×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2016
Drukāt

Meistars Ļubka un gadatirgus (1)

1. "Puika, papūt!”

1no3
Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Vectēva smēdē sauktais "Puika, papūt!" kalējam Jānim Ļubkam gājis līdzi visu mūžu.

Īsto dzelzs kalēja amata meistarību iegūst tikai ar gadiem, kad kalēja tehniskā varēšana kļuvusi automātiska un var pievērsties plastikas niansēm. Tā strādā Dzelzkalēju ģildes aristokrāts, Tautas daiļamata meistars Jānis Ļubka. Solīdais darba stāžs un meistarības līmenis viņu ļauj saukt par lielmeistaru.

Jānis Ļubka piedzima Ludzas rajona Nautrēnos. No vectēva, Mikitānu kalēja, viņš mantoja zelta rokas un no mātes, audējas, – čaklumu un gaumi. Bērnībā piedzīvotais Jāni uz mūžu saista ar kalēja smēdi kā aizraujošu cilvēka, uguns un metāla rotaļu. Viņš atceras, kā vectēvs puišelim smēdes karstumā palaikam uzsauc: “Puika, papūt!”

Juveliera darbu un metālliešanu Jānis apguva leģendārā Jāņa Sīkas vadītajā tautas studijā “Auseklis”. Strādāja ar dzelzi, misiņu, kaparu, bronzu un melhioru. Savu rokrakstu viņš izveidoja, studējot meistaru tradīcijas un lietojot paša radošos jauninājumus. Kļuvis par studijas “Zīle” vadītāju, viņš to novadīja gandrīz divdesmit gadus un piedalījās arī prestižajās Vissavienības Tautas saimniecības sa­sniegumu izstādēs.

Zem Jāņa āmura tapa dažādi sadzīves priekšmeti – aproces, pulksteņi, puķu turētāji, pakaramie, pa reizei krēsli, smalki spoguļu ietvari un iespaidīgi svečturi. Vēlāk 90. gados sevišķi cieņā bija karoga turētāji un kamīna piederumi.

  1. "Puika, papūt!”
  2. Zaļmuižas meistardarbnīcas
  3. VĒRTEJUMS

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ir ļoti labi, ka tiek atgādināti konkrēti cilvēki, kas ierosināja šādas būtiskas idejas. Tagad amatnieku gadatirgus liekas pats par sevi saprotams. Un cilvēku atmiņa ir tik īsa.

Draugiem Facebook Twitter Google+