×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Mazie ELVI arī ir lieli


Foto - Ilze GalkinaFoto - Ilze Galkina

ELVI zīmola vēsturē šis gads ieies ar pirmo kompaktas formas veikalu atvēršanu – mazajiem ELVI. Ko tas nozīmē, skaidrojām Jaunpiebalgā pie divu mazizmēra tirgotavu īpašnieces Marutas Līviņas.

Vizuāli atšķirības neredzēju – jebkuru ELVI raksturojošās un skaistajās krāsās pa gabalu pamanāmās reklāmas ārpusē, gaišums un ērtības iekšpusē, daudzveidīgs preču klāsts. Tad kādēļ piemetināts vārds “mazais”? Maruta paskaidro: “Tikai tādēļ, ka ēkas nelielas. Mums ir zemnieku saimniecība “Lejas Jaunskrāģi”, un ar mazumtirdzniecību nodarboties gribam, taču rocība nav tik liela, lai nopirktu jeb paši uzbūvētu pamatīga apjoma tirgotavu. Esam gandarīti, ka ELVI piekrita varbūt daļēji pat tādam kā izaicinājumam, un kopā ar manu ģimeni radīja šāda mini apjoma uzņēmumus.”

“Lejas Jaunskrāģu” – sākotnēji graudkopības un lopkopības saimniecības – blakus nozare visu laiku bijusi tirdzniecība. Šobrīd palikusi tikai tā, un, pateicoties ELVI izpratnei un dotajai atļaujai par veselīgas un vietējās pārtikas popularizēšanu, saimniecībā tikko nokārtotas visas likumā noteiktās atļaujas gaļas kūpināšanai. Gan marinēšanu, gan procesu uzrauga Marutas ģimene, toties Jaunpiebalgas iedzīvotājiem nu ELVI veikali saistās arī ar konkrētu dienu, kurā iegādāties gardo produkciju, bet minikafejnīcā izēst zupas šķīvi vai nopirkt tikko ceptu karbonādi mājās aiznešanai.

Līdz kļūt par ELVI franšīzes partneri, sadarbojoties gan ar LATs, gan AIBE, Maruta uzkrājusi bagātīgu pieredzi. To izvērtējot, viņa atzīst, ka neko peļamu par konkurentu kompānijām teikt nevar, tomēr šodienas ritms prasa mainīties.

Maruta uzsver, ka līdztekus ELVI preču cenu akcijām un lojalitātes programmām, ko pircēji ļoti iecienījuši, jāakcentē kāda varbūt ne gluži peļņā un ekonomiskajā izdevīgumā mērāma lieta – proti, uzticamības garantija. Tādu rada datorizētā skenēšanas iekārta pie kases. “Pilsētas veikalos jau tā ir pierasta lieta, un mums laukos arī jātiecas uz modernizāciju. Kalkulatori un skaitāmie kauliņi lai pieder vēsturei. Savukārt pircējiem nav nekādu bažu par lieki uzspiestu ciparu un lieka santīma iekasēšanu. Dators nopīkstina, uz čeka uzrādās katra pirkuma nosaukums un cena, ko mājās, ja grib, var izpētīt. Arī veikalam esot kompānijas lielās datorsistēmas sastāvdaļai, strādāt kļuvis ievērojami vienkāršāk. Tāpat jaukas ir ELVI ieviestās lielās cenu zīmes, ko nu var salasīt pat ar vājāku redzi apveltītie.”

Maruta smej, ka pērn vienu brīdi gan gribējies tirdzniecībai likt punktu, bet tad sākusi domāt, ko mājā bez darba sadarīs. Varbūt šāds lēmums arī tiktu pieņemts, ja īstajā reizē ELVI pārstāvji neierosinātu ideju par mini ELVīšiem: “Tad mūsu nelielajā veikala ēkā Abrupē – tā ir septiņus kilometrus no centra veikala – šā gada aprīlī iekārtojām pirmo kompaktā izmēra ELVI. Kā cilvēki priecājās! Nu tad jau nekas cits neatlika kā maijā otrā mums piederošā veikala ēkā tieši Gaujas krastā – vērām nākamo mazo ELVI. Notīrījām un sakopām arī līdz tam krūmiem aizaugušu un neizmantotu laukumu, kur pircēji var novietot tagad automašīnas, izveidojām puķu dobes un – darbojamies.”

“Nebrīnītos, ja kāds, kaut kur manu viedokli izlasot, iebildīs. Jā, esmu dzirdējusi, ka dažiem sadarbība ar ELVI nav izdevusies,” saka Maruta. “Taču esmu gandrīz pārliecināta, ka tad vaina neslēpjas ELVI. Vaina slēpjas uzņēmējos pašos. Ir jākustas, jādomā, jādarbojas, nevis jāgaida, ka atnāks kāds un visu gatavu noliks priekšā vai izdarīs tavā vietā. Tādēļ vien, ka virs mājas durvīm uzlikts ELVI uzraksts un logi skaisti apzīmēti, pircēji bariem neskries uz šo veikalu. Tur – iekšpusē – vajag kvalitatīvas un daudzveidīgas preces, kārtību, tīrību, laipnu apkalpošanu un vēl daudz ko citu, nereti pat sīkumu, lai kopumā rastos lielums. Un tas ir panākams ar sadarbību. Manas ģimenes zelta vidusceļš šobrīd ir ELVI, un mēs plānojam pa šo ceļu iet ilgi.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+