×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
30. decembris, 2015
Drukāt

Meitene ar slotu. NEDĒĻAS FILMA: Džoja

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vairākas reizes kopā strādājušie aktieri Dženifera Lorensa un Bredlijs Kūpers un režisors Deivids O. Rasels uz lielā ekrāna iedzīvinājuši biogrāfisku stāstu, kurā patiesi motīvi savīti ar komismu un pat farsa elementiem. Taču šīs kompānijas darbu kontekstā “Džoja” ir vājākais posms, būtībā uz 90. gadu dekorācijām un ar lielisku aktierkomandu izspēlējot kārtējo Pelnrušķītes stāstu.

Holivudas zelta meitēns Dženifera Lorensa izdzīvo Džojas likteni un atbilstoši savam vārdam priecīgi iet pa dzīvi, kaut arī par laimīgu to dēvēt neklātos. Šķirta laulība, rūpes par diviem bērniem un māti, kura teju kā piekalusies televizoram, lai sekotu līdzi ziepju operu peripetijām, kas ielaužas arī Džojas realitātē, un arī vecomāti, kura vienmēr atgādina, ka viņa spēs sasniegt visu, ko vien vēlas, kā arī tēvu. Viņš, kurš pēc kārtējo attiecību izjukšanas tomēr nolemj riskēt vēl vienu reizi un iepazīstas ar apburošu itālieti, kuras biznesa krampis ģimenes vidē uzskatāms par vairāk nekā otru necienošu, taču patiesībā jau Džojai nav normālas ģimenes – tas ir vilku bars, kas gatavs viens otru aprīt kaut tūlīt, ja vien nebūtu izdevīgi dzīvot aiz jaunās sievietes muguras. Un tad vēl Džojas mūžīgās idejas kaut ko izgudrot, un kāpēc ne brīnumslotu, pēc kuras alks vai visas Amerikas mājsaimnieces, vēloties savu mitekļu grīdas padarīt tik baltas, kā reklāmās rāda pati autore?

Šim stāstam kājas aug realitātē, un Džojas prototips ir neviena cita kā Džoja Mangano – amerikāniete, kura par spīti dažnedažādiem likteņa pavērsieniem nu bauda pārtikušu dzīvi un dod iespēju ne vienam vien jaunam izgudrotājam, arī kura gaišais prāts palīdzēs atvieglot simtiem un tūkstošiem cilvēku ikdienu. Viņas divi garabērni – brīnumslota un ne mazāk brīnumaini drēbju pakaramie, kas gan palikuši šī stāsta aizkadrā, – Mangano padarīja par miljonāri un iedvesmoja uzņemt biogrāfisku filmu, kurā starp patiesiem notikumiem gan no viņas pašas, gan citu veiksminieču dzīvēm un melnu humoru, kā arī pat farsa iedīgļiem režisora Deivida O. Rasela vadībā veiksmīgi darbojas dažādu paaudžu aktieri ar Dženiferu Lorensu, Bredliju Kūperu un Robertu De Niro priekšplānā.

Šī kompānija – režisors un aktieru trijotne – ir labi pazīstami, un par “Optimista stāstu” (2012) Lorensa kā labākā aktrise saņēma “Oskaru”, kamēr puiši tika vien nominēti. Lorensa, Kūpers un Rasels kopīgiem spēkiem radījuši arī “Amerikāņu afēru” (2013), vienu no “Oskaru” antirekordistēm, jo no 10 nominācijām par taustāmu statueti nepārvērtās… neviena. Rasela jaunākā filma “Džoja” jau nominēta diviem “Zelta globusiem” – kā labākā komēdija vai mūzikls un Lorensa kā labākā aktrise mūziklā vai komēdijā, taču salīdzinājumā ar iepriekš minētajām filmām tā saņēmusi visšķidrākos aplausus, kaut arī komanda tās radīšanai ir sakomplektēta labu labā – Melisa Riversa atveido pati savu māti, jo īpašu uzmanību, protams, pievēršot Dženiferai Lorensai, kura, tāpat kā šīs filmas titulvarone, ir padarīta par mūsdienu Pelnrušķīti.

Teju vienmēr kustībā esošā kamera piešķir filmai “Džoja” dinamiku, un tās skanisko noformējumu pavada teju nemitīgi dialogi, sarunas un arī aizkadra teksts, kas dzen uz priekšu jauno sievieti, uz kuras pleciem sakrauts vai visas pasaules smagums. Taču viņa par to nebēdā un ja ne gluži liek bēdu zem akmeņa, tad rokas savos smadzeņu failos, lai izgudrotu ko jaunu, ar ko pasaulei pieteikt sevi – patiesībā jau veiksminieci, kurai labturības dieviņš uzsmaidīja pēc neskaitāmiem puniem, salasītiem grābekļu rindā, ko ar smaidu sejā izklāja kā paši tuvākie, tā arī ne paši godīgākie biznesa pārstāvji.

 

UZZIŅA:

“Džoja”/”Joy”

ASV, 2015.

Režisors: Deivids O. Rasels

Lomās: Dženifera Lorensa, Roberts De Niro, Bredlijs Kūpers, Edgars Ramirezs, Izabella Rosellīni, Daiena Lada, Virdžīnija Medsena, Melisa Riversa

No 1. janvāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+