×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Medus – gan zāles, gan inde + 2 receptes veselībai (5)

1. Medus mūsu tautas uztverē ierindojams go

1no3
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Sanskrita madhu, kas tulkojumā nozīmē – perfekts saldums, ir mūsdienās par brīnumainu un ārstniecisku superēdienu uzskatītais medus. Senā zinātne ājurvēda pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem neanalizēja, cik daudz vērtīgu vitamīnu, minerālvielu, enzīmu un fermentu ir šajā produktā, bet vairāk uzmanības veltīja tā enerģētiskajām īpašībām un kvalitātei. Ājurvēdas skatījumā medus ir satvisks – īpaši veselīgs un koncentrēts saldums. Sastāva un izskata ziņā ļoti atšķirīgs, tāpēc iedalāms vairākās grupās – gan pēc krāsas, gan pēc gadalaika, gan pēc vākšanas laika, gan pēc izcelsmes vietas un augu sugas, no kuras iegūts, gan pēc vecuma. Uzskata, ka nobriedis medus ir vērtīgāks par svaigi iegūtu.

Kopīgās medus īpašības: smags, auksts, rupjš, nedaudz rūgts, bet vienlaikus salds un karsējošs. Tas paaugstina vātu un pitas došu – piešķir domām radošu vieglumu un ķermenim siltumu. Medus specifiskā iedarbība atšķirībā no citiem saldumiem – kapha došas samazināšana. Iemaisīts glāzē remdena ūdens, tas palīdz reducēt svaru, bet, lietots kopā ar citām garšvielām, ļauj mazināt gļotas un smaguma sajūtu.

Jo medus tumšāks, tātad arī rūgtāks un smagāks, jo tas vātu ceļ vairāk. Tātad vātas došai medus jālieto mazāk – tai labāki tādi nerafinēti saldumi kā cukurniedru cukurs. Pita medu var lietot aukstajā sezonā, bet karstumā sildošo īpašību dēļ no tā labāk izvairīties. Visiem pārējiem cukuriem pēcgarša ir salda, kas kaphu (gļotainumu un tūskainību veicinošo zemes elementu) palielina, taču medum tā ir asa. Vienīgais no saldumiem, kas tieši tālab kaphām pat ieteicams: apmierina kāri pēc saldumiem, taču nepalielina svaru. Tikai tām būtu jāizvēlas pēc iespējas vecāks medus, nevis tikko izsviests vai iztecināts no šūnām.

Pamatnostādne attiecībā uz medu: šis saldais kārums vairāk domāts tiem, kas drukni un pamatīgi, nevar iekustēties ne fiziski, ne garīgi, tāpēc viņiem vajag kaut ko tādu, kas aktivizē, veicina, mobilizē, uzkarsē. Vinnijs Pūks ir tipisks kaphas pārstāvis – lācim medu gribas un tas ir nepieciešams, toties pārējie šā stāsta zvēriņi pret to ir diezgan vienaldzīgi.

Velk un dziedē

Kur slēpjas medus īpašais dziednieciskais efekts? Brīnišķīgajā kombinācijā, kur dabas ieliktais ezoteriskais vēstījums uzlūkojams sadarbībā ar šā produkta dezinficējošo efektu un molekulas mazo izmēru, kas ļauj tai iekļūt visos orgānos. Ja vajag šajā ceļā kaut ko paņemt līdzi – lūdzu! Labāku transportlīdzekli grūti iedomāties. Tāpēc ļoti daudzas ārstnieciskās vielas iedarbojas labāk, ja tiek kombinētas ar medu.

* Dažādu veidu pipari, ingvers, kurkuma – tradicionālie ājurvēdas līdzekļi pret gļotainu klepu, kakla sāpēm un citiem saaukstēšanās simptomiem – vislabāk iedarbojas kopā ar medu. Šādas bumbiņā saveltas dražejas īpaši piemērotas bērniem.

* Medus un ingvera pulvera maisījums – palīgs tiem, kurus moka astma.

* Siltā ūdenī izšķīdināta tējkarote medus mazina aizcietējumus, izvada toksīnus, atjauno organismu.

* Medus veicina audu atjaunošanos un brūču dzīšanu. Sasitumu, apdegumu vai citādu satraumējumu vietas vērts apziest ar tīru medu vai smērīti, kurā ir viena daļa gī sviesta un divas daļas medus.

* Odu vai citu kukaiņu kodumu izraisītās niezes mazināšanai uztūkušo vietu ieziež ar medus un kardamona pulvera putriņu.

* Gremošanas uzlabošanai – rīta medus dzēriens ar citrona vai laima piedevu. Kaphām pie glāzes silta ūdens – tējkarotīte medus un puscitrons, pitām labāk laims.

* Visām Latvijā vāktu ārstniecisko augu tējām (siltām, nevis karstām) medus piedeva uzlabo dziedniecisko iedarbību.

* Medus sader ar remdenu (nevis karstu) pienu – mazina gļotu veidošanos, kas sevišķi svarīgi kaphām.

  1. Medus mūsu tautas uztverē ierindojams go
  2. Saldā indes garša Lī
  3. Receptes veselībai

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nu nebajag publicēt šos murgus, kurus tiražē pašmāju cilvēki vadot visādus pseidoveselības kursus un kāšot cilvēkiem naudu. Izlasa stacijas tunelī par eiro nopirktu brošūru un jau ir ajurvedas speciālisti. Mēs paši labi zinam kas ir medus un nevajag šos sveszemju murgus. Visas šīs ajūrvedas un veģetārismi radās zemē, kas bija nabadzīga un nespēja sevi pabarot – tāpēc gaļa ir slikta un ēst vispār ir slikti…

  2. tik saldi murgi :))) Apbrīnojami, ka tiek ņemti pretī un publicēti tik nezinātniski raksteļi…. :(((

  3. Šitādu marasmu sen nebiju lasījis… 😀 Lauku Avīze paņēma uz izbbrīnu…

  4. Ak jā – latvieši jau izsenis zina, kas is pāta, kapha, un vēl nez kāda doša vai dorša , tādēl šādos rakstos nekas nav jāpaskaidro, var tik vālēt augšā un publicēt.

    • arī pasmējos par šitām platām karpām un doršām. Nu beidziet vienreiz šitos murgus ,sāciet rakstīt normālā,mūsu kultūrai pieņemamā valodā. Tik greizi ,fui.

Draugiem Facebook Twitter Google+