×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. maijs, 2016
Drukāt

Mazāk tērē, vairāk maksā (15)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Septembra sākumā iedzīvotāji sāks saņemt elektrības rēķinus, kurus veidos fiksēts mēneša maksājums par pieslēgumu un maksājums par patērētajām elektroenerģijas kilovatstundām. To paredz uzņēmuma “Sadales tīkls” iesniegtais elektroenerģijas sadales tarifu līdzsvarošanas projekts, kuru 5. maijā apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) un kurš būs spēkā no 1. augusta.

 

Kam lētāk, kam dārgāk

Kā apgalvo uzņēmumā “Sadales tīkls”, no 1 200 000 uzņēmuma klientu aptuveni 700 000 šīs pārmaiņas elektrības rēķinus būtiski neietekmēšot vai tie pat samazināšoties. Visvairāk sadārdzinājums skaršot tos ap 120 000 klientus, kuriem pieslēgums gan ir, bet elektrības patēriņa nav vai arī tas ir mazs.

Piemēram, mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu, kurās elektroenerģija netiek patērēta, turpmāk rēķins pieaugs par fiksēto mēneša maksu – 1,50 eiro (ietverot PVN). Mājsaimniecībām ar triju fāžu pieslēgumu fiksētās mēneša maksas apmērs būs atkarīgs no ampēros (A) mērāmās jaudas. Piemēram, 20 A trīsfāžu pieslēgumos, kuros elektroenerģija netiek patērēta, turpmāk mēneša rēķins pieaugs par fiksēto maksu 4,84 eiro (ieskaitot PVN).

Kā “Latvijas Avīzei” jau agrāk skaidrojis uzņēmuma “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis, ieviest jaunos tarifus vajagot tāpēc, ka pašlaik valstī esot ap 120 000 tādu klientu, kuriem nav nekāda elektrības patēriņa vai arī tas ir niecīgs. Tās ir gan tukšās mājas lauku novados, gan neapdzīvotie dzīvokļi jaunajos daudzstāvu dzīvojamos namos pilsētās. Šiem klientiem izbūvētie elektrotīklu pieslēgumi, kuru kopgarums sasniedz aptuveni 3000 kilometru, netiek izmantoti, radot uzņēmumam zaudējumus.

 

Sola piegādes cenu samazinājumu

“Sadales tīkls” sola, ka mājsaimniecībām ar vienas fāzes pieslēgumu vienlaikus par 20 procentiem samazinātos maksa par elektroenerģijas piegādi. Mājsaimniecībām, kurās ir triju fāžu pieslēgums ar jaudu līdz 63 A, maksu par elektroenerģijas piegādi “Sadales tīkls” sola samazināt par 10 procentiem.

Jaunais tarifu plāns vairo rīdzinieces Ingrīdas Ziemeles, jelgavnieces Anitas Vītoliņas un citu mūsu lasītāju pausto satraukumu par rēķinu sadārdzināšanos tiem iedzīvotājiem, kuru mājokļos ir mazs elektrības patēriņš.

“Kopš bērnības esmu mācīta taupīt, tostarp arī­dzan elektrību. Pašlaik mēnesī tērēju mazliet vairāk par 50 kilovatstundām. Bet tagad iznāks, ka savas taupības dēļ par elektrību būšu spiesta maksāt dārgāk nekā citi,” spriež Anita Vītoliņa. Mūsu lasītāji domā, ka pēc šā plāna iznākot ačgārni – jo elektrību mazāk tērēs, piemēram, minētās 75 kWh mēnesī, jo vairāk būs jāmaksā.

Iedzīvotāju neizpratni apstiprina arī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomnieks tehnisko problēmu lietās Aino Salmiņš. “Visvairāk esam nobažījušies par to, ka jaunais tarifu plāns būs neizdevīgs lauku novados, piemēram, zemnieku saimniecībām, kurās elektrības patēriņam ir sezonas raksturs. Tāpat lielas bažas ir par tiem iedzīvotājiem, kuri taupa un kuriem ir mazs elektrības patēriņš. Viņi ir to 120 000 klientu pulkā, kuriem pēc jaunā tarifu plāna būs jāmaksā vairāk nekā pašlaik. Iznāk mazliet jocīgi. Taupīt elektrību nebūs jēgas. Lai maksātu mazāk, būs jātērē vairāk,” saka LPS pārstāvis.

“Zemniekiem, kuru saimniecībās ir kaltes vai citas ražošanas ēkas, kuras izmanto tikai noteiktā laikā, tas radīs papildu zaudējumus. “Sadales tīkls” jau gan sola, ka šīs ēkas varēšot atslēgt no pieslēguma. Bet cik maksās pieslēguma atjaunošana? Iznākumā mūsu zemniekiem, kuru subsīdijas jau tā ir mazas, salīdzinot ar citās Eiropas Savienības dalībvalstīs saņemtajām, jaunie elektrības rēķini sadārdzinās ražojumu pašizmaksu,” spriež Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes loceklis un Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis. Viņaprāt, būtu jāšķiro arī tie klienti, kuru vienīgajos mājokļos ir mazs elektrības patēriņš, no tiem klientiem, kuriem pieder vairāki dzīvokļi vai nami.

 

Elektriba_7

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Tie, kuri ekonomē, maksā, lai elektrības andelmanis varētu citiem piemērot apjoma atlaides. Nabags maksā par to, ka viņam ir jāekonomē. Nav vairs pat tiesību ekonomēt. Gribi ekonomēt- maksā! Vai te tik nav darbs Tiesībsargam?

 2. Dievs atbrivo Latviju un Latvijas tautu no rudas lapsas ar vinas dviniem un 100 resnvederiem!
  neviena cita valsti nav dzirdets, ka jamaksa par neizmantotu pakalpojumu, to jau tikai 100 augsejie parziti LV var izdomat. apsurds vien ir. beigas liela dala lv lauku majas atslegs elektribu, tad vares pilsetniekus plikus izgerbt. ka ruda lapsa saka sadarboties ar sorosu (lielako ASV slepkavu un banditu) un pardeva lv tautu un valsti, ta lv ar katru gadu rodas lielaskas problemas.

 3. Pagaidiet tik,kad sadalīs Latvijas Gāzi!Tad tie EUR 1,50 liksies kā oda kodiens.

 4. mūsu valstī visi likumi kas ļauj apzagt tautu,strādā supper kolosāli,nav ko teikt,uz to mūsu likum mīļiem,galviņas strādā nevainojami.

 5. Ieraugot elektrības rēķinu biju šokā. Zvanot uz info tālruni noskaidroju, ka es katru mēnesi maksāju par to, lai trūcīgās ģimenes saņemtu atlaides. Ja uzņēmums pats nav spējīgs šādu atvieglojumu sniegt, tad arī nevajag. Izrādās, šādu maksājumu veic pilnīgi visi klienti. Šķiet, ka es mēnesī maksāju mazliet vairāk par 8 eiro trūcīgo ģimeņu labā. Bet vēl lielāku ņaudas summu es maksāju par stabiem. Ja nemaldos, tad mazliet vairāk par 18 eiro mēnesī. Katru mēnesi visa gada garumā. Tagad domāju, ka elektrības stabus varētu izrotāt ar Svarovski kristāliem. Mana iemaksātā summa to mierīgi pieļauj. Un atkal – šādu maksājumu veicot visi klienti. Lieki teikt, ka maksa par patērēto elektrību man ir krietni maza, zem 15 eiro, jo arī esmu no tiem , kas prot izslēgt gaismu , nomainīju boileri , ekonomiskās spuldzes ieliku. Izrādās- štrunts vien tas viss ir…

 6. Sāksim prasīt samaksu par to ka ST pārvades līnijas atrodas uz privātās zemes kur stabi traucē lausaimniecības zemes apstrādei.2 eiriķi par stabu.Ja visi prasīsim par stabiem samaksu,visi badīgie rīmas uzreiz aprausies.

 7. Latvijā tā mīl cilvēkus, kā to vien domā kā viņus iznīdēt. Jā, man ir dzīvoklis, kurā nedzīvoju, jo strādāju ārpus Latvijas. Pēc rakstītā sanāk, ka man vienai pieder vesela daudzdzīvokļu māja un tie neskaitāmie elektrības vadu metri, kuri nāk uz šo māju un ir jāapkopj. Izrādās, esmu stāvus bagata!

 8. Vistiešākie un nepārprotamākie mājieni tiem, kas šeit vēl palikuši. Vārdu trūkst!

 9. Sašķēlās latenergo un sadales tīkli.Sava starpā naudu nevar sadalīt un no tā jācieš Latvijas iedzīvotājiem.Atrada klusējošu tautu kuru slaukt no visam pusēm.Tikai par tautu atceras kad no tas nauda jāizspiež lai pabarot visus alkatīgos.Par cilvēku pamatvajadzībām netiek domāts,ka vajag cilvēkam paēst apģērbties un mājokli un veselības aprūpi

 10. INTERESANTI VAI ATMAKSĀS TO KAS PAR ŠIEM GADIEM MUMS IZKRĀPTS ,VAI ATKAL PALIKS BLĒŽIEM KABATĀS ???? VIENREIZ BEIDZOT EURSOJUZ NĀCA KLAJĀ , KA LATVIJĀ IR NESAMĒRĪGI AUGSTA CENA ELEKTRĪBAI ,KA APKRĀPJ PATĒRĒTĀJUS !!!

 11. S(laucēja) T(aņka) Atbildēt

  Plakanciems, Vidzemes jūrmala un daudzi citi dārza mājiņu rajoni, garāžas un tml. – lūk, kur būs īstais slauciens pie visai šaubīga zemsprieguma tīklu stāvokļa …

 12. Ja man uz māju kur ir ļoti mazs patēriņš pieaugs izmaksas, tad es galu galā varu no tās elektrības tur arī atteikties. Vai tad manu līniju jauks nost? Vai apakšstaciju iekārtas nomainīs uz mazākām jaudām? Vai uz manu kaimiņu māju pārvilks tievākus vadus, jo man vairs tos nevajadzēs? Un cik tas izmaksās? Ja ne , tad tāda šmaukšana vien iznāk.

 13. Zog,zog vēlreiz zog.Noprotu mācīja Leninovich Abramovičs ,kuru guļ Maskavā.

 14. vistīrākā APLAUPĪŠANA !!! Atbildēt

  Laukos apgaismošanai un radio tērē ļoti maz.
  Galvenais patēriņš ir malkas sagatavošana ziemai,
  kanalizācijas sūkņi, kam vajag 3 fāzu dzinējus.
  3 KVA dzinēju var palaist tikai ar kūstošajiem
  25 A drošinātājiem(automātiskos “sit laukā”),
  kaut pēc elektrotehniskiem aprēķiniem zāģim ar
  ripas diametru 630 mm dzinējam jābūt ar jaudu
  7 – 8 KVA, lai varētu NEGROZOT zāģēt 30 cm
  resnu kluci.
  Aprēķināts tarifs ir tā, lai piespiestu maksāt par
  nesniegtu pakalpojumu, jo cilvēki tiek nostādīti
  bezizejas stāvoklī.
  .
  Te viens “speciālists” melo, ka zāģējis, pie
  ripas diametra 600 mm ar 1 KVA dzinēju un nekas !

 15. Privātmājā līdz 20A trīs fāzes 400KW, kas tad man apkure jāliek uz elektrību ??!!! Veči paskatījās kam varēs uzlikt un nosauc ciparus ! Lai tik letiņi tinās prom no Latvijas. Zemas inteleģences inkasatori !

Draugiem Facebook Twitter Google+