Foto-Shutterstock

Ar medu uz tirgu: kas jāzina biškopim produkta pārdošanai 3

Kādi dokumenti jākārto, lai es varētu tirgot medu Rīgas tirgos, kā arī nodot to realizācijai medus veikalā? Esmu Biškopības biedrības biedrs. Man ir aptuveni 10 bišu saimju. 
VILIS RĀMAVĀ

Reklāma
Reklāma

Vispirms reģistrējas


VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Biteniekam dravas novietne un saimes jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, samaksājot valsts nodevu. To var izdarīt Rīgā, Zemkopības ministrijas ēkā (tālr. informācijai 67027241), vai rajona nodaļās. Ja pieder nedaudz saimju (līdz 10 stropu) un medu paredzēts lietot tikai pašpatēriņam, dāvināt draugiem, radiem, citas formalitātes kārtot nav nepieciešams. Taču, ja medu vēlas tirgot, jādodas uz Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vietējo nodaļu, skaidro PVD valsts pārtikas inspektore Valija Markava. Līdzi jāņem izziņas no Lauksaimniecības datu centra, sava pase un īpašumtiesības apliecinošs dokuments par ēku, kurā paredzēta medus apstrāde.

Nevajag baidīties kaut ko uzsākt, un, pat ja nav skaidrības, ko īsti darīt, dienesta darbinieki visu pastāstīs.

Pārzina vadlīnijas


CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem, kas nolēmuši medu pārdot, ierēdņi iesaka atvēlēt laiku un rūpīgi izlasīt Biškopības produktu primārās ražošanas vadlīnijas, kur norādītas visas prasības. Dokumentu var atrast internetā, bet bukletu bez maksas iespējams saņemt Biškopības biedrībā. Tas nebūs sarežģīti, jo īpaši, ja bitenieks jau ir šīs organizācijas biedrs. Vēl biedrībā var lūgt konsultāciju savas darbības uzsākšanai. Reģistrācija PVD un apliecības saņemšana maksā vien 1,42 eiro, norēķinoties bankā vai apmeklējuma laikā, bet tikai ar maksājumu karti, nevis skaidrā naudā.

Reizi trijos gados inspektori dodas apsekot medus apstrādes telpas un vērtē to atbilstību minētajām vadlīnijām. Atklājot trūkumus, norāda, līdz kuram laikam tie jānovērš.

Okupē virtuvi


Biteniekiem, kas veic medus pirmapstrādi nelielos apjomos, ir atļauts to darīt virtuvē. Protams, telpai jābūt tīrai un kārtīgai, ar viegli kopjamām darba virsmām un grīdām. Kotlešu cepšana un gaļas šmorēšana medus sviešanas laikā ģimenei jāaizmirst. Jāgādā sertificēti trauki medus glabāšanai. Uz marķējuma jābūt sīkām norādēm par medus izcelsmi. Ja biteniekam ir vairākas novietnes, uz katras medus partijas jānorāda konkrēta ieguves vieta.

Lielāko daļu izmaksu veido analīzes katrai medus partijai un ūdenim no apstrādes telpas. Tās var veikt, piemēram, uzņēmuma “Bior” laboratorijās (tālr. informācijai 67620513). Pirms analīžu nodošanas pastāstīs, kā tās ņemamas, cik liels daudzums nepieciešams, un iedos speciālus, sterilus traukus.

Lai kļūtu par medus primāro ražotāju ar 10 saimēm, kopējais tēriņš (Lauksaimniecības datu centrs, PVD, analīzes medum, ūdenim) būs aptuveni 100 eiro. Papildus jāpieskaita izdevumi sanitārajai grāmatiņai, taras iegādei, virtuves pielāgošanai medus apstrādei, dezinfekcijas līdzekļiem u.c.

Jāpiebilst, ka medus burciņu noformējumam Biškopības biedrībā var iegādāties etiķetes, uzlīmes “Ražots Latvijā”, dažādus iepakojamos materiālus ar medus un bišu attēliem u.c.

Reklāma
Reklāma

Tirgo visur


Izpildot visas prasības, medu var tirgot pats vai nodot tirdzniecības vietās. Ņemot līdzi PVD izsniegtu apliecību, var doties arī uz Rīgas Centrāltirgu, kur, samaksājot par tirdzniecības vietu, iespējams pārdot savu produkciju. Uz visiem lielajiem gadatirgiem gan jāpiesakās laikus, jo vietu skaits ir ierobežots un, jo ātrāk piesakās, jo labāku vietu dabū. Jāņem vērā, ka maksa, noformējuma prasības u.c. katrā tirgū atšķiras, tāpēc tas iepriekš jānoskaidro.

• Tuvākais lielākais specializētais gadatirgus – Latvijas piena, maizes un medus svētki Jelgavā 30. augustā (pieteikšanās pa e-pastu: [email protected]).

Specializētajā medus veikalā A. Kalniņa ielā Rīgā nelielo dravu saimniekus gaida jo īpaši, jo viņi piedāvā dažāda sortimenta, nevis masu produkciju. Patlaban pieprasīts ir pavasara medus, bet visu gadu iecienīts ir liepu, viršu, griķu medus. Lai realizētu medu un citu biškopības produkciju, jāzvana Lailai Miķelsonei (tālr. 29618203). Veikalā noteikti lūgs uzrādīt Lauksaimniecības datu centra un PVD reģistrācijas dokumentus un medus analīzes. Veikalā nosaka līgumcenas, ar katru piegādātāju vienojoties individuāli atkarībā no situācijas tirgū. Pieteikties var jau tagad, bet cenu un piegādi varēs pārrunāt augusta otrajā pusē, kad būs zināma medus raža.

UZZIŅA


Ja vēlas uzzināt, kā sākt medus un citas biškopības produkcijas pārstrādi, kādas prasības jāievēro, der apmeklēt biškopības kursus. Par tiem jāinteresējas Biškopības biedrības nodaļās (informācija pa tālr. 63027762, 25902500).