Pasaulē
Eiropa

Meja sola balsojumu par otru referendumu, ja apstiprinās breksita likumprojektu0


Terēza Meja
Terēza Meja
FOTO: AFP/LETA/SCANPIX

Lielbritānijas parlamenta locekļiem tiks dota iespēja balsot par ierosinājumu sarīkot otru breksita referendumu, bet tikai gadījumā, ja viņi apstiprinās breksita vienošanos, otrdien paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.

Meja sacīja, ka valdība arī atļautu deputātiem izlemt, vai Lielbritānijai palikt pagaidu muitas savienībā ar Eiropas Savienību (ES).

Jau ziņots, ka jūnija sākumā parlamentā plānots iesniegt jaunu breksita likumprojektu.

Iepriekšējās trīs reizes parlaments noraidīja Mejas panākto vienošanos ar Briseli par izstāšanās nosacījumiem.

Jaunajā likumprojektā veikti vairāki labojumi, tostarp iekļauts minētais piedāvājums sarīkot balsojumu parlamentā par to, vai nodot breksita vienošanos apstiprināšanai referendumā.

Referendums būtu jāsarīko pirms breksita vienošanās tiek ratificēta.

Referendums par vienošanos ir galvenā leiboristu prasība, bet pret to iebilst konservatīvie, kas atbalsta breksitu un kuru balsis Mejai nepieciešamas breksita likumprojekta pieņemšanai.

Meja sacīja, ka viņas ierosinājums ir parlamenta pēdējā iespēja izkļūt no politiskā strupceļa, kas aizkavējis visu breksita procesu un izraisījis milzīgu neapmierinātību sabiedrībā.

“Šodien es izsaku nopietnu piedāvājumu deputātiem parlamentā – jaunu breksita līgumu,” uzrunā televīzijā paziņoja Meja.

“Vairums deputātu apgalvo, ka vēlas īstenot referenduma rezultātu. Tāpēc es domāju, ka mums jāpalīdz viņiem. Un es domāju, ka šī ir pēdējā iespēja to izdarīt,” sacīja Meja.

Premjere izklāstīja kopumā desmit iniciatīvas, kas būs iekļautas jaunajā breksita likumprojektā.

“Mēs nākam klajā ar jaunu piedāvājumu, lai atrastu kopīgu pamatu parlamentā,” viņa piebilda.

Tostarp deputātiem tiek solīs, ka Lielbritānija paliks vienota ar Ziemeļīriju, ja līdz 2020.gadam netiks noslēgts pastāvīgs tirdzniecības līgums ar ES. Šī solījuma mērķis ir nodrošināt Ziemeļīrijas koalīcijas partneru atbalstu Mejai. Iepriekšējos balsojumos Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija (DUP) balsoja pret breksita vienošanos.

Tomēr daudzi parlamenta deputāti jau ir izlēmuši šo jauno piedāvājumu neatbalstīt.

Piedāvājot balsojumu par atkārtotu referendumu, Meja centusies iegūt opozīcijā esošo leiboristu atbalstu, kas viņai nepieciešams, lai kompensētu stingrās līnijas piekritēju balsis pašas vadīto toriju eiroskeptiķu spārnā.

Taču leiboristu līderis Džeremijs Korbins jau paziņojis, ka viņa partija nevar atbalstīt izstāšanās likumu, jo Mejas jaunais piedāvājums visumā ir tikai valdības līdzšinējās nostājas modifikācija.

Tajā pašā laikā Meja ar savu piedāvājumu vēl vairāk aizkaitinājusi breksita atbalstītājus Konservatīvajā partijā, kas norādījuši, ka muitas ūnijas saglabāšana ar ES faktiski nozīmē -palikšanu blokā.

Vairāki vadošie eiroskeptiski noskaņotie toriji, tostarp bijušais breksita ministrs Deivids Deiviss un Džeikobs Rīss-Mogs, jau paziņojuši ka jūnijā nebalsos par valdības likumprojektu.

Arī DUP, no kuras ir atkarīgs Mejas valdības vairākums parlamentā, norādījusi, ka sākotnējās breksita vienošanās “fatālas kļūdas” saglabātas arī jaunajā versijā un draudi atšķelt Ziemeļīriju no pārējās Apvienotās Karalistes nav novērsti.

Meja iepriekš kategoriski noraidījusi gan atkārtota referenduma rīkošanu, gan palikšanu muitas ūnijā ar ES, un viņas jaunā nostāja tiek tulkota kā solis pretī proeiropeiski noskaņotajiem deputātiem, kas atbalsta palikšanu Eiropas Savienībā.

Tomēr daļa komentētāju atzīst, ka tas esot pārāk “mazs un pārāk novēlots”.

Bijušais Breksita ministrijas valsts ministrs Deivids Džonss norādījis, ka Mejas runa ceturtdien gaidāmo Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu priekšvakarā vienīgi palielinās atbalstu Naidžela Farāža Breksita partijai.

LA.lv