Ekonomika
Bizness

Pret mazumtirgotājiem, kas izmanto savu iepirkuma varu, vērsīsies bargi3


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Sintija Zandersone/LETA

Konkurences padome (KP) pieņēmusi lēmumu sodīt veikalu “Mego” un “Vesko” preču zīmolu pārvaldītāju SIA “Baltstor” un tā partneri SIA “Lenoka” par sistemātisku netaisnību un nepamatotu sankciju piemērošanu saviem piegādātājiem. Lai gan cietušo uzņēmumu nosaukumus liegts izpaust, zināms, ka tie ir vietējie piegādātāji. “Turpmāk pret mazumtirgotājiem, kas izmanto savu iepirkuma varu, vērsīsimies ar pilnu bardzību,” sola KP padomes loceklis Jānis Račko.

Baidās un sūdzības izsaka anonīmi

“Cerams, ka naudas sods nepilnu 75 tūkstošu eiro apmērā, kuru KP piemēroja abiem uzņēmumiem, liks būt uzmanīgākiem un strādāt godprātīgi visiem mazumtirdzniecības nozares pārstāvjiem,” vakardien KP preses konferencē “LA” norādīja KP Juridiskā departamenta juriskonsulte Rūta Kunkulberga.

Jautāta par to, kā izdevās konstatēt pārkāpumus, viņa atklāja: “Veicām publisku aptauju, kurā vēlējāmies noskaidrot aktuālākās problēmas, kuras radušās, ieviešot jauno Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumu (NMPAL). Aptaujājām gan mazumtirgotājus, gan piegādātājus, kuri norādīja, ka tiem tiek piemēroti netaisnīgi līgumsodi. Un ka negodīgi uzvedās tieši “Mego” un “Vesko” zīmolu pārvaldītāji. Apciemojām uzņēmumus SIA “Baltstor” un tā partneri SIA “Lenoka”, pārbaudījām to elektronisko pastu sarakstes.”

Atklājās, ka SIA “Baltstor” piegādātāji saņēmuši nepamatoti piemērotas sankcijas vairāk nekā trīs tūkstošu eiro apmērā, kamēr SIA “Lenoka” – gandrīz 13 tūkstošu eiro apmērā. KP lietas izpētē aptvēra 30 piegādātājus, kas sadarbojas ar SIA “Baltstor” mazumtirdzniecības kooperāciju, piecās preču kategorijās – maize un tās izstrādājumi, gaļa un tās izstrādājumi, piens un piena produkti, graudu produkti un bezalkoholiskie dzērieni. “Piegādātāji baidās izteikt sūdzības, visbiežāk tas notiek anonīmi. Tas sarežģī mūsu darbu un, iespējams, negodīgas prakses piekritēju starp mazumtirgotājiem ir vairāk. Reizēm, protams, piegādātāji paši ir pieļāvuši kļūdas un attiecīgi par to tiek sodīti. Tomēr reizēm ir gadījumi, ka kļūda nav bijusi, bet baiļu dēļ, ka tiks sabojātas attiecības ar mazumtirgotāju, sods tiek samaksāts, lai gan vaina nav pamatota,” problemātiku ieskicēja R. Kunkulberga.

Prasa maksāt sodu nepamatoti

Abi uzņēmumi piegādātājiem piemērojuši netaisnīgas un nepamatotas sankcijas gan par neprecīzām cenām pavadzīmēs, gan par nepilnīgu preču pasūtījumu izpildi. Sankciju apmērs pārsniedza 10% un sasniedza pat vairāk nekā 400% no pamatparāda summas. Vienlaikus uzņēmumi nebija veikuši pasākumus, lai sākotnēji novērstu un mazinātu kļūdas, tādējādi radot labvēlīgus apstākļus atkārtotai sankciju piemērošanai. “Tā ir tirgus varas izmantošana, ko nedrīkst pieļaut,” uzsvēra J. Račko. “Ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, kopš Latvijā stājās spēkā regulējums, kas ierobežo noteiktas mazumtirgotāju tirgus varas izpausmes sadarbībā ar piegādātājiem. KP kā atbildīgā institūcija par likuma normu ievērošanu šajā periodā ir aktīvi konsultējusi uzņēmējus, un tas ir bijis pietiekami ilgs laiks, lai tirgus pielāgotos jaunām normām un spētu nodrošināt to ievērošanu. Šis lēmums, ar kuru iestāde pirmo reizi konstatē NMPAL pārkāpumu, ir signāls tam, ka KP turpmāk pret mazumtirgotājiem, kas izmanto savu iepirkuma varu, vērsīsies ar pilnu bardzību.”

Slēdzot līgumu, jābūt uzmanīgiem

SIA “Baltstor” piemērots naudas sods 13 533 eiro apmērā, savukārt SIA “Lenoka” būs jāšķiras no 60 487 eiro. Tāpat KP uzņēmumiem piemēroja tiesisko pienākumu izbeigt konstatēto pārkāpumu. Šobrīd naudas sods vēl nav samaksāts, jo apsūdzētajiem ir dotas 30 dienas, lai lēmumu pārsūdzētu.

“Piegādātāji ir tie, kuri negodprātīgi veic atkārtotus pārkāpumus, tādēļ tiem neizbēgami jāpiemēro sankcijas, lai tos sodītu,” KP teikuši “Mego” un “Vesko” pārstāvji. Arī “LA” centās noskaidrot apsūdzēto viedokli, tomēr tas neizdevās. Sākotnēji “Mego” mārketinga vadītājs Aleksandrs Afanasjevs teicās noskaidrot situāciju, jo nav par to lietas kursā un tas neesot viņa kompetencē, pēcāk neatbildēja uz “LA” zvaniem, noraidot tos. Jāatzīmē, ka KP lēmumu sodīt uzņēmumus pieņēma jau pirms divdesmit dienām, respektīvi, 9. martā, tādēļ maz ticams, ka “Mego” un “Vesko” to uzzināja tikai vakar. Noslēgumā KP aicināja mazumtirgotājus rūpīgi izvērtēt piegādātājiem izvirzītos nosacījumus un nodrošināt pārrunu iespējas. “Slēdzot līgumus, ir būtiski ietvert pēc iespējas skaidrus un saprotamus nosacījumus, lai to piemērošana praksē neveicinātu pārkāpuma pieļaušanu,” uzsvēra KP.

LA.lv