×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. septembris, 2013
Drukāt

Medicīnas darbinieku alga nākamgad varētu pieaugt par vismaz 28 latiem

Foto-LETAFoto-LETA

Nākamgad ārstniecības personu darba samaksa varētu pieaugt par vismaz 28 latiem, augstākais pieaugums plānots ārstiem – 71 lats, liecina Veselības ministrijas (VM) aprēķini.

2014.gada valsts budžeta projektā VM tiekot plānots piešķirt papildus 28,5 miljonus latu, no kuriem 15,49 miljoni paredzēti ārstniecības personu darba samaksas paaugstināšanai.

Papildus VM, līdzīgi kā pārējām ministrijām, plānots piešķirt finansējumu minimālās mēneša algas paaugstināšanai no 200 līdz 225 latiem un algu izlīdzināšanai budžeta iestādēs. VM šīs summas ir attiecīgi 3,97 miljoni latu un 1,63 miljoni latu.

Plānots, ka ārstu vidējā darba samaksa 2014.gadā pieaugs par 71 latu – no 524 līdz 595 latiem, ārstniecības un aprūpes personu atalgojums – par 42 latiem – no 314 līdz 356 latiem, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personu – par 28 latiem – no 210 līdz 238 latiem.

Minētajās kategorijās nav iekļauti Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki, tomēr arī viņiem paredzēts darba samaksas pieaugums, palielinot minimālo algu un veicot algu izlīdzināšanu. Vidējais darba samaksas pieaugums uz vienu amata vietu, rēķinot uz 3177 amata vietām, būs apmēram 50 lati.

Kā skaidro VM, algu pieaugums pārējiem veselības nozarē strādājošajiem “nemediķiem” būs 25 lati, lai nodrošinātu minimālās darba algas pieaugumu no 200 līdz 250 latiem.

Jau ziņots, ka kopumā VM jaunām politikas iniciatīvām 2014.gadam prasījusi papildus 72,4 miljonus latu.

Lai gan ministrija iesniegusi kopumā 33 jaunās politikas iniciatīvas, par absolūti prioritārām noteiktas trīs šādā secībā – ārstniecības personu darba samaksas palielināšana, kam 2014.gadā nepieciešami papildus 24,9 miljoni latu, kompensējamo medikamentu budžeta palielināšana, kam nepieciešami 22 miljoni latu, un valsts galvoto kredītu apmaksas iekļaušana slimnīcu tarifā, kam tiek prasīti astoņi miljoni latu.

Pirmā prioritāte jauno politikas iniciatīvu sarakstā ir mediķu algu palielināšana, bez kā 2014.gadā iztikt nevar, iepriekš sacījusi veselības ministre (V) Ingrīda Circene.

VM prognozē, ka nozarei nākamgad varētu tikt atvēlēti 3,01% no iekšzemes kopprodukta (IKP), salīdzinot ar 3,2% šogad.

Lai gan procents no IKP būs mazāks, skaitliski VM budžets būs lielāks, iepriekš skaidroja veselības ministres preses sekretāre Aija Bukova-Žideļūna.

Šādas budžeta prognozes izraisījušas sašutumu nozares arodbiedrībās.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) un Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) pieprasījusi valdībai nekavējoties piešķirt papildu finansējumu veselības aprūpei 2013.gadā atbilstoši VM pieprasījumam, kas ir 22,11 miljoni latu, ka arī prasa nākamgad valsts budžetā piešķirt veselības finansēšanai 4,5% no IKP, kā tas noteikts valdības rīcības plānā.

Pretējā gadījumā tiek solītas protesta akcijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+