Latvijā
Politika

Mediķi atliek lēmumu par protesta akciju rīkošanu 16

Foto – LETA

Cerot uz pēdējā brīža pozitīvām izmaiņām, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome šodien nolēma atkārtoti jautājumu par protesta akciju rīkošanu izskatīt 20.septembrī.

Kā sēdē skaidroja arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris, līdz 20.septembrim arodbiedrība vēlas redzēt savu prasību izpildi, pretējā gadījumā varētu tikt rīkotas protesta akcijas. Viena no arodbiedrības prasībām ir veselības aprūpes budžeta palielināšana 2017.gadā līdz 3,25% no iekšzemes kopprodukta (IKP), 2018.gadā – līdz 3,5%, 2019.gadā – 3,75%, bet 2020.gadā – līdz 4% no IKP.

LVSADA padome atzinīgi novērtēja Veselības nozares stratēģiskās padomes šā gada jūlija padomē panākto vienošanos atbalstīt veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas paredz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) pārdalīšanu, daļu līdzekļu novirzot veselības aprūpes finansēšanai.

“Proti, mums ir jāpanāk, lai politiķi saprot, ka ir jāfinansē nozare atbilstoši starptautiskajai praksei. Ja viņi to nedarīs, tad vēlāk par viņiem nebalsos. Ja mēs šo politiķu izpratni nepanāksim, tad akcijas savu mērķi nebūs sasniegušas,” sacīja arodbiedrības priekšsēdētājs.

Viņš skaidroja, ka protesta akcijas nekad nav bijušas pašmērķis. Pirmais protesta akcijas uzdevums ir pievērst sabiedrības un politiķu uzmanību problēmai. “Ir jāapzinās, ka šādā veidā, tiecoties pēc rezultāta, ņemot vērā iespējamo sabiedrības reakciju, viens no iznākumiem var būt Saeimas priekšlaicīga atlaišana. Situācija ir pietiekami nopietna, bet arī nozarē situācija ir pietiekami nopietna,” uzsvēra Keris.

No šodienas LVSADA padomes sēdes dalībniekiem izskanēja priekšlikums protesta akciju rīkot tādu, kas ļautu iesaistīties pēc iespējas lielākai sabiedrības daļai. Savukārt kādā citā priekšlikumā izskanēja aicinājums sarīkot ārstniecības augu stādīšanas akciju, tādā veidā nedaudz ar smaidu paskatoties uz to, ka veselības aprūpes nozarei visu laiku trūkst finansējuma.

Sēdē piedalījās arī veselības ministre Anda Čakša, atbildot uz virkni arodbiedrības biedru jautājumu. Piemēram, vaicāta, kā rīkosies, ja valdība neakceptēs Veselības ministrijas (VM) piedāvāto veselības nozares finansēšanas modeli, Čakša skaidroja, ka šī situācija būs jāapspriež ar sadarbības partneriem. Viņa arī norādīja, ka pilnvērtīgi jaunais finansēšanas modelis varētu sākt funkcionēt no 2018.gada, nākamo gadu veltot sagatavošanās darbiem, piemēram, tarifu pārrēķiniem.

Saistītie raksti

“Lai arī ministre saprot, kāda ir situācija nozarē, lai arī viņa cenšas rīkoties, lai situāciju uzlabotu, diemžēl ne visi valdībā un Saeimā ir ar tikpat labu izpratni un vēlmi situāciju veselības aprūpē uzlabot,” pēc ministres aiziešanas sacīja Keris.

Galerijas nosaukums
LA.lv