×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2017
Drukāt

Mazākums balso, pārējie samierinās. Skumjā vēlēšanu realitāte Latvijā (25)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

2013. gadā pašvaldību vēlēšanās piedalījās tikai 46% balsstiesīgo pilsoņu, un arī šoreiz ceļu līdz vēlēšanu iecirknim būs gatavs mērot labākajā gadījumā katrs otrais pašvaldības iedzīvotājs. Lai gan izskan dažādas versijas par pilsoņu kūtruma cēloņiem, pētnieki atzīst, ka nav tāda brīnumlīdzekļa, ar ko varētu palielināt vēlētāju aktivitāti.

Lai gan ar demokrātiju nereti tiek saprasta pilsoņu vairākuma vara, tomēr šajās pašvaldību vēlēšanās par mūsu nākotni acīmredzot lems apzinīgais mazākums, jo lielākā daļa balsstiesīgo iedzīvotāju negrasās apgrūtināt sevi ar pilsoņa pienākuma pildīšanu. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars prognozējis, ka vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās būs robežās no 40 līdz 50%; arī SKDS aptaujā gatavību piedalīties vēlēšanās pauduši 47% respondentu.

Pirmajās Saeimas vēlēšanās pēc neatkarības atjaunošanas 1993. gadā piedalījās teju 90% balsstiesīgo pilsoņu, bet vēlāk līdzdalības līkne dažādās vēlēšanās bijusi lielākoties lejupejoša; 2014. gadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalījās tikai 30% balsstiesīgo. SKDS direktors Arnis Kaktiņš uzskata, ka tā nav nekāda traģēdija, jo cilvēkiem ir ļoti atšķirīgs intereses līmenis par politiku. “Vieniem politika neinteresē itin nemaz, bet citi ar to vien dzīvo un uztver politiku kā tādu nebeidzamu realitātes šovu, kam viņi seko līdzi. Lielākā daļa no mums ir starp abiem šiem poliem.”

Arī vēlētāju aktivitātes līmenis dažādās Latvijas pašvaldībās ir ļoti atšķirīgs un atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, cik sīva ir politiskā konkurence un vai vēlētājiem ir svarīgi, kas turpmākos četrus gadus pārvaldīs viņu novadu. 2013. gadā pašvaldību vēlēšanās Kuldīgas novadā piedalījās tikai katrs trešais balsstiesīgais vēlētājs (33,7%), bet turpat blakus Alsungas novadā šis rādītājs bija daudz augstāks (54,6%). Vislielākā aktivitāte bija Mērsraga novadā (62,3%), un tas nav nekāds brīnums, jo mērsradznieki tikai pirms dažiem gadiem ar lielām grūtībām izkaroja paši savu novadu, atšķeļoties no Rojas.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. negribu mājās braukt Atbildēt

  Apsveicu visus ļoti, ļoti, ļoti apzinīgos un politiski izglītotos lettiņus ar vēlēšanu rezultātiem ! “Lai jau zog, bet toties padalās ar drupačiņām! ” Un …. “A man viss vienalga ! Aliņam pietiek, vēderā ir ko iebāzt, kaut kāds jumts ir virs galvas – ko vēl vairāk vajag…. !” Un t.t. It sevišķi apsveicu jaunatni, kuri nu ļoti domā par savu un savas valsts nākotni ! Atā !

 2. Nebūtu pie mums pretlikumīgi ieviesta prettiesikā5% barjera ietu un vēlētu, savādāk nav nekādas jēgas, jo vēlēšanas ir nedemokrātiskas, jo lielākā daļa balsu netiek ieskaitītas – tu balso, bet tava partiija tāpt neko neiegūst, jo nepārvar varas politiķu noteiktos 5%, tāpēc diemžēl jāsecina, ka pareizi darīja tie, kas velti netērēja savu laiku un nebalsoja, jo tam pa lielākajai tiesai tāpat nav nekādas jēgas.

 3. Daļa vienkārši ir jau aizbraukuši

 4. Es nekad neesmu gājusi vēlēt, un par dzīvi nesūdzos

 5. naivie, ja ar vēlēšanām varētu ko panākt vai mainīt, tās sen būtu aizliegtas ar likumu!

  • Trołłi mudina latviešus neiet uz vēlēšanām. Saskanieši mudina savējos uz uzvaru! Un rezultāts redzams! Efektīga sadarbība!

 6. Mīļie Latvijas balsttiesīgie! Atbildēt

  Pakustiniet kājiņas,ieelpojot svaigo pavasara gaisu un iegriezieties savā vēlēšanu iecirknī nobalsot. Jautāsiet,par ko? Par cilvēku ,ko Jūs savā pagastā uzskatat par rīcībspējīgu un godīgu darba darītāju,starp visām kandidātu listēm, noteikti ir tāds, kam pievilkt + zīmīti, pārējos izsvītrojiet.Laiks rādīs , ka dzīve turpinās uz labo pusi, un Tu pats esi pielicis tam+. Dzīves patiesība stāsta, ka divas vardes iekrita krējuma podā.Pirmā nedarīja neko,lai izkļūtu no esošās situācijas un noslīka, otrā kustināja kājiņas, līdz krējums sakūlās sviestā un izkļuva laukā. !!Jauku, patīkamiem pārsteigumiem atlikušo dienas daļu! Lai saprāts uzvar,drosme palīdz šajā mums visiem nozīmīgajā laikā.

  • Un ja novadā nav nevienas jaunas partijas tikai tie paši vecie vēzīši???? Priekš kā man iet un vēlēt? neredzu nevienu iemeslu.

 7. iRe nu – kāda ušamerīšiem laime – iespēju balsot iepriekšējās trijās dienās, sasniedzis gandrīz 389 700 jeb 27% no balstiesīgajiem. Pievienojos, viņu gudrībai un izdomai robežu nav. Centrālā vēlēšanu komisija piedāvā divas kastes, kur iemest biļetenus. Viena ir mazāka – pirms īstās dienas un otra – lielā. Mazā no lielās būtiski atšķiras, jo to var viegli atvērt un saturu nomainīt. Rīgā tā saucamajamos “uzpirktajos”/ Latvijai nelojālajos iecirkņos visi tajā samestie aplokšņu kalni tiek viens pret vienu nomainīti ar valdošās partijas aploksnēm. Tā izskatās iepriekšējo dienu vēlēšanu rezultāti, jo beigās, kad skaita naktī visas balsis, šīs iepriekšējo dienu kastes saturu pieber klāt. Taču vajadzētu saskaitīt atsevišķi, lai redzētu radošo šuri-muri. Vēlēšanu novērotājiem katru dienu jānoraksta kastu plombes numurs. Un vakarā, kad aizblombē, arī.
  Tātad šovakar Saskaņiešiem ir lieliska iespēja nomainīt iepriekšēnobalsojušo aploksnes pret savējiem. Atver tik kasti un viens pret vienu saliec savējos. Rezultātā Rīgā atkal lepni iesoļo ušuameriks.

 8. Man ,lauku pensionāram , ZZS aģitatore vienā saietā ,ko sauc par pilsētas svētkiem, uzcienāja ar vienu konfekti ,,gotiņa,, ietītu papīrā kurā uzdrukāts minētās partijas nosaukums un piekodināja balsot par ZZS.
  Cik ,,augstu,,esmu vērtēts salīdzinot brīvbiļešu izmantotājiem sabiedriskā transportā pilsētā , veselības apdrošināšanas polišu solītājiem un citiem labumu solītājiem.
  Sirsnīgs paldies ZZS par konfekti gotiņa.

 9. Nav par ko balsot…

 10. Es neiešu uz vēlēšanām – neredzu nevienu cienījamu kandidātu…

 11. Nosauc kaut vienu likumu, kas aizstāvētu iedzīvotāju vairākuma intereses. Tādu likumu nav un arī nebūs . Un vēlēt par bagāto blēžu roklaižām nu dien nav nekādas vajadzības. Kamēr nav mainīts vēlēšanu likums pie vēlēšanu urnām nav ko darīt.

  • pēc tam paši brīnāmies! Atbildēt

   Var jau neiet, bet neatdotās balsis pabīda negribētās partijas uz priekšu un tieši tās tad ir pie varas un lielās siles…

   • Vai tad ir likums, kas nosaka, ka nebalsotāju balsis aiziet par labu Saskaņai? Tad iemesls jāmeklē pavisam citā vietā. Otrkārt, vai piedalīšanas vēlēšanās ir obligāta? Labi, radīsim likumu, ka tas ir obligāti! Tad nāksies balsot atklāti, jo citādi protestētāji vienkārši iemetīs tukšas aploksnes. Varēs arī vienkārši saņemt biļetenus, aploksni, parakstīties un iet mājās bez balsošanas. Protesta vedi ir dažādi, visus ar varu nepiespiedīsi balsot. Jā, var mēģināt piespiest, bet tā jau būs DIKTATŪRA. Vai mums to vajag? Varbūt varturiem darīt labus darbus, lai nākamreiz būtu citādāk???

 12. Par ko balso?!

 13. Pārējiem apnikuši partiju labākie kadri!

 14. Cilvekiem apnicis klausities melus tapec nebalso

 15. Brīnumlīdzeklis ir, pie tam ļoti vienkāršs – ir jāmaina vēlēšanu sistēma uz mažoritāro, lai cilvēkus atbrīvotu no tā saucamo partiju varas sagrāšanas.

 16. paši esam vainīgi Atbildēt

  Cilvēki nav sapratuši, ja viņi neies uz vēlēšanām, tik un tā viņu balss aiziet tai partijai, kura atrodas priekšgalā, ar vislielākajiem %.

 17. nav brīnumlīdzekļu.. be..
  pierādiet, ka mākat saimniekot un neesat zagļi, tad arī balsos!
  Pētnieki abdolbītie!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+