×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2016
Drukāt

Kurzemes pusē seniori rokdarbus likuši malā un izklaidējas citos veidos

Foto - Juris PresņikovsFoto - Juris Presņikovs

Senioru padomes vadītāja Māra Kraule (no labās) ar savu vietnieci Viktoriju Rebuku no Vārves pagasta.

“No katra pagasta pa desmit senioriem, mūsu vietējie pensionāri – kādi 150 dalībnieki jau būs,” ikgadējā Ventspils novada senioru saieta apmeklētāju skaitu aprēķinājusi Zlēku pagasta pensionāre Laimdota Trautmane. Pasākums notiks starptautiskajā Senioru dienā, ko svin 1. oktobrī, un to organizē novada senioru padome sadarbībā ar Ventspils novada pašvaldību un Zlēku pagasta senioru kopu.

Sava pagasta robežās par šauru

“Mūsu klubiņā “Vakarblāzma” jau desmito gadu aktīvi darbojas astoņpadsmit Puzes pagasta seniori. Parasti šādi klubiņi saistās ar rokdarbiem, ēdienu gatavošanu. Mēs atšķiramies ar to, ka uzsvaru liekam uz izzinošām nodarbībām – ekskursijām, dažādu pasākumu organizēšanu gan senioriem, gan visiem pagasta iedzīvotājiem,” stāsta Māra Kraule (67). “Reiz aizbraucām ciemos pie Spāres senioru kluba Talsu novadā, kas rīkoja pasākumu ar interesantu nosaukumu “Slotu festivāls”, uz to sabrauca seniori no visa Talsu novada. Ar kādu azartu viss tur notika! Domāju – kāpēc pie mums nekā tāda nav?” Tā Puzē tapis dziesmotais pasākums “Sudrabotās melodijas”, kuru pakāpeniski sāka apmeklēt viesi arī no citām senioru biedrībām Talsu un Kuldīgas novadā. M. Kraule sāka prātot, vai šajā pasākumā nevarētu sanākt kopā visu 12 Ventspils novada pagastu aktīvie seniori.

“Pirmkārt, lieli attālumi, grūti sazināties. Puzē nezina, kas notiek Jūrkalnē vai Užavā, un otrādi. Otrkārt, kontakti. Ar ko svešā pagastā runāt par senioru aktivitātēm? Pagastu pārvaldēs strādā dažādi cilvēki ar atšķirīgu attieksmi pret senioriem. Tomēr nolēmu neatkāpties,” teic aktīvā Puzes iedzīvotāja. Domāts – darīts! Ar savu ideju devusies pie Ventspils novada domes priekšsēdētāja Aivara Mucenieka, kurš uzaicinājis pensionāri uz tikšanos ar visu pagastu pārvaldniekiem. “Ierados sapulcē un palūdzu, lai nākamreiz katrs pagasta pārvaldnieks atved sev līdzi vismaz vienu aktīvu senioru, kurš varētu organizēt pasākumus savā pagastā. Nākamajā sapulcē daži bija atveduši pat divus trīs pārstāvjus,” tā Ventspils novada senioru padomes pirmsākumus atceras M. Kraule, kura šo organizāciju vada kopš 2013. gada. Padome sanāk ne retāk kā reizi divos mēnešos, un tās sastāvā ir pa vienam diviem pārstāvjiem no katra pagasta.

Padome neaizraujas ar sociālo jautājumu risināšanu, tā organizē un koordinē novada mēroga pasākumus, lai uzlabotu un padarītu interesantāku senioru ikdienu.

Trīs lieli pasākumi gadā

“Vispirms būs lekcija par to, kā ikviens seniors bez maksas var uzlabot savu veselību, pēc tam uzstāsies Alsungas dejotāji un bērnu deju kolektīvs no Kuldīgas, tad skolā paēdīsim pusdienas un noskatīsimies Zlēku amatieru teātra izrādi “Čir-čir”, kam sekos neliels koncerts un neliela ekskursija gida pavadībā,” ikgadējā Ventspils novada senioru saieta programmu izklāsta Laimdota Trautmane. Pērn oktobrī, kad novada seniorus pie sevis aicināja Ances pagasta pensionāri, bija iespēja noklausīties ģimenes ārsta Gundara Kukļa lekciju par to, kā skaisti novecot, priecāties par rokdarbnieku kopas “Paukeri” darinājumiem un apskatīt Ances muižu un sociālās palīdzības veikalu. Šogad gods uzņemt viesus ticis Zlēku pagasta pensionāriem.

Senioru padome Ventspils novadā patlaban organizē trīs lielus pasākumus: pavasarī “Sudrabotās melodijas”, kas vienmēr notiek Puzē, veterānu sporta svētkus Vārmes pagasta Zūrās un “ceļojošo” novada senioru saietu oktobra sākumā, kas ik reizi tiek rīkots citā pagastā. Starp citu, “Sudrabotās melodijas” notikušas jau astoto, bet sporta spēles – ceturto reizi. Kad Puzes seniorus uzaicināja uz Piejūras festivālu ar devīzi “Pie jūras dzīve mana”, kas pērn notika Carnikavā, bet šogad – Kolkā, ideja tā iepatikusies, ka nākamais festivāls tiks rīkots vienā no Ventspils novada piejūras pagastiem – Jūrkalnē.

“Redzu, kā pensionāri burtiski atplaukst, pārmainās. “Sudrabotajās melodijās” kāds seniors no attāla pagasta priecājies: “Mums bija īsts klasesbiedru salidojums. Bijām pieci gabali.” Tiekas dažādu profesiju pārstāvji – bijušie rajona zootehniķi, veterinārie feldšeri, kas dzīvo katrs savā pagastā un nav redzējušies gadiem,” stāsta Māra Kraule. Senioru padome arī panākusi, ka uz šiem pasākumiem pagasta pārvaldēm ar savu transportu jāno­drošina viesu ierašanās.

Novada dome ik gadu piešķir līdzekļus, lai senioru padome varētu doties pieredzes apmaiņas braucienos uz citiem novadiem. “Kurzemē tika veikta aptauja par to, kā novads atbalsta seniorus. Vislielāko atbalstu bija saņēmusi Priekules novada pašvaldība, tādēļ mūsu senioru padome vēlējās redzēt, kā tad tur seniori dzīvo. Novads piešķīra mums transportu – bijām Snēpelē un Priekulē, kur tikāmies ar pašvaldības vadītājiem. Tas bija aizpērn, pērn bijām Spārē un Kandavā, bet šogad plānojam doties uz Salaspili. Apzināti dodamies nevis uz pilsētām, bet lauku teritorijām, jo mums interesē, kā tiek organizētas pensionāru aktivitātes novados, lauku pagastos,” stāsta M. Kraule.

Novada dome gādā arī par to, lai katra pagasta seniori varētu doties bezmaksas ekskursijās, apmaksājot braucienu tādā attālumā kā no pagasta centra līdz Rīgai. Tātad, piemēram, Puzes pensionāri 160 km ceļojumā var doties par brīvu. Ja vēlas braukt tālāk, par to pašiem jāpiemaksā, taču bieži vien pagasts sedz starpību no sava budžeta.

UZZIŅA

Ventspils novadā ir 12 pagasti – Ances, Jūkalnes, Piltenes, Popes, Puzes, Tārgales, Ugāles, Usmas, Užavas, Vārves, Ziru un Zlēku.

No 12 890 iedzīvotājiem 19% jeb 2454 ir pensijas vecumā.

Ventspils novada senioru padome izveidota 2013. gadā. Tā ir Latvijas Pensionāru federācijas sastāvā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+