×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
24. oktobris, 2013
Drukāt

Medību naži: gribam griezt, nevis asināt (5)

Foto - žurnāls "Medības"Foto - žurnāls "Medības"

Autors –  Oskars Treilihs, žurnāls “Medības”

Nazis ir rīks, bez kura kārtīgs mednieks iztikt nevar. Nazim ir jābūt vienmēr asam. Un punkts. Kādēļ? Pirmkārt, nazis ir domāts griešanai, tātad ar asu nazi ir viegli strādāt, otrkārt, ar ne­asu nazi var savainoties ātrāk nekā ar labi uzasinātu, treškārt, labi uzasinātu nazi ir krietni vieglāk uzturēt darba stāvoklī, vienkārši to pielabojot. Labs nazis ir ieguvums, taču bieži gadās, ka mednieks nazī iegulda lielu naudu, sākumā tas ir ass un kalpo labi, bet pēc pāris asināšanas reizēm vairs nav uzasināms un negriež. Mednieks ir vīlies, bet neko darīt. Nazis vairs nav lietojams. Ar lielas naudas izgāšanu par asu nazi nekas nebeidzas, to sapratīs katrs, bet kā un ar ko rīku asināt, lai tas kalpotu dažādās dzīves situācijās?

Es vēlētos izšķirt divus jēdzienus – naža asmens pielabošana un asināšana. Tas nav viens un tas pats. Pielabo uz lauka, bet asina, sagatavo nazi medībām – mājās. Individuālajās medībās parasti ar nazi var nodīrāt vienu līdz divus dzīvniekus. Mājās asmens jāsagatavo tā, lai mežā bez problēmām ar to varētu strādāt. Ja mežā nazis atgriežas, to pielabo ar galodiņu vai īpašu asināšanas stienīti un darbojas tālāk. Asināšana turpretim ir asmens novešana līdz pilnībai, padarot to asu, ievērojot virkni nosacījumu.

Asmens pielabošana. Asa naža asmens ir smails kā vulkāna virsotne. Ar nazi strādājot, virsotne saliecas uz vienu vai otru pusi. Šāds nazis principā ir ass, bet negriež. Ar pielabošanu lauka ap­stākļos noliekušos smaili atkal iztaisno un turpina darbu. Taču reiz pēc atkārtotas uzlabošanas smaile nolūst. Kad šis brīdis pienāks, atkarīgs no naža asmens metāla, darba intensitātes, pareizas asināšanas un citiem faktoriem. Brīdī, kad naža asmens smaile nolūst, nazis vairs negriež, tas zaudējis savu zobu. Naža asmens pielabošanai var izmantot ar dimanta putekļiem pārklātu asināšanas stienīti, piemēram “Eze Lap”, vai keramikas asināšanas pildspalvu, ko ražo “Victorinox”, vai arī “Opinel” smalku akmens galodiņu, ārkārtas situācijās to akurāti var darīt, arī izmantojot cita naža muguru. Pielabošanas procesā nolocīto asmens smaili atloka atpakaļ, un nazis ir atkal ass.

Katra naža griezošajai daļai ir savs leņķis. Tautā to sauc par zobu. Šo leņķi izveido ražotāji, un tas būtu jāzina arī nažu tirgotājiem. No tā ir atkarīgs, kādā leņķī nazi asina. Griezošās daļas leņķis ir atkarīgs no naža pielietojuma, šaurāks leņķis parasti tiek veidots plānākiem nažiem. 12 – 18 grādi parasti ir filējamiem nažiem, 18 – 22 grādu leņķī ir virtuves naži, šefpavāra naži, atkaulošanas naži, naži sadalīšanai, 22 – 25 grādi – medību nažiem, izdzīvošanas nažiem, kabatas nažiem, bet 25 – 30 grādi jau ir cirvjiem un citiem asmeņiem, kas domāti ciršanai. Ja naža zobs ir atbilstoši platā leņķī, nazis būs izturīgāks, dīrājot varēs izturēt lielāku slodzi, tādēļ medību naži ir biezāki, bet filējamie – plānāki. Dīrājot ir svarīgi tas, lai zobs ilgi turētu.

Asināšana. Pareizu asināšanu var veikt praktiski tikai ar speciālām iekārtām, kam var iestatīt konkrētu leņķi. Vislabākās un ērtākās ir dimanta galodas, jo akmens galodas ir teju vai bezspēcīgas, kad jāasina cietmetāla naži. Uzasināt ar tādu ir iespējams, bet tas būs ilgs un grūts process.

Asināšanas iekārtas ir dažādās cenu kategorijās, piemēram, “Lansky” vai “Gatko”, “Wicked Edge” ir dārga un arī viena no labākajām sistēmām, laba sistēma ir arī “Edge Pro Apex”. Efektīvi ir arī japāņu ūdens akmeņi, kam ir dažādu gradāciju galodas. Šīs galodas pirms lietošanas jāmērcē ūdenī, tad asina, izmantojot leņķu ierobežotājus vai bez tiem. Tas viss ir roku darbs. Piemēram, asinātājam “Wicked Edge” ir dažādi asināšanas akmeņi ar dažādu galodas graudainību (grit) – no 100 līdz vairākiem tūkstošiem, papildus var izmantot arī ādas galodas, kas ir pārklātas ar dažādu gradāciju dimanta pastu.

Vairākās sistēmās asināšanas leņķi uzstāda manuāli, nazi ieliek spīlītēs, precīzi nofiksē un asina, izmantojot dažādas graudainības galodas, līdz panāk, ka griezošā daļa ir gluda kā spogulis un asa kā žilete. Asinot ar japāņu ūdens akmeņiem, izmanto leņķu ierobežotāju, ko uzliek uz naža, vai asina bez tā, ja ir pietiekamas prasmes.

Par nožēlu jāsecina, ka mednieki ir gatavi par nazi samaksāt lielu naudu, bet nav gatavi ieguldīt naža asināmajās ierīcēs. Ir ierasts, ka tīra ieročus, mazgā automašīnu, bet pret nazi izturas nevīžīgi. Nazis ne tikai jātīra un jāmazgā, bet arī pareizi jāasina.

Ar ko nedrīkst asināt. Nekādā gadījumā nedrīkst nazi asināt ar galodām, kuras var nopirkt jebkurā saimniecības preču veikalā, tām ir rupjš grauds, jo šīs galodas nav paredzētas nažiem, tās ir ļoti agresīvas. Galodas uzdevums ir perfekti noslīpēt naža griezošo daļu. Izmantojot speciālās asināmās ierīces, lieto dažādas gradācijas galodas. Rupjākās ir paredzētas tam, lai noņemtu visu lieko, ar katru nākamo jau pieslīpē, līdz griezošā virsma kļūst gluda un ir kā spogulis.

Nedrīkst asināt ar vecām un nodilušām galodām. Nekādā gadījumā nevajag izmantot īpašos tērauda asināmos, caur kuriem nazis ir jāizvelk. Šie asināmie līdzinās “skaidas noņēmējam”, ir ļoti rupji un abrazīvi. Nerekomendēju arī elektriskos asināmos, jo, ar šādu rīku veicot vienu nepareizu kustību, nazis ir sabojāts. Lai ar elektrisko asināmo iemācītos pareizi strādāt, ir jāsabojā daudz nažu un jāpieslīpē savas prasmes.

Nazi ātri var sabojāt, to asinot ar elektriskajām abrazīvajām slīpripām. Ar tādām var asināt cirvi, bet ne nazi, jo tām ir liels ātrums, asmeni pārkarsē, un tas zaudē savu cietību. Jebkādas lētas asināmās iekārtas radīs tikai lielāku skādi, nevis nazi uzasinās.

Tādēļ, pirms pirkt dārgu un skaistu nazi, lieku reizi vajadzētu padomāt, ar ko šo savu medību rīku turpmāk asinās, jo nav jēgas izgāzt lielu naudu par skaistu lietu, kuru pēc tam pametīs novārtā tikai tādēļ, ka nav zināms, kā tādu kopt.

Rekomendācijas asināmās 
iekārtas iegādei:

http://lansky.com/index.php/products/4-stone-deluxe-diamond-system/

http://eze-lap.com/products/knife-sharpening-kit/

http://www.wickededgeusa.com/

http://www.dmtsharp.com/sharpeners/guided-sharpening/aligner-kits/

http://www.edgeproinc.com/Professional-Model-Edge-Pro-System/Pro-2-kit-p9.html

http://www.gatcosharpeners.com/product/sharp_systems/ultimate_dia_sys.mgi

http://www.nihonzashi.com/water_stones.aspx

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nez vai mednieka nazim vajag japāņu ūdens akmeņus ar 15000. Tads pat bārdu nazim nav vajadzīgs – kāda samurāja nazim. Veikala galodas ir sliktas ar to, ka satur daudz rupju iegulumu kas bojā asmeni. Jakūti veido nažus no mīksta tērauda, toties tos ir viegli uztrīt jebkādos apstākļos. Tā kā katram pašam jādomā. Vai ir vērts par Lansky sviest 150 eiro. Dabīgi, ja tāds ir hobijs, tad var pirkt un divus diennaktus pēc kārtas veidot savu super cieto un skaisto nazi.

  2. Smailie vulkāni izsauca smīnu.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.4
Alūksne +9.8
Daugavpils +9
Saldus +7
Liepāja +10.4
Jelgava +10
Ventspils +12.3
Limbaži +9
Madona +10
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+