Kultūra
Kultūrpolitika

Mecenāts, “Dauderu” radītājs Gaidis Graudiņš svinēs 90 gadus 16


“Dauderu” atklāšana 1990. gadā.  Gaidis Graudiņš centrā, līdzās tābrīža kultūras ministram Raimondam Paulam.
“Dauderu” atklāšana 1990. gadā. Gaidis Graudiņš centrā, līdzās tābrīža kultūras ministram Raimondam Paulam.
Foto: LNVM

Nedēļas nogalē, 11. jūnijā, mecenāts un kolekcionārs, kultūras muzeja “Dauderi” izveidotājs Gaidis Graudiņš atzīmēs savu 90 gadu jubileju, LA.lv pastāstīja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas “Dauderi” vadītāja Olga Miheloviča.

Gaidis Graudiņš dzimis Latvijā 1926. gadā Cēsu apriņķa Rankas pagasta “Kalnapakalniešos”. 2. pasaules kara laikā jaunais leģionārs tiek aizvests uz Vāciju, nokļūst gadu ilgā gūstā Beļģijā un turpmāko dzīvi pavadīja ārpus Latvijas.

Ap 1958. gadu Gaidis Graudiņš sāka veidot savu vēsturisko liecību kolekciju par starpkaru Latviju, bet 1980. gadā atvēra “Latviešu muzeju” Detmoldā (Detmold) Vācijā, kas darbojās līdz 1986. gadam. Kad telpas prāvās kolekcijas eksponēšanai kļuva par šauru, vēstures entuziasts meklēja jaunu mājvietu muzejam.

1986. gadā Grēthemā (Grethem) tika izveidots otrs “Latviešu muzejs”, bet trešās Atmodas notikumu ietekmē kolekcionārs sāka domāt par kolekcijas eksponēšanas iespējām dzimtenē un 1988. gadā pieņēma lēmumu savu vērtīgo kolekciju nodot Latvijas sabiedrībai. Tās eksponēšanai Sarkandaugavā pats mecenāts sameklēja atbilstošu ēku – agrākā alusdarītavas īpašnieka villu “Waldschlösschen”, kas 1937.-1940. gadā kalpoja par Latvijas Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vasaras rezidenci.

Lēmums par Latvijas Kultūras muzeja “Dauderi” izveidošanu stājās spēkā 1990. gada 1. martā, tad arī sākās ēkas restaurācija un nolaistās, degradētās vides sakopšana. Izdevās atjaunot interjeru, griestu greznojumus, koka paneļus, tāpat tika sakārtots dārzs, teritorija ap kādreiz tik krāšņo villu. Jau tā paša gada 27. jūnijā XX Vispārējo latviešu dziesmu svētku laikā muzejs tika atklāts, bet kopš 2010. gada “Dauderi” ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa.

Gaida Graudiņa ap 7000 priekšmetu kuplā kolekcija sniedz priekšstatu par relikvijām, kuras, Otrā pasaules kara beigās dodoties bēgļu gaitās, tika paņemtas līdzi no Latvijas. To izcelsmes laiks – no 16. līdz pat 20. gadsimtam. Daļu priekšmetu mecenāts saņēmis par brīvu, kad tie kļuvuši par apgrūtinājumu saviem īpašniekiem, vēl citus iemainījis un joprojām savu kolekciju papildina. 2010. gada nogalē LNVM divās izstādēs piedāvāja iepazīties ar līdz šim Latvijā neeksponēto kolekcijas daļu, savukārt 2016. gada maijā “Dauderos” esošā ekspozīcija papildināta ar jauniem priekšmetiem.

Gaidis Graudiņš bijis arī NATO padomnieks sabiedriskās lietās, veica zemes pārvaldes padomnieka pienākumus starp NATO un vācu iestādēm. 1997. gadā Gaidis Graudiņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes goda zīmi.

LA.lv