×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2014
Drukāt

Mazumtirdzniecības apgrozījums pērn audzis par 3,8%

Foto - LETAFoto - LETA

Mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pērn salīdzināmās cenās, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieaudzis par 3,8%, salīdzinot ar 2012.gadu. Par 4,4% palielinājās pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 3,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Pagājušā gada ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada ceturto ceturksni mazumtirdzniecības apgrozījums kopumā ir pieaudzis par 4%. Par 6,6% ir palielinājies pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieaugusi par 2,5%.

Savukārt pagājušā gada decembrī salīdzinājumā ar šo mēnesi pirms gada kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājās par 4,2%. Pārtikas preču grupā palielinājums bija par 8,6%, bet nepārtikas preču grupā – par 1,5%, tai skaitā auto degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājies par 8,2%.

Straujākais apgrozījuma pieaugums decembrī bija mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecībā – par 27,6%, mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos – par 25,5%, lietotu preču mazumtirdzniecībā – par 20,2%, tekstilizstrādājumu mazumtirdzniecībā – par 15,6%, kā arī mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā – par 11,2%.

Vērtējot pagājušā gada mazumtirdzniecības datus, finanšu ministrs Andris Vilks (V) atzīst, ka gads nozarei bijis samērā veiksmīgs – dati norāda uz uzlabojumiem darba tirgū, kur visa gada garumā bija novērojami uzlabojumi nodarbinātībā, kā arī vērojams algu kāpums.

“Protams, gan algu fonds, gan arī mazumtirdzniecības apgrozījums vēl arvien visai būtiski atpaliek no vēsturiski augstākajiem rādītājiem pirmskrīzes periodā, tomēr jāatminas, ka tad Latvijā valdīja kreditēšanas bums un šādas situācijas neilgtspējīgumu diezgan izteiksmīgi demonstrēja divciparu inflācijas rādītājs. Šobrīd, tieši otrādi, patēriņu ierobežo kredītu atmaksas, savukārt gada vidējās inflācijas rādītājs 2013. gadā bija precīzi nulle,” skaidro finanšu ministrs.

Finanšu ministrijā (FM) sagaida, ka arī šajā gadā mazumtirdzniecības nozarē būs vērojams līdzīgs pieauguma temps – ap 4%, atspoguļojot gaidāmos uzlabojumus darba tirgū un tūrisma nozarē. Tomēr netiek izslēgts arī neliels svārstīgums datos, ko izraisīs eiro ieviešanas efekti.

Visdrīzāk, 2013.gada nogalē un 2014.gada pirmajās divās nedēļās nelielu aktivitātes uzplaiksnījumu radīja latu uzkrājumu tērēšana, kamēr uzreiz pēc eiro ieviešanas novērota neliela piesardzība un aktivitātes kritums. Šie efekti gan ir gaidāmi samērā simetriski un būtisku ietekmi uz patēriņu neatstās, lēš FM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+