Latvijā
Politika

Mēģinās nākamajā Saeimā? Parlamenta balsojums kā sitiens pa Vējoņa autoritāti 16

Foto Valsts prezidenta intervijas laikā ar “Latvijas Avīzi”. Foto – Timurs Subhankulovs

Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš pašlaik atrodas vizītē ASV, paudis nožēlu par Saeimas noraidošo balsojumu viņa rosinātajam likumprojektam, kas paredzēja automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem. Viņš gan uzskata, ka pilsonības atvieglošana jaundzimušajiem ir neizbēgama nākotne. “Esmu pārliecināts, ka Saeimas balsojums tikai atliek lēmuma pieņemšanu uz kādu laiku. Tuvākā vai tālākā nākotnē lēmums par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu jaundzimušiem bērniem Saeimai būs jāpieņem. Šis padomju mantojums traucē Latvijai iet uz priekšu kā mūsdienīgai un stiprai valstij,” domā R. Vējonis.

Iepriekš prezidents jau komentējis, ka negatīva balsojuma gadījumā šo iniciatīvu vairs Saeimā nevirzīs, jo pašreizējais parlamenta sasaukums savu viedokli jau būs paudis. Teorētiski pie šī jautājuma varētu atgriezties pēc Saeimas vēlēšanām vai arī mēģināt to virzīt referenduma ceļā. Par konkrētiem soļiem Valsts prezidenta kanceleja varētu lemt nākamnedēļ pēc prezidenta atgriešanās no ASV.

Valsts prezidenta iesniegto likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem” Saeimā atbalstīja 39 deputāti, pret šo ieceri balsoja 38 parlamentārieši, bet vēl 14 parlamentārieši balsojumā atturējās. Debatēs pirms balsojuma Gunārs Kūtris (“NSL”) aicināja likumprojektu atbalstīt, norādot, ka SKDS aptaujā šādus grozījumus pozitīvi vērtē 75% Latvijas iedzīvotāju: “Manuprāt, tas liecina, ka Latvijas sabiedrība ir krietni saliedētāka nekā politiķi, kas it kā pārstāv šo sabiedrību.” Turpretim Nacionālās apvienības pārstāvis Edvīns Šnore kategoriski iebilda pret grozījumiem, kuros saskatījis politisko korupciju.

“Tas, kādā veidā šis likumprojekts tiek dzīts cauri, arvien vairāk liek domāt, ka tam pamatā nav vis sabiedrības intereses, kā tiek deklarēts, bet drīzāk šeit ir darīšana ar iepriekš apsolītu pakalpojumu “Saskaņai” apmaiņā pret tās deputātu atbalstu esošā prezidenta ievēlēšanā,” sprieda Šnore. Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis šos deputāta pieņēmumus atteicās komentēt. “Šis likumprojekts ir vienkāršs un atspoguļo prezidenta pārliecību, ka šādi grozījumi Latvijas sabiedrību padarītu stiprāku, saliedētāku un ļautu pārvarēt padomju mantojuma sekas,” teica Siksnis.

Politologs Filips Rajevskis ziņu aģentūrā LETA paudis viedokli, ka Saeimas balsojums ir sitiens pa Vējoņa autoritāti. Pieredzējušam politiķim būtu vajadzējis paredzēt, ka šo jautājumu nevarēs izvirzīt cauri Saeimai.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv