meklēt atbildes uz svarīgākajiem dzīves jautājumiem vēl neredzētā un aizraujošā veidā – pasauli kopā ar mazo princi izzinot ar smilšu tehnikā radītu zīmējumu palīdzību.

Visiem zināmo klasikas darbu režisore Vija Blūzma kopā ar Leļļu teātra aktieriem Daci Vītolu un Anriju Sirmo izvēlējušies veidot smilšu animācijas tehnikā, tādējādi paplašinot un dažādojot latviešu trupas repertuāru ar vizuāli jaunu spēles veidu, kāds Latvijas Leļļu teātrī līdz šim bijis redzams tikai krievu trupas izrādē “Smilšu pasakas”.

Stāstot par izrādi, aktrise Dace Vītola atzīst – aktiera izaicinājums, strādājot smilšu tehnikā, ir nopietns. “Viena lieta ir prast zīmēt, otra – zīmējumu atdzīvināt, bet trešā – to sasaistīt ar to smadzeņu daļu, kas atbild par motoriku un runāšanu.” Dace uzskata, ka vecāki vedīs bērnus uz izrādi vispirms jau tāpēc, ka tā interesē viņus pašus. “Tikai ar vecāku palīdzību bērni var iepazīt kādu literāro darbu vai kādu materiālu, kas viņiem var kaut kur noderēt,” teic aktrise.

Savukārt aktieris Anrijs Sirmais smilšu tehnikas nianses raksturo, sakot: “Visam ir jābūt ļoti precīzam. Nevienu zīmējumu nedrīkst pārlabot, katru reizi to jācenšas uzzīmēt tādu kā iepriekš.” Viņaprāt, uz izrādi jānāk gan pieaugušajiem, gan viņu atvasēm, jo pieaugušos tā atgriezīšot bērnības atmiņās – Mazais princis daudziem no mums saistās ar bērnību, bet mazos skatītājus saistīšot zinātniskie jautājumi, kuri tiek pārspriesti izrādē, – skaitļi, astronomija.

Režisore Vija Blūzma uzsver, ka pats fascinējošākais ir tas, ka izrādes radīšana notiekot konkrētajā brīdī – skatītāju acu priekšā aktieris strādā ar smiltīm un var ieraudzīt to brīnumu, kā top pasaka, vesela pasaule, kā tā mainās.

“Visinteresantākais man šajā brīnišķīgajā klasiskajā stāstā par mazo princi šķiet pats mazais princis,” atzīst V. Blūzma. “Viņš atklāj pasauli un sevi caur cilvēkiem, caur piedzīvojumiem, caur notikumiem, tajā pašā laikā citi atklāj sevi caur viņu. Mazais princis ir kā bērns, kurš ļoti alkst izzināt šo pasauli, saprast, kā tā darbojas, kāpēc viss notiek tieši tā un ne citādi. Un ar savu bērna skatījumu viņš uz to visu paskatās daudz skaidrāk, daudz godīgāk. Tieši tāpat, kā bērni gribētu, lai mēs atbildētu uz viņu jautājumiem – skaidri un godīgi, necenšoties neko piepušķot, uzlabot vai nomaskēt.”

Režisore uzskata, ka būtu lieliski, ja vecāki ar bērnu pirms nākšanas uz teātri grāmatu izlasītu un par to parunātu, tad izrāde varētu būt kā turpinājums šai sarunai.

Īpašu auru iestudējumam sniedz dziesminieces un ģitāras virtuozes Ilzes Gruntes sarakstītā oriģinālmūzika – viņai šī ir pirmā sadarbība ar Leļļu teātri. Izrādes māksliniecisko veidolu radījusi Anita Znutiņa-Šēve.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+