×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. augusts, 2013
Drukāt

Mediji, grāmatu izdevēji un autori vienoti aicina neaplikt autoratlīdzības ar “socnodokli”

LETALETA

Latvijas mediji, grāmatu izdevēji un autori nav gatavi maksāt sociālo nodokli no autoratlīdzības, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim nosūtītajā vēstulē norāda Latvijas Preses izdevēju asociācija, Latvijas Raidorganizāciju asociācija un Latvijas Grāmatizdevēju asociācija.

 

 

Kā ziņots, Finanšu ministrija (FM) ierosinājusi izstrādāt priekšlikumu noteikt pienākumu veikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI jeb sociālo nodokli) no autoratlīdzības, piemēram, žurnālistiem un citiem autoriem.

“Latvijas mediji, grāmatu izdevēji un autori nav gatavi šādām pārmaiņām, jo nozare joprojām nav atguvusies no pēkšņā ieņēmumu sarukuma ekonomikas krīzes laikā – dramatiska reklāmas ieņēmumu krituma, iedzīvotāju maksātspējas samazināšanās, emigrācijas viļņa,” teikts vēstulē.

Šo pārmaiņu rezultātā mediju tirgus Latvijā ir noplicināts un apdraudēta tā kvalitatīva pastāvēšana. Grāmatniecība vēl joprojām nav īsti atkopusies no krīzes, kuras galvenais cēlonis bija 2008.gada nogales nodokļu grozījumi PVN jomā, kas tika veikti, neapspriežoties ar industriju, un pēc tam steidzami bija jāatceļ, lai nozari pilnībā nesagrautu.

Vēstulē uzsvērts, ka mediji un grāmatniecība pamatā orientējas uz vietējo patēriņu, galvenokārt latviešu valodā, un nozarei ir ļoti nozīmīga loma katras nacionālās valsts demokrātiskā funkcionēšanā, valodas un kultūras attīstībā, ko nevar aizstāt ar eksportu kā ienesīgāku naudas pelnīšanas veidu.

Vēstules autori norāda, ka tieši iepriekšminēto iemeslu dēļ daudzas Eiropas Savienības valstis īpaši atbalsta un ar nodokļu politikas instrumentiem veicina nacionālos medijus, grāmatu izdošanu un citu kultūras nozaru attīstību.

“Mediju industrija un grāmatu izdevēji izprot sarežģīto Latvijas ekonomikas situāciju un nelūdz papildu atbalsta mehānismus, taču aicina neveikt pēkšņas un nepārdomātas likumu izmaiņas, kas rada nozarei jaunus draudus. Iepriekšējā pieredze liecina, ka cerētais īstermiņa nodokļu ieņēmumu palielinājums neizdodas, bet nozarē sākas problēmas, kuru sekas jūtamas gadiem ilgi un var izrādīties neatgriezeniskas,” norāda vēstules autori, aicinot Ministru prezidentu uz diskusiju, lai vispusīgi apspriestu piedāvātos grozījumus, kas var nozares pārstāvjiem radīt izdevumu pieaugumu par aptuveni 30%.

Vēstuli Latvijas Preses izdevēju asociācijas vārdā parakstījis izpilddirektors Guntars Līcis, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas vārdā – izpilddirektore Gunta Līdaka, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas vārdā – valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

Kā ziņots, 13.augustā pēc valdības sēdes slēgtās daļas FM informēja, ka ministri konceptuāli atbalstījuši vairākus priekšlikumus valsts budžeta ieņēmumus palielinošiem pasākumiem. Cita starpā paredzēts noteikt pienākumu veikt VSAOI no autoratlīdzības, piemēram, žurnālistiem un citiem autoriem.

Izvēles iespēju – maksāt vai nemaksāt šo nodokli – ministrija vēlas saglabāt tikai attiecībā uz pasīva veida ienākumu no autoratlīdzības, piemēram, maksājumam par tiesībām tulkot darbu, par tiesībām izplatīt darbu un līdzīgos gadījumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+