×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
27. februāris, 2018
Drukāt

Juris Lorencs: Medaļu iluzorais spožums (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Un tā noslēgusies Phjončhanas ziemas olimpiāde. Tajā triumfē Norvēģija – 14 zelta, 14 sudraba, 11 bronzas, kopā 39 medaļas. Astmas nomocītie norvēģu sportisti parādījuši īstu cīņas garu, pat varonību un uzveikuši ļauno slimību! Skeptiķi teiks – kas tur liels, cilvēki taču brauc uz kūrortiem ārstēties. Sniegs, saule un tīrais kalnu gaiss dara brīnumus, atjauno spēkus! Īpaši tad, ja katram gadījumam pilnīgi legāli līdzi paņemtas 6000 astmas medikamentu devas. Tas nu tā pa jokam. Bet vai nešķiet dīvaini, ka Somija (5,6 miljoni), kas patiesībā uzskatāma par tikpat sportisku nāciju kā nedaudz mazākā Norvēģija (5,4 miljoni), šajās spēlēs izcīnīja sešas medaļas, starp tām tikai vienu zelta? Nav gan dzirdēts, ka kāds no somiem slimotu ar astmu…

Norvēģijas negaidītie sasniegumi liecina, ka, iespējams, kaut kas nav kārtībā gan ar dopinga kontroli, gan ar mūsu izpratni par olimpiskajiem ideāliem. Tajā brīdī, kad mēs beidzam runāt par sportistu spēku, veiklību, izturību, skaistumu, taktisko gudrību un sākam skaitīt valstu iegūtās medaļas, mēs jau esam nodevuši gan Seno Grieķiju, gan 19. gadsimta nogalē atjaunotās olimpiskās spēles. Jo Olimpiskajā hartā skaidri un gaiši ierakstīts: “Olimpiskās spēles ir sacensības starp atlētiem individuālos vai komandu sporta veidos un nevis starp valstīm.” Diemžēl šodien sports kļuvis par politiskās cīņas un iedzīvošanās līdzekli. Jāsāk ticēt kaut kur dzirdētam jokam: iemesls, kāpēc Senajā Grieķijā atlēti startēja kaili – lai pie ķermeņa nevarētu piestiprināt sporta apģērbu gatavotāja firmas zīmi.

Pastāv uzskats, ka modernajā laikmetā sports ir viena no efektīvākajām valsts reklāmām. Savulaik tā domāja Padomju Savienības un Vācijas Demokrātiskās Republikas vadītāji. Vairākas olimpiskās spēles pēc kārtas šīs valstis atradās pašā medaļu reitinga augšgalā. Kur tās ir šodien? Nav vairs uz pasaules kartes ne PSRS, ne VDR. Olimpiskie panākumi bija vien spoža ārēja čaula, kas piesedza iekšēji satrunējušās sistēmas. Laiks visu saliek pa vietām. Par to, cik iluzors ir medaļu spožums un ko nozīmē patiess valsts prestižs, mēs varējām pārliecināties pavisam nesen. Dienā, kad Latvijas sportisti izcīnīja bronzas medaļu olimpiskajā bobsleja trasē, šo notikumu masu medijos un cilvēku apziņā aizēnoja Ilmāra Rimšēviča arests un “ABLV” bankas krahs.

Divu miljonu apdzīvotā Latvija neatkarības gados olimpiskajās spēlēs izcīnījusi 27 medaļas. Gandrīz tikpat, cik 1,35 miljardu lielā Indija – šai lielvalstij ir tikai par vienu vairāk. Vai indieši par to uztraucas? Taču ne! Mēs gan. Netiešs apliecinājums tam – bagātās Vācijas sportisti par zelta medaļu saņems 20 000 eiro, kamēr Latvijas atlētiem tika piesolītas 142 000 eiro lielas prēmijas. Kāpēc sasniegumi sportā tik uzstājīgi tiek identificēti ar nācijas spēku? Pa daļai pie vainas ir televīzija, kas sacīkstes spēj ienest ikvienā planētas mājoklī. Cits izskaidrojums šai parādībai – sports esot kara turpinājums. Bet Rietumu pasaulē jau vairāk nekā septiņdesmit gadus nav bijis kara… Vēl viens paradokss. Tie, kuri sportā par katru cenu vēlas saskatīt nāciju konkurenci, patiesībā kļūdās. Cik Francijas valsts futbola izlasē ir etnisko francūžu? Labi ja puse. Līdzīgi sporta klubiem, arī valstis, Latviju ieskaitot, pērk sportistus. Tad jau klubu īpašnieki ir godīgāki, viņi vismaz skaidri pasaka – mūs interesē peļņa, bet labs spēlētājs ir nauda.

Lai atvaino mūsu profesionālie sportisti, bet vismaz man šķiet, ka jauna skolas sporta zāle, stadions vai peldbaseins ir vērtīgāks par jebkuru, pat visaugstākā kaluma olimpisko medaļu. Ja jaunieši no mazotnes nodarbosies ja ne ar sportu, tad vismaz ar fizkultūru, arī gaidītās medaļas neizpaliks.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Senajā Romā arēnās izgāja gladiatori un uzvarētājus sveica skatītāji – jā zaudētājus aizvilka…
  Mūsdienās nekas nav mainījies – sportisti sacenšās skatītāju priekam – ja zaudētāji klusi brauc mājās…

 2. Pēdējā rindkopa neliecina par raksta autora izpratni par tēmu “profesionālais sports”.
  No tā, ka būs daudz “fizkultūriešu” medaļu pieaugušo sportā augsta līmeņa sacensībās nav un nebūs.
  Jau tagad Latvija zaudē daudz spožu talantu, kurus kā bērnus un pusaudžus uztur vecāki, izaudzina par čempioniem, bet tad, kad jaunajam cilvēkam pašam jāsāk savas iztikas pelnīšana un paralēli jāsporto, tad arī sporta karjera beidzas, jo apvienot maizes pelnīšanu ar sportu nav iespējams. Daudz nav tādu fanātu, kuri gribēs dzīvot bez citiem pašsaprotamām lietām tikai tādēļ, lai reizi četrgadē par viņiem uzrakstītu avīzē un lasītāji priekā gavilētu “par saviem medaļniekiem”! Ja cilvēkam nav iespēja ar sportu pelnīt, tad arī nav ko jauniešus uz to mudināt. Lai “sit taustiņus datorā” varbūt IT speciālists sanāks…
  Nopietna sporta infrastruktūra “veselības sportistiem” nav vajadzīga, jo viss ko var darīt neprofesionālis stadionā var izdarīt tik pat labi mežā vai pļaviņā. Fizkultūriešiem nevajag arī Olimpiskā standarta peldbaseinus, lai iet vasarā uz upēm un dīķiem un peld!
  Raksta autors drīzāk lobē būvniecību kā sportu.

 3. JUpis viņus rāvis Atbildēt

  Aha, nabaga Maskalia, to pat nepielaida parādē. Tikai maskalīši marčierēja, nabasziņi. Assholes !!!

 4. Par tām astmas zālēm tiek runāts daudz kur ironizējot par norvēģu panākumiem. Gribētu vienreiz zināt no kurienes tieši nāk šāda informācija. Kur ir tās pirmavots ? Nekad neesmu redzējusi, ka kādā rakstā būtu minēta atsauce uz kādu norvēģu avīzi vai norvēģu preses konferenci vai interviju ar norvēģijas deligāciju, kur kaut kas tāds bijis paziņots. Kamēr nav atsauces uz pirmavotu par astmas zāļu lietošanu vai “tikai vešanu līdzi katram gadījumam” Norvēģijas slēpotājiem, tikmēr šādas ziņas ir nekas vairāk par kārtējo sazvērestības teoriju.

 5. Respect Lorenca kungam , trāpīts desmitniekā ! Lūdzu vairāk tieši Jūsu rakstus , jo tie patiešām izceļas ar konkrētu , profesionālu un aizraujošu tēmu , tās iztirzājumu un noslēgumu , par ko ir vēlme arī piedalīties
  mums lasītājiem komentējot !

 6. Precīzi! Paldies autoram!

 7. Raksta autoram – žetons par drosmi.
  Sports ir ne tikai kara aizstājējs, sports ir arī reliģijas aizstājējs (erzacis)… tas arī izskaidro paaugstinātās kaislības sportā. Nekā personīga.

 8. Ļoti labi un pareizi pateikts !!!
  Autors MALACIS !!!!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+