×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
19. novembris, 2015
Drukāt

Mediķu algām piemetīs 10 – 20 eiro (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Mediķu pikets.

Valdība ārkārtas sēdē otrdien atbalstīja Veselības ministrijas priekšlikumu piešķirt desmit miljonus eiro mediķu algu paaugstināšanai no 2016. gada 1. janvāra.

Līdz ar minimālās algas pieaugumu no nākamā gada daudzās medicīnas iestādēs medicīnas māsas, vecmātes saņemtu vienādu algu ar zemākā līmeņa personālu, tāpēc papildus piešķirtie miljoni vismaz ļaus kaut nedaudz izlīdzināt algu atšķirību. Neliels algas pielikums ir paredzēts arī ārstiem.

“Diemžēl valsts atvēl līdzekļus veselības nozarei nevis atbilstoši nozares vajadzībām, bet gan atbilstoši savām iespējām. Nākamā gada budžets veselības nozarei būs izdzīvošanas budžets, tāpēc mums jānovērtē katrs eiro, ko varam papildus ieguldīt mediķu atalgojumā,” atzina veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens pastāstīja, ka 10 miljoni sameklēti no Latvijas valsts iemaksām Eiropas Savienības budžetā. “Eiropas Komisija veic kalkulāciju un atsūta savu pieprasījumu. Precizējot iemaksas, izrādījās, ka Latvija ir iemaksājusi ar rezervi,” skaidroja Ašeradens.

Ministrija ir izstrādājusi piecus algu palielināšanas variantus. Pirmais variants paredz algas pielikumu visiem vienādi – par pieciem procentiem. Tas nozīmē, ka medicīnas māsu alga pieaugtu par apmēram 11 – 12 eiro, ārstiem atkarībā no kvalifikācijas – par 15 – 20 eiro, bet māsu palīgi saņemtu minimālo algu – 370 eiro jeb par 10 eiro vairāk. Otrais variants piedāvā visiem vienādu algas pielikumu – par 18 eiro vairāk nekā patlaban. Tātad šajā gadījumā netiktu ņemta vērā ne izglītība, ne arī ieguldītais darbs. Trešais variants piedāvā vidējā un zemākā personāla algas pieaugumu par 18 – 19 eiro, savukārt ceturtais diferencē algas palielinājumu māsu palīgiem un māsām par 25 eiro, bet ārstiem – no 10 līdz 18 eiro. Piektajā variantā algas pielikums ir diferencēts pēc noteiktām procentu likmēm, kas naudas izteiksmē nozīmē no 10 līdz 20 eiro, kur augstākais pielikums ir ārstiem.

Mediķi uzskata, ka pirmais variants būtu vispieņemamākais. Tomēr Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padomes sēdē nolemts neapstāties pie piešķirtajiem desmit miljoniem un rīkot pirmsstreika sarunas ar Veselības ministriju. Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris informēja, ka arodbiedrība vēlas vienoties ar ministriju, lai papildus piešķirtā nauda no budžeta nokļūtu pie katra darbinieka, nevis pa ceļam kaut kur noplūstu. Arodbiedrība sekošot līdzi, lai naudas sadalē tiktu ievērots 2005. un 2006. gada Ministru kabineta (MK) rīkojums par cilvēkresursu attīstību veselības aprūpē, kā arī lai savlaikus tiktu sagatavoti un pieņemti grozījumi MK noteikumos par veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtību, kur papildus piešķirtā nauda tiktu iekļauta tarifu likmēs. Arodbiedrība sekošot līdzi arī tam, lai bez kavēšanās tiktu grozīti MK noteikumi par zemākajām darba samaksas likmēm atbilstoši kvalifikācijas kategorijai.

Veselības ministrija sagatavotos algu paaugstināšanas aprēķina variantus ir nosūtījusi mediķu arodbiedrībai izvērtēšanai un viedokļa sniegšanai. Veselības ministrs plāno jau tuvākā laikā tikties ar arodbiedrības pārstāvjiem, lai kopīgi izvēlētos labāko piedāvājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. nabagmāja!

Draugiem Facebook Twitter Google+