×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
24. oktobris, 2014
Drukāt

Mazie leopardi – Bengālijas kaķi (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs
Uzziņa

Bengālijas kaķu šķirne izveidota, Āzijas savvaļas leopardkaķi sakrustojot ar mājas kaķi.

Tā bija amerikāņu bioloģe Džeina Milla, kas 1963. gadā radīja pirmos šīs skaistās, neparastās murrātāju šķirnes priekštečus.

Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas Bengālijas kaķus atšķir no citām kaķu šķirnēm, ir tas, ka tiem ir saglabājies savvaļas gēns – no 12 līdz 25 procentiem.

Kažoks zīdaini maigs ar skaistiem lāsumiem, gluži kā izplaukušiem ziediem, kustības izteikti plastiskas, ķermenis –  lokans un vijīgs. Kas tas varētu būt? Bengālijas šķirnes kaķi –  manuprāt, visskaistākie, noslēpumainākie un savdabīgākie no visas kaķu saimes. Aigas Madalānes-Ulmanes ģimenē Rīgā, Ziepniekkalnā, mīt veseli seši šīs unikālās šķirnes murrātāji.  Pirmo reizi Bengālijas šķirnes kaķa bildi Aiga ieraudzīja internetā un no tā brīža zaudēja sirdsmieru. Pat naktīs nevarēja gulēt, jo skaistais, lāsumainais minka tik ļoti iepatikās, bet cena – pusotrs tūkstotis eiro, ko par to prasīja, šķita ļoti augsta.

– Sirdī tikai tad atkal iestājās miers, kad no prāvās naudas summas bijām šķīrušies un kaķenīte Maya gold EL Zots Gucci jeb saīsinājumā Guči no Igaunijas bija pārvesta mājās, – atzīst Aiga. Tas bija pirms gandrīz četriem gadiem. Šobrīd Guči jau ir lieliski iejutusies jaunajās mājās un kļuvusi par māmiņu trīs kaķēnu metieniem. No pirmajām četrām Guči atvasītēm Aiga sev paturēja vienu – puiku Domare Junior Armo. Nespēja no viņa šķirties, jo mincis bija tik ļoti piemīlīgs un arī kažoks izcili skaists. Šobrīd Armo jau ir liels runcis, aptuveni astoņus kilogramus smags. No otrā metiena ģimenē palika meitenīte Domare Bestija Bella, bet no trešā un pagaidām pēdējā metiena tobrīd, kad viesojāmies pie Aigas, sastapām trīs minkas – Šarloti, mīļi dēvētu par Lotiņu, Kamillu, dēvētu par Kamenīti, un Taigeru (no angliskā – tiger). Jaunākajiem Guči bērniem patlaban ir seši mēneši, var teikt, pusaudžu vecums. Taigers pēc dažām dienām dosies uz jaunajām mājām Zviedrijā, pārējie vēl gaida savus jaunos saimniekus.

Kas būtu jāzina ļaudīm, kuri savā īpašumā vēlas iegūt Bengālijas kaķi? Pirmkārt, tas, ka šie minkas ir ļoti aktīvi, kustīgi un tiem ļoti vajadzīga cilvēka uzmanība. Ja bengāliešiem pietrūkst uzmanības, viņi to cenšas iegūt, darot nedarbus. Piemēram, gadās – Aiga pie datora veic savus grāmatvedes pienākumus un ignorē minku, kurš jau vairākas reizes uzkāpis uz datora galda. Ko tad dara kaķis? Uzrāpjas un karājas puķu statīvā, jo tā ir droša un pārbaudīta garantija, ka tad Aiga viņam pievērsīs uzmanību. Neko darīt. Aigai nākas uz brīdi pamest darbu un ar mīluļiem kārtīgi izspēlēties. Tikai tad, kad tie nokusuši laimīgi atpūšas, viņa var atkal turpināt strādāt. Bet, tiklīdz Aiga dodas pie miera un ielien gultā, minči ir klāt un saguļas saimniecei visapkārt. Tā arī visi pavada nakti.

Bengālijas šķirnes kaļus nav ieteicams ilgi atstāt vienus. Šķiet, var taču traukā iebērt sauso barību, trauciņu piepildīt ar ūdeni un lai murrātāji dzīvojas savā vaļā. Bet nekā! Ja neviens mājās nav bijis no agra rīta līdz vēlam vakaram, bengālieši, izrādās visu dienu ir gulējuši un barībai nav pat pieskārušies. Kopš Aiga to saprata, dienās, kad no ģimenes locekļiem neviens nevar būt mājās, uzaicina kaķu auklīti.

Lai gan mājoklī mitinās seši kaķi, nekur nav redzamas izkritušas spalvas. Bengālijas kaķi pirmo spalvu maina četru mēnešu vecumā, pēc tam – ap viena gada vecumu. Un viss. Ja pieaugušam bengālietim krīt spalva, kaut kas nav kārtībā ar viņa veselību, stāsta Aiga.

Lai ieviestu pārmaiņas kaķu ikdienā, Aigas ģimene vasarās noīrē treileri un visi brauc pie dabas. Ar visiem sešiem reizē doties pastaigā gan nav iespējams. Piesietus pavadiņā, tos ārā ved pa vienam. Kaķenīte Guči gan ir tik prātīga, ka to var ņemt arī līdzi uz dārzu un laist pastaigāties brīvi, bez pavadiņas.

Ko ēd bengālieši? Trauciņā vienmēr pieejama ir kvalitatīva, dabiska sausā barība ar lielu gaļas daudzumu, bez konservantiem. Ik dienu viņi dabū arī gaļas konservus, šad un tad mielojas ar vārītu liellopa gaļu. Vislielākā kārumniece no sešu kaķu saimes ir Guči. Viņai ļoti garšo viss, kas salds, – kūkas, saldie krēmi, vafeles. Lai apmierinātu kaķu dāmas ziņkāri, saimniece viņu ar kādu drusciņu uzcienā. Un Guči to ir nopelnījusi, jo ik rītu čakli modina saimnieci. Tiklīdz nozvanījis modinātājpulkstenis, mince ir klāt un ar mīkstu ķepiņu sit saimniecei pa degunu, gādājot, lai viņa neaizguļas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ….bet cena – pusotrs tūkstotis eiro, ko par to prasīja, šķita ļoti augsta!

    Un ko tad Jūs teiktu par Savannas kaķiem (īpaši F1), kuri piķo ap 12.000?

Draugiem Facebook Twitter Google+