Pasaulē

Meja apsūdz Krieviju kiberkarā pret Rietumiem 16


Britānijas premjerministre Terēza Meja dzīvesbiedra Filipa pavadībā ierodas uz Londonas Sitijas lordmēra rīkoto pieņemšanu.
Britānijas premjerministre Terēza Meja dzīvesbiedra Filipa pavadībā ierodas uz Londonas Sitijas lordmēra rīkoto pieņemšanu.
Foto – REUTERS/LETA

Britānijas premjerministre Terēza Meja apsūdzējusi Krieviju informācijas militarizēšanā un kiberkara izvēršanā, cenšoties sašķelt rietumvalstu vienotību.

Uzrunā Londonas Sitijas lordmēra rīkotajā pieņemšanā premjerministre Meja norādīja, ka “Krievija cenšas informāciju padarīt par ieroci, kas apdraud starptautisko kārtību, iejaucoties vēlēšanās un izplatot viltus ziņas”. “Līdz ar Krievijas veikto Ukrainai piederošā Krimas apgabala aneksiju un konflikta uzkurināšanu Donbasā Krievija ir atkārtoti pārkāpusi vairāku Eiropas valstu gaisa telpu un izvērsusi kiberizspiegošanas kampaņu. Maskava izmanto valsts mediju organizācijas, lai veidotu viltus stāstus un manipulētu attēlus, cenšoties sēt nesaskaņas Rietumos un graut mūsu iestādes,” teica Meja. Britānijas valdības vadītāja atzīmēja, ka Krievija ir par zemu novērtējusi Rietumu demokrātiju izturību, un pauda pārliecību, ka Krievijai neizdosies sēt nesaskaņas rietumvalstu vidū. “Mēs zinām, ko jūs darāt, un jums tas neizdosies,” viņa teica. Meja apliecināja, ka Britānija turpinās pretoties Krievijas aktivitātēm un sadarbosies ar sabiedrotajiem šajā jomā. Viņa arī solīja stiprināt kiberdrošību un padarīt stingrākus finanšu darījumu noteikumus, lai apturētu netīrās naudas plūsmu, kas nāk no Krievijas. Britānija ir bijusi viena no Ukrainas spēcīgākajiem atbalstītājiem tās pretstāvē ar Krieviju, stingri atbalstot sankciju saglabāšanu pret Maskavu sakarā ar Krimas aneksiju un agresiju Ukrainas austrumos. Britu instruktori apmāca Ukrainas karavīrus un finanšu eksperti dod padomus cīņā pret kukuļošanu.

Premjerministres Mejas asi kritiskā runa par Krievijas aktivitātēm uzdod toni Britānijas ārlietu ministra Borisa Džonsona gaidāmajai vizītei Maskavā, kas varētu notikt vēl šogad, Londonai mēģinot uzlabot abu valstu ieplaisājušās attiecības, atzīmē laikraksts “The Guardian”. Britu premjere atzīmēja, ka Apvienotā Karaliste nevēlas atgriezties pie aukstā kara vai atrasties pastāvīgā konfrontācijā, taču Britānijai un tās sabiedrotajiem jābūt gataviem aizstāvēt savas intereses, ja Krievija turpina pašreizējo kursu.

Britānijas parlamenta deputāts no Leiboristu partijas Bens Bredšovs ir viens no likumdevējiem, kas aicina izveidot īpašu izmeklēšanas komisiju, lai izmeklētu Maskavas centienus ietekmēt breksita referenduma rezultātu.

Britu mediji atzīmē, ka premjerministres Terēzes Mejas paustā Krievijas politikas asā kritika kontrastē ar ASV prezidenta Donalda Trampa samierinošajiem izteikumiem, piekrītot Krievijas prezidenta Vladimira Putina apgalvojumiem par neiejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā.

LA.lv