Pasaulē
Eiropa

Kāds būs breksita darījums? 16

Meja veido grīļīgu koalīcijas valdību

Apvienotās Karalistes parlamenta vēlēšanās Konservatīvo partijai neizdevās iegūt cerēto vairākumu un premjerministrei Terēzai Mejai, lai saglabātu varu, nāksies veidot koalīcijas valdību ar Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partiju (DUP).

Šīs koalīcijas valdības mūžs var aprauties jau šogad un tikt rīkotas jaunas vēlēšanas, nomainot arī konservatīvo līderi, jo toriju partijas vadībā aug neapmierinātība ar neveiksmīgo kampaņu un izšķērdēto politisko kapitālu. Panāktā pamatvienošanās paredz, ka DUP svarīgākajos balsojumos nodrošinās parlamentā atbalstu Mejas jaunajai mazākuma valdībai, taču neiesaistīsies valdības koalīcijā.

Korbins pārliecinošāks par Meju

Pēc nepārliecinošā vēlēšanu iznākuma, ko britu politiskajā terminoloģijā dēvē par “uzkarinātu parlamentu”, premjerministre Terēza Meja atteicās atkāpties un paziņoja, ka veidos koalīcijas valdību ar Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partiju, lai veltītu visu enerģiju “sekmīgam breksita darījumam, kas būtu visu interesēs”. Analītiķi atzīmē, ka pēc neveiksmes vēlēšanās Mejas pozīcijas ir vājinājušās. Pēc vairākiem teroraktiem īsi pirms vēlēšanām tiek apšaubīta viņas valdības spēja gādāt valstī par drošību un kārtību, kas vienmēr bijuši Konservatīvo partijas programmas pamatprincipi. Meja, kura agrāk septiņus gadus ieņēma iekšlietu ministres amatu, tikusi kritizēta par finansējuma samazināšanu policijai. Vēlēšanu priekšvakarā premjerministre kareivīgi paziņoja, ka “atbalsta policistu tiesības ārkārtas situācijā šaut un nogalināt teroristus”, pret ko iebilstot leiboristu līderis Korbins. Analītiķi atzīmē, ka Korbins kampaņas izšķirošajā posmā bija daudz aktīvāks, tiekoties ar vēlētājiem. “Par “Venecuēlas parauga sociālistu” dēvētais Korbins bija kļuvis pārsteidzoši pārliecinošs, dodot vēlētājiem cerību, ka lietas var mainīt uz labu, tāpēc jāpiedalās vēlēšanās un jābalso par leiboristiem,” atzīmē raidsabiedrība BBC.

Par “sarkanu, tāpēc neievēlējamu” politiķi dēvētā Džeremija Korbina vadītā Leiboristu partija dažās nedēļās spēja ievērojami sašaurināt atpalicību no konservatīvajiem, iegūstot par 30 mandātiem vairāk nekā 2015. gada vēlēšanās.

Analītiķi uzskata, ka leiboristiem par labu nāca jaunu cilvēku aktīvāka piedalīšanās vēlēšanās, no kuriem daudzi balsoja pirmo reizi. Korbins jau paziņojis, ka ir gatavs jaunām vēlēšanām.

Premjeri vaino vēlēšanu neveiksmē

Bijušais premjera Deivida Kemerona kabineta finanšu ministrs Džordžs Osborns nodēvējis premjerministri Meju par “staigājošu politisku līķi”, atzīmējot, ka viņai nenovēršami nāksies atkāpties. Osborns vaino Meju neizteiksmīgā vēlēšanu programmā, nespējā sazināties ar sabiedrību un ņemt vērā tās viedokli. Viņaprāt, Mejas neprasmīgā kampaņa ir iedragājusi Konservatīvo partijas pozīcijas biezi apdzīvotajos Anglijas dienvidu rajonos, kur daļa sociāli liberāli noskaņotu vēlētāju nobalsoja par leiboristiem vai liberāldemokrātiem. Osborna ieskatā, atbildība par konservatīvo neveiksmi vēlēšanās jāuzņemas personiski Mejai, nevis viņas sabiedrisko attiecību padomniekiem Nikam Timotijam un Fionai Hilai, kas jau atkāpušies no amata. “Vienīgā persona, kas pieņem lēmumu par pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu, ir premjerministrs, un tieši premjerministrs lemj, kādas nostādnes tiks iekļautas vēlēšanu manifestā,” paziņojis Osborns, neslēpjot sašutumu par Terēzas Mejas izvairīšanos uzņemties atbildību par zaudējumu vēlēšanās. Osborns, viens no ietekmīgākajiem jaunās paaudzes toriju politiķiem, tomēr uzskata, ka jāpanāk vienošanās ar DUP par koalīcijas veidošanu, lai gan partneriem ir atšķirīgi viedokļi tādos jautājumos kā viendzimuma laulības un aborti, un Konservatīvo partijai var nākties rēķināties ar DUP kaprīzēm tādos svarīgos jautājumos kā budžeta apstiprināšana.

Kāds būs breksita darījums?

Pirms trim mēnešiem paziņojot par Britānijas gatavību sākt breksita sarunas ar ES partneriem, premjere Meja apgalvoja, ka ir “vienīgā, kas var panākt Britānijai pareizu breksita darījumu”, solot “lielus ieguvumus” Apvienotajai Karalistei pēc izstāšanās no ES 2019. gadā, kad vairs nebūs jāiemaksā ES budžetā. Neilgi pirms vēlēšanām premjerministre Meja izteicās, ka breksita jautājumā “labāk būtu nekāds darījums, nekā slikts darījums”. Ziemeļ­īrijas Demokrātisko unionistu partijai ļoti svarīgs ir breksita sarunu iznākums, jo partija nekādi nevēlas stingru robežkontroli uz robežas ar Īrijas Republiku. Īpaša nostāja breksita jautājumā ir Skotijai, kas vēlas saglabāt saites ar ES un, iespējams, rīkot vēl vienu referendumu par neatkarību. “Osborna ieskatā, šobrīd Apvienotās Karalistes parlamentā nav vairākuma politiķiem, kas atbalsta breksitu ar jebkādiem noteikumiem. Breksita sarunu sākums paredzēts jau jūnija vidū, tāpēc Londonai nav vēlama sarunu ieilgšana par koalīcijas valdības izveidošanu, nemaz nerunājot par jaunu vēlēšanu rīkošanu. “Valstij vairāk nekā jebkad agrāk vajadzīga noteiktība,” paziņojusi Meja, taču aizkulisēs jau sākusies cīņa par Konservatīvo partijas vadības maiņu. Novērotāji uzskata, ka līdz partiju tradicionālajām konferencēm septembrī vai pat agrāk varētu kļūt zināmi pretendenti uz vadības pārņemšanu, jo jaunas vēlēšanas šķiet neizbēgamas.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv