Foto – Shutterstock

Meditācija prāta un sirds mieram: ko dod meditācija un ieteikumi iesācējiem 0

Daudzreiz ir dzirdēts, ka neprasme sadzīvot ar stresu un ļaušanās negatīvām emocijām laika gaitā izraisa dažādas slimības. Savaldīt nevajadzīgas, uzmācīgas domas un vairot iekšējo mieru iespējams, apgūstot meditāciju.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim
Lasīt citas ziņas

Kādreiz neapzināti meditējis ir ikviens, piemēram, klausoties labu koncertu vai mazgājot traukus, taču prasmi meditēt iespējams attīstīt arī apzināti.

Arvien populārāki kļūst meditācijas retrīti, kuros cilvēki vairākas dienas trenējas būt tikai ar sevi un savām domām, šajā laikā atsakoties no jebkādas komunikācijas ar pārējiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Manuprāt, meditācija par modes lietu kļuva pirms vairākiem gadiem, kad klajā nāca Elizabetes Gilbertas romāns “Ēd, lūdzies, mīli”, kura otrā daļa ir veltīta meditācijai. Pēdējā laikā tai pievēršas arvien vairāk cilvēku, jo saņemam pārāk daudz informācijas. Meditācija kā garīgās higiēnas instruments palīdz smadzenēm atpūsties un sakārtot savu iekšējo pasauli, – domā Personības pilnveidošanas centra vadītāja, meditācijas skolotāja Indra Melbārde.

Ietekmē gan ķermeni, gan garu

Kā stāsta Indra Melbārde, reiz kāda sieviete pirms meditācijas nodarbībām teikusi, ka viņas smadzenes esot kā sešu joslu autoceļš, pa kuru domas skrien mežonīgā un neapturamā ātrumā.

! Ķermenis un apziņa ir veseluma divas daļas, tāpēc, ietekmējot vienu, mainās arī otra.

Lai sāktu meditēt, nepieciešama prasme koncentrēties. Meditācijas laikā, domājot lēnāk, atslābst arī ķermenis – palēninās sirdsdarbība un elpošana, pazeminās muskuļu tonuss un asinsspiediens. Sākumā, samazinoties asinsspiedienam, var nedaudz reibt galva un rasties vajadzība klepot, taču vairākumam cilvēku ir patīkamas sajūtas un pārmaiņas. Dažas no tām jūtamas uzreiz, citas – pēc ilgāka laika: uzlabojas atmiņa un koncentrēšanās spējas, pieaug enerģija un radošums, pārņem miers. Varbūt izklausās paradoksāli, taču, iemācoties dzīvot lēnāk, iespējams izdarīt vairāk.

Meditāciju var apgūt patstāvīgi pēc informācijas grāmatās un internetā, taču parasti par šo procesu rodas dažādi jautājumi, tāpēc sākumā ieteicams atrast skolotāju. Kā liecina Indras Melbārdes pieredze, ikviens spēj iemācīties meditēt, praktizējot katru dienu vismaz trīs nedēļas. Protams, to var darīt arī retāk, bet tad nebūs tik labi rezultāti. Meditējot kopā ar citiem, rodas lielāka enerģija, ir iespēja dalīties ar savām atklāsmēm un uzzināt pārējo cilvēku pieredzi.

Reklāma
Reklāma
Sākot meditēt, nevajadzētu no šā procesa kaut ko īpašu gaidīt, bet vienkārši ļauties un pieņemt par labu jebkādas sajūtas. Lai to iemācītos, jābūt pacietīgiem un sevi mazliet jāpiespiež koncentrēties ilgāk, nekā ierasts. Kad apgūtas pamatprasmes, atliek meklēt sev pieņemamāko no daudzajiem meditācijas veidiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.