Mobilā versija
Brīdinājums +12.5°C
Rodrigo, Rauls
Pirmdiena, 25. septembris, 2017
3. septembris, 2014
Drukāt

Mēģinājums ieskatīties cilvēka dvēseles tumšākajos nostūros

Foto: Jānis DeinatsFoto: Jānis Deinats

Šodien, 3. septembrī, plkst. 19 Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē pirmizrāde režisora Gata Šmita iestudējumam Ļeva Tolstoja lugai “Tumsas vara” jeb “Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam”, portālam LA.lv pastāstīja JRT sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Bināne.

Pateicoties teātra atsaucībai, LA.lv lasītājiem ir iespēja ieskatīties lugas tēlos un scenogrāfijā.

“Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam” ir Ļeva Tolstoja 1886. gadā sarakstītās lugas “Tumsas vara” sākotnējais nosaukums, un tās pamatā ir patiesi notikumi – luga balstīta uz Tulas guberņas tiesas krimināllietu par kāda zemnieka izdarīto noziegumu. Rakstot lugu, Tolstojs apmeklēja notiesāto katorgā. Autoru ne tik daudz interesējusi baisā nozieguma norise, bet gan tas, kā visi tajā iesaistītie varējuši nonākt aiz galējās cilvēcības robežas, un vai ir iespējams ceļš atpakaļ, stāsta Bināne.

Neilgi pēc lugas sarakstīšanas Krievijas cenzūras komiteja “Tumsas varu” aizliedza. Pat neraugoties uz paša cara Aleksandra III atbalstu, lugas iestudēšana nebija atļauta līdz 1895. gadam.

Režisors Gatis Šmits: “Izrāde ir mūsu mēģinājums ieskatīties cilvēka dvēseles vistumšākajos nostūros. Tā ir par elli zemes virsū, kuru rada cilvēku tumsonība un nespēja valdīt pār saviem instinktiem. Izrāde ir par to, cik trausla un viegli zaudējama ir cilvēcība. Šodien, 128 gadus pēc lugas sarakstīšanas, tumsas vara nav zudusi, un cīņa ar to turpinās katrā no mums.”

Jauniestudējumā piedalās aktieri Ivars Krasts, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Inga Tropa, Alise Danovska, Ģirts Krūmiņš, Baiba Broka, Vilis Daudziņš, Jana Čivžele un Sandra Kļaviņa.

Izrādes scenogrāfs ir Rūdolfs Bekičs, kostīmu māksliniece – Keita.

Bērniem līdz 16 gadu vecumam izrādi apmeklēt nav ieteicams.

Tuvākās izrādes: 4., 5. un 6. septembrī, 21. un 22. oktobrī.

Pievienot komentāru

Par otrā Baltijas jūras koru konkursa laureātu kļuvis koris no Īrijas (4)Par Otrā Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa 1. vietas un Grand Prix ieguvēju, saņemot īpašo Jūrmalas pilsētas kausu un 3500 eiro Latvijas Valsts Meži Lielo balvu, kļuva koris no Īrijas "New Dublin Voices".
Draugiem Facebook Twitter Google+