×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. septembris, 2016
Drukāt

Mednieku sabiedrība noveco. Kā piesaistīt jaunus medniekus? (12)

Foto - Linda DombrovskaFoto - Linda Dombrovska

Mednieki, tāpat kā pārējā sabiedrība, noveco. Eiropā vidējais mednieka vecums ir 58 gadi. Lai arī konkrēta pētījuma nav, jomas speciālisti piekrīt, ka Latvijā situācija ir līdzīga. Jaunieši reti izvēlas medības, jo tas ir nevis vaļasprieks, bet dzīvesveids, kam pakārtota visa pārējā dzīve, arī savstarpējās attiecības un ģimene. Medniekam jāmācās visu dzīvi un jāieklausās tajā, ko teic pieredzējušie kolēģi, jācenšas izprast dabas norises. Pretī saņemtā balva – iespēja būt tuvāk dabai un piedzīvot neaizmirstamus, krāšņus brīžus. Kā panākt, lai mednieku sabiedrība kļūtu jaunāka?

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs: “Pēdējos pāris gados, šķiet, mums izdevies lauzt mītu, ka mednieks ir sliktais. Daļa sabiedrības gan saistībā ar Āfrikas cūku mēri, gan mežacūkām, kuras Rīgā sabiedēja ne vienu vien pilsētnieku, ir mainījusi savu attieksmi. Ja vairākumam ir neitrāla, nevis noliedzoša attieksme pret medniekiem, arī tas jau ir labi. Nebūt ne visiem jākļūst par medniekiem vai viņu atbalstītājiem. Pat daļa radikāli noskaņoto ir sapratusi, ka medības nebūt nav asiņaina izklaide, bet saimniekošanas veids, bez kura mūsdienu sabiedrība nemaz nav iedomājama. Nav iedomājama ne mežsaimniecība, ne lauksaimniecība, ne vides aizsardzība. Arī dzīve pilsētā nav iedomājama bez dzīvnieku skaita regulēšanas. Mednieks ir tas starpposms starp dabu un sabiedrības labklājību, kurš izdara to darbu, par kuru mēs ne vienmēr vēlamies runāt. Mēs taču daudz neapspriežam arī to, kā cālēns izaug par vistu un pēc tam nokļūst uz mūsu galda. Tas paliek aizkadrā, un nevajag ar to mulsināt sabiedrību.

Jāturpina darbs ar sabiedrību, lai mainītos attieksme pret medniekiem. Ir jāsaprot, ka mednieks ir goda cilvēks, kuram no visām pusēm ir izvirzītas daudz augstākas prasības nekā pārējai sabiedrībai. Piemēram, Saeimas deputāts var atļauties skvēriņā mierīgi iedzert alu un par to nedraud nekas vairāk kā aizrādījums, toties mednieks par šādu rīcību tiek atbruņots un izstumts no medību aprites uz diviem gadiem. Tas ir ļoti ilgs laiks.

Vairāk jāstrādā ar jauniešiem. Būtu labi, ja mēs varētu biežāk organizēt jauniešu nometnes, iepazīstināt ar dabu, tās aizsardzību, lai bērni saprastu procesus dabā un to, ka piens nerodas tetrapakās un gaļa vakuuma iepakojumā un dzīve nesastāv tikai no bezpersoniskas saskar­smes elektroniskajā vidē.

Mani pārsteidza, ka ir pieredzējuši mednieki no pilsētām, kuri nekad nav gulējuši teltī, devušies garākos pārgājienos pie dabas. Tas liecina, ka trakajā ikdienas steigā tiek palaistas garām iespējas dzīvot saskaņā ar dabas ritmiem. Medības ir viens no veidiem, kā nepazaudēt šo dabas izjūtu.

Mums jāpopularizē medību kultūra un tradīcijas. Arī tas ir veids, kā piesaistīt jauniešus medībām.

Kādēļ mednieki iet mazumā? Paraudzīsimies uz mednieku vidējo vecumu. Latvijā šāda pētījuma nav, taču igauņi noskaidrojuši, ka vidējais mednieka vecums pie viņiem ir 54 līdz 56 gadi. Pie mums situācija varētu būt ļoti līdzīga. Eiropā šis vecums vidēji ir 58 gadi. Ja salīdzinām ar vidējo cilvēka mūža ilgumu, tad secinājumi nav iepriecinoši.

Vēl kāda ne mazāk negatīva iezīme – liela daļa cilvēku mūsu nejēdzīgās ekonomikas dēļ ir spiesti emigrēt un strādāt ārzemēs. Pilnīgi loģiski, ka viņiem nav iespējas pilnvērtīgi medīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Vienīgais risinājums, lai piespiestu medību klubus uzņemt jaunus biedrus, ir noteikt minimālo mednieku skaitu uz apsaimniekojamās medību platības vienību, tai pat laikā nosakot, ka mednieks var būt ierobežotā skaitā kolektīvu. Esmu medījis divos klubos un daudzos bijis viesmedībās – visos attieksme ir 100% vienāda, mums nevienu jauno nevajag, mums tāpat ir labi. Tajā pašā laikā uzturēt medību infrastruktūru paši nespēj, dzinējmedībās mastus nosegt nevar, jo mednieku par maz. Līdz pat tādām galējībām, ka dzinējmedībās uz 10 medībām tiek nomedīti 11 brieži un nevienam gaļu nevajag, jo saldētavas un pagrabi pilni ar gaļu un konserviem!

 2. Piekritishu,tas viss notiek del vec-mednieku lepnibas. Ja neesi rados ar medniekiem tad “no malas” jaunajiem ir gruti tikt ieksa. Neviens tak vecais mednieks negrib iet ar jauninjo pie saniem un macit visu no sakuma pa solim. Jaunajam pasam ir skatoties un darot citreiz nepareizi macities,kas notiek ne visiem atri,a ko vecie-par to tikai iesmej ne palidz!!

 3. Ja mednieks iedzers alus glāzi skvēriņà viņu nepieņems kolektīvs??? Ha ha,nesmīdinat mani ha ha ha,pati personīgi zinu trìs medību kolektīvus,un tur visi sākumā piedzeras,un tikai tad iet medīt.

  • Nepareizi saprati. Ja dzersi skvēriņā aliņu vai atradīsies uz ielas reibumā un Tev sastādīs protokolu par atrašanos sabiedriskā vietā zem grādiem, tad plintes automātiski tiks noņemtas uz diviem gadiem.

 4. Pilnīgi piekrītu situācijai ar jaunajiem medniekiem. Ja nav labu radu medniekos, kolektīvā tikt ir diezgan bezcerīgi. Ar draugiem vien nepietiks. It sevišķi, ja kolektīvā ir vairāki ” biezie”, kam platību uzturēšanas izmaksas ir sīknauda, un nevienu citu nevajag.

 5. Varbūt kāds valsts pārvaldē esošais varētu paskaidrot, kāpēc mednieku vidējā vecuma noteikšanai ir nepieciešams “pētījums” – ? Mūsu valstī, ja pareizi saprotu, ir e-pārvalde (savulaik bija pat tāda ministrija!), līdz ar to elektroniskam datu apkopojumam par indivīdiem, no kuriem vairums ir reģistrēti ne vienā vien valsts iestādē (VMD ar mednieku apliecībām, sezonas kartēm; Valsts policijā – ar ieroču glabāšanas atļaujām; vēl papildus ir medicīnas komisijas dati), vajadzētu būt “pētījumam” dažu peles klikšķu apjomā. Kur tieši ir problēma apkopot šādus primitīvus datus?

 6. Nācies sastapties tikai ar nožēlojamām niecībām un likumpārkāpējiem pat no virsmežniecību un Valsts meža dienesta darbinieku aprindām, nevis kārtīgiem medniekiem. Attieksmi šī suga veido pati pret sevi.

 7. Jānis brīvmednieks Atbildēt

  Noveco jo sēž kā suņi uz siena čupas. Jaunos neņem kolektīvos.

 8. Zemnieku uzpūtība un vec-mednieku iedomība un alkatība. Ar licencēm ir jādalās, vecie skopuļi!

 9. Pilnīgi loģiski, ka civilizētās Eiropas valstīs Latvijas bāleliņiem “nav iespējams pilnvērtīgi medīt”, jo tur nevalda barbaru likumi medību jomā, tā kā tas ir Latvijā.

 10. Nekulstiet tukšus salmus un nemaldiniet sabiedrību! Lūdzu sniedziet statistiku, cik daudz mednieku ir atbruņoti un izstumti no medību aprites. Valsts meža dienestam nav pat resursu, lai pārbaudītu datus par meža cūku blīvumu Latvijas teritorijā.

 11. Ak, cik romantiski izklausās – krāšņo brīžu dēļ pakārtota visa dzīve:))))))

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +12.3
Alūksne +8.9
Daugavpils +12
Saldus +9
Liepāja +7.6
Jelgava +10
Ventspils +6.9
Limbaži +9
Madona +8
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+