×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Mēģina izkrāpt apdrošināšanas atlīdzības

Foto - LETAFoto - LETA

Salīdzinot ar ekonomiskās nestabilitātes un krīzes laiku 2008. – 2010. gadā, šobrīd krāpniecisku gadījumu īpatsvars transportlīdzekļu apdrošināšanā nav samazinājies, tomēr, kā liecina “Ergo” novērojumi, pēdējo gadu laikā mainījies krāpniecisko gadījumu raksturs un veids. 


 

Ekonomiskās lejupslīdes laikā transportlīdzekļu apdrošināšanas segmentā dominēja krāpnieciski gadījumi – organizētās auto zādzības. Šo gadījumu atlīdzības saņemšanas nodoms bija apmaksāt kredītsaistības vai līzingu. Savukārt šobrīd, saskaņā ar “Ergo” statistiku, aptuveni 80% no krāpnieciskiem gadījumiem ir inscenētas autoavārijas, kas izraisītas ne vien Latvijā un citās Baltijas valstīs, bet arī tādās Eiropas valstīs kā Polija, Rumānija vai Slovākija. Lai saņemtu atlīdzību, parādījusies tendence, ka jau iepriekš sasisti automobiļi tiek novietoti tā, lai imitētu ceļu satiksmes negadījumu, kā arī apzināti tiek veikti spēkratu bojājumi, tīši avarējot.

Kopumā Latvijā esošais autoparks ir novecojis, jo pēdējos gados tirgū bija samazinājies jauniegādāto auto skaits. Agrāk cilvēki izdomāja pretlikumīgus veidus, lai atbrīvotos no automašīnas un pieprasītu apdrošināšanas atlīdzību līzinga vai kredītsaistību dēļ, bet šobrīd tas notiek tādēļ, ka vecāka gadagājuma transportlīdzekļus ir grūtāk pārdot. Tāpēc, lai saņemtu apdrošināšanas atlīdzību, auto īpašnieki reizēm ir gatavi atbrīvoties no auto, inscenējot avārijas.

“Ergo” dati liecina, ka vidējā automašīnas vērtība inscenētas avārijas gadījumā svārstās ap 2000 – 2500 latiem. Te būtiski atgādināt, ka saskaņā ar apdrošināšanas noteikumiem, transportlīdzekļa bojāejas gadījumā apdrošinātājam ir tiesības atlīdzību arī neizmaksāt naudā, bet gan bojāgājušo transportlīdzekli aizstāt ar citu, pēc vērtības un citiem kritērijiem atbilstošu transportlīdzekli.

 

Nemainīgais krāpniecības gadījumu skaits veicinājis arī apdrošināšanas nozares pielāgošanos, proti, gan Latvijas, gan ārvalstu apdrošināšanas sabiedrību vidū notiek pastāvīga savstarpēja informācijas apmaiņa, kas ievērojami atvieglojusi pretlikumīgu gadījumu identificēšanu, izmeklēšanu un operatīvu informācijas apmaiņu.

 

Mūsdienās ikvienā apdrošināšanas sabiedrībā darbojas profesionāli eksperti, kas specializējas pretlikumīgu apdrošināšanas situāciju pārbaudē, noteikšanā, analizēšanā un nepieciešamības gadījumā informē tiesībsargājošās institūcijas. Latvijas Apdrošinātāju asociācijā ir izveidota drošības komisija, kas apvieno visu apdrošināšanas sabiedrību ekspertus. Līdz ar to apdrošināšanas sabiedrībām ir iespēja veikt operatīvu informācijas apmaiņu un preventīvas darbības krāpniecisku pārkāpumu novēršanai apdrošināšanas nozarē. Krāpniecisko gadījumu apkarošanai LAA ir iesniegusi priekšlikumus Latvijas valdībai par nepieciešamām izmaiņām Krimināllikuma pantā par apdrošināšanas krāpšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+