×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Mēbeļaudums der gan tapsējumam, gan pārklāja stepēšanai

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Plānojot jaunu seju mājoklim, vispirms der saskaņot visu telpu kopīgo noskaņu un tad meklēt kopējās krāsas un atšķirīgo katrai telpai. To viegli izdarīt, apmainot mājoklī tekstilijas – mēbeļu pārsegus, dekoratīvos spilvenus, aizkarus un grīdceliņus.


 

Ja mēbele nolietojusies

Agrāk bija pierasts pat jaunu dīvānu saudzējot pārklāt ar pārsegu, ar to reizēm var pat mainīt istabas noskaņu, bet turīgajā pasaulē pārklājs tomēr domāts jau iznēsātu defektu slēpšanai. Ja mīkstā mēbele ir stipri nolietojusies, to var pārvilkt. Vispirms jānovērtē nolietojums. Ja bojāts tikai audums, varbūt der pašu šūts un darināts pārsegs, tas varētu būt arī adīts vai tamborēts.

Mēbeļaudumiem ir raksturīga ilgmūžība augstas nodiluma slodzes apstākļos, turklāt stipri ir visi materiāla slāņi.

Tāpat tiem jābūt viegli tīrāmiem, pat ja auduma virskārta ir grezns samts. Pārlūkojot veikalu piedāvājumu, nevajag aizmirst ne tirgus kioskus, kur ražotāji no dažādiem reģioniem piedāvā lētākus audumus, ne specializētos audumu un aizkaru salonus, kur nopērkami arī mēbeļu tapsējumu materiāli.

 

Populārie 
gobelēnaudumi

Ziemeļeiropiešu gaume ir stipri līdzīga latviešu gaumei, stāsta Inta Ābelīte, uzņēmuma “Abakhan fabrics” reģionālā vadītāja. Cilvēki pārsvarā izvēli izdara, grupējoties nevis pēc tautības vai dzīvesvietas, bet pēc izglītības, dzīves pieredzes vai pat rakstura tipa. Bieži tas attiecas arī uz krāsām. “Abakhan fabrics” veikalos var iegūt interesantus atradumus no izstādēm visā pasaulē, gada jaunumus, kolekciju atlikumus, rūpnīcu atgriezumus, ko pārdod lētāk (cenu nosaka par svara kilogramu). Tiesa, pērkot atgriezumus, jāatceras, ka kāda materiāla baķi atkārtoti piegādāt vairs nebūs iespējams. Pilno materiālu ruļļi maksā aptuveni Ls 4 metrā, dārgāki – ap 7 Ls/m, bet atlaižu laikā, piemēram, šomēnes, kad uzņēmums ar svētku piedāvājumu atzīmē savu jubileju, krietni lētāk.

Mājas atmosfēras radīšanai noder gobelēna tipa audumi – Latvijā tie tagad ir populārākie. Gobelēnu auduma nosaukums radies no senu sienassegu tehnikas, kur stellēs bezgala rūpīgi izaustas sadzīves vai mitoloģiskas ainas no vēstures un mūsdienām.

Meklējot pārvalku sēdmēbelei, vajadzētu gan atcerēties, ka uz zīmējuma novietosim savu pēcpusi, tāpēc pārāk nopietnas tēmas varbūt nevajadzētu izvēlēties. Standartā tie ir nelieli fona raksti, svītriņas un interesanti raibumi vienlaidus.

Pieprasīts ir gan poliestera, gan vilnas un kokvilnas saaudums, tāpat arī vienkrāsainie, linu imitējošie audumi, koši samtīgie un poliestera atlasa spožumā mirdzošie materiāli. Bieži tie imitē senlaiku stila audumus, reizēm raupjus mājas darinājumus. Ir audumi, kas ar savu rakstu vai faktūru paši kalpo kā dekors. Auduma izvēli noteiks pārvelkamās mēbeles raksturs un piederība konkrētam laikam. Tāpat svarīgi, kādam mērķim mēbeli lieto. Mākslīgos materiālus neiesaka mēbelēm, uz kurām naktīs guļ. Toties dzīvojamajā istabā, kur uz atpūtas dīvāniem tikai sēž, sintētisks audums būs vietā, jo no tā smakas un traipi iztīrāmi labāk. Arī nodiluma ziņā sintētiskie mēbeļ­audumi bieži vien pārspēj dabiskos. Viesistabā izceļamas arī spilgtās, jauniešu iecienītās krāsas, kas raksturīgas modernas tehnoloģijas materiāliem.

 

 

Padomi

* Piešķirot vecai mēbelei jaunu veidolu, iespējams, mēbeles savilkuma, spilvena vai ruļļa gala dekoram derēs smalki austrumnieciski pušķi no stikla krellītēm, varbūt ir vērts pasūtināt kokā grieztus dekorus vai malas apkantēt ar zīda auklām un kaltām nagliņām.

* Interesanti izskatās, ja atšķirīga izskata aizkarus dekorē ar dīvāna auduma joslu, kas uztapsēta kā stingra auduma žalūzija, bet piekārta virs dienas aizkariem.

* Ja vajadzīgs ātrs uzlabojums, krēsliem var uzšūt “kleitas”. Senos laikos tādas lietoja, kad pils bija pamesta, lai nepieput mēbeles. Tagad krēslus lieto ikdienā, tāpēc parasti audumu izvēlas vienkāršu un krāsainu.

* Oriģināli ir pašu izšūti krēslu sēdeklīši – viens kā akcents, visi vienādi vai arī pa dekoram katrā mēbelē. Arī ādas krēslam atzveltni var labot ar izšuvumu. Skaisti būs jebkuri tautiskie raksti, stilizēti ziedi vai brīvi veidots moderns ornaments.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+